Co się dzieje? Szybkie newsy – czwartek, 7 grudnia

0

Imieniny obchodzą: Agaton, Ambroży, Marcin oraz Teodor.

  • 121 lat temu w Poznaniu urodził się Wiktor Marian Dega, lekarz i naukowiec, który utworzył pierwszą na świecie Katedrę Medycyny Rehabilitacyjnej. Zmarł 16 lutego 1995 r.
  • 92 lata temu decyzją Ligi Narodów Polska otrzymała prawo do obsadzenia półwyspu Westerplatte oddziałami wojskowymi.
  • 76 lat temu miał miejsce japoński atak na amerykańską bazę morską Pearl Harbor na Hawajach; w odpowiedzi na agresję Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Japonii i rozpoczęły działania zbrojne na Pacyfiku.
  • 67 lat temu w Krakowie zmarł Wojciech Weiss, malarz, pedagog.
  • 63 lata temu w Krakowie urodził się Zdzisław Kapka, piłkarz, srebrny medalista Mistrzostw Świata w 1974 roku.
  • 47 lat temu w Warszawie kanclerz Willy Brandt i premier Józef Cyrankiewicz podpisali układ o normalizacji stosunków pomiędzy PRL a RFN.
  • 36 lat temu w sali warszawskiego “Torwaru” wystąpiła Tina Turner.
  • 33 lata temu w Krakowie urodził się Robert Kubica, kierowca wyścigowy i rajdowy; w 2008 r. w Montrealu jako pierwszy Polak wygrał wyścig Formuły 1 – Grand Prix Kanady.

W Polsce

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w tradycyjnym spotkaniu gwarków w kopalni “Pniówek” w Pawłowicach (Śląskie), należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA. Podczas spotkania planowane jest wystąpienie prezydenta.

Biesiady gwarków to zwyczaj towarzyszący obchodom przypadającego 4 grudnia górniczego święta – Barbórki. Odbywają się one według określonego rytuału i zasad, dotyczących np. symbolicznego przyjmowania do zawodu młodych górników. Na jego czele stoi prezydium, do którego poleceń muszą się stosować uczestnicy spotkania, a na stołach pojawia się m.in. golonka i piwo.

# # #

Dziś, w drugim dniu posiedzenia, Sejm zajmie się wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Grzegorz Schetyna, który został wskazany we wniosku jako kandydat na premiera zarzucił rządowi m.in. brak reakcji na ksenofobiczne i rasistowskie hasła w czasie Marszu Niepodległości 11 listopada. W uzasadnieniu wniosku wskazano również na bieżącą politykę rządu, któremu PO zarzuca m.in. wyprowadzanie Polski z Unii Europejskiej oraz niszczenie niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego czy sądów.

Debata nad wnioskiem rozpocznie się o godz. 9 rano; na godz. 11 zaplanowano głosowanie.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera.

W porządku obrad jest też rządowy projekt ustawy o powołaniu – w miejsce Biura Ochrony Rządu – Służby Ochrony Państwa. Nowa formacja ma zajmować się ochroną najważniejszych osób w państwie i zagranicznych delegacji, a także kluczowych obiektów dla funkcjonowania państwa.

W SOP, która ma mieć uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze, ma pracować 3 tys. osób; Służba ma też realizować nowe zadania, polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.

Zgodnie z projektem, funkcjonariusze SOP będą mogli przeprowadzać czynności operacyjno-rozpoznawcze w celu pozyskiwania informacji o zagrożeniach dotyczących chronionych osób i obiektów, a także rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw im zagrażających.

Sejm będzie też debatować nad projektem zmiany Kodeksu karnego przewidującym, że karom nie podlegałby ten, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach, polegający m.in. na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu, albo przylegającego do nich ogrodzonego terenu, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące – czyli sposób obrony lub użyte środki nie byłyby odpowiednie do zagrożenia, wynikającego z zachowania napastnika.

Izba wysłucha również – na wniosek Nowoczesnej – uzasadnienia Ministra Sprawiedliwości ws. dokonanych przez niego zmian na stanowiskach prezesów sądów w okresie od wejścia w życie nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych.

Posłowie rozpatrzą też wniosek b. ministra skarbu Dawida Jackiewicza (PiS) o uchylenie immunitetu posłance Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz.

# # #

Dzisiaj o godz. 10 Senat wznowi posiedzenie; prawdopodobnie porządek obrad zostanie uzupełniony o nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2017 r.

Po wyczerpaniu porządku odbędą się głosowania m.in. ws. poprawki znoszącej limit składek na ZUS od 1 stycznia 2019 r., którą zarekomendowała senacka komisja. Według rządowej ustawy, którą uchwalił w listopadzie Sejm, przepisy ws. zniesienia limitu miałyby wejść od początku 2018 r. Poprawkę zgłosili w porozumieniu senatorowie Stanisław Kogut (PiS) oraz Mieczysław Augustyn (PO).

Głosowana będzie także ustawa o rynku mocy. Zawarte w niej regulacje mają zagwarantować dostępność odpowiednich do potrzeb zasobów mocy w źródłach, wytwarzających energię elektryczną. Od 2021 r. konsumenci w rachunkach będą płacić specjalną opłatę mocową.

# # #

Dziś o godzinie 16 sejmowa komisja nadzwyczajna powróci do rozpatrywania projektu zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa PiS. Prace nad tymi propozycjami komisja rozpoczęła w zeszłym tygodniu.

Posłowie dotychczas pozytywnie zaopiniowali m.in. propozycję, która dotyczy możliwości kandydowania do rady gminy i powiatu osób spoza obszaru działania rady, zniesienia dwudniowych wyborów, definicji znaku “x” w kratce na karcie wyborczej oraz propozycję, by siedmiu na dziewięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej było powoływanych przez Sejm.

Posłowie opowiedzieli się za zmianą sposobu wyboru PKW oraz za wygaszeniem kadencji obecnej PKW po wyborach parlamentarnych 2019 r., a także za wprowadzaniem ordynacji proporcjonalnej w wyborach do rad gmin, znosząc tym samym obowiązującą obecnie ordynację większościową, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y).

Zgodzono się również, by komisarz wyborczy (a nie władze samorządowe) dokonywał podziału gminy na obwody głosowania.

Na czwartkowym posiedzeniu komisja prawdopodobnie powróci do przepisu wprowadzającego zasadę dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Podczas wtorkowych obrad Łukasz Schreiber (PiS) poinformował, że propozycja ta jest obecnie “analizowana konstytucyjnie”.

Marcin Horała (PiS) powiedział wówczas PAP, że ma to związek z głosami w debacie publicznej, mówiącymi o tym, że wprowadzenie dwukadencyjności w samorządach może być niekonstytucyjne. Wyjaśnił, że komisja chce sprawdzić, czy zarzuty te są zasadne.

# # #

Dziś po południu w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie zbierze się Komitet Polityczny partii. Politycy będą rozmawiać o rekonstrukcji rządu.

We wtorek rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała, że nie jest tajemnicą, iż pojawiła się propozycja kandydatury Mateusza Morawieckiego na premiera, ale decyzji jeszcze nie ma.

Wiceprezes PiS Adam Lipiński podkreślił w środę, że rekonstrukcja rządu powinna być przeprowadzona jeszcze przed świętami. Jego zdaniem naturalnym kandydatem na premiera jest szef PiS, jeśli jednak Jarosław Kaczyński się nie zdecyduje, “to najlepszym kandydatem jest Mateusz Morawiecki”. Zapowiedział, że decyzje dotyczące rekonstrukcji zostaną ogłoszone jeszcze w tym miesiącu. “Nic się nie przedłuża, mówiliśmy, że zmiany nastąpią jesienią, a jesień kończy się w trzeciej dekadzie grudnia” – mówił minister.

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała, kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Na świecie

WASZYNGTON, JEROZOLIMA – Reakcje i komentarze po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Ugrupowania palestyńskie zapowiedziały marsz w Ramallah.

WIEDEŃ – W Wiedniu konferencja ministrów spraw zagranicznych 57 państw członkowskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) (godz. 10). Na marginesie konferencji amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson spotka się z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

BERLIN – Początek trzydniowego zjazdu niemieckiej SPD (godz. 11). Delegaci mają zdecydować, czy socjaldemokraci podejmą rozmowy z blokiem chadeckim Angeli Merkel o utworzeniu koalicyjnego rządu. Odbędą się też wybory przewodniczącego partii. Na stanowisko kandyduje ponownie Martin Schulz. Władze partii proponują rozpoczęcie negocjacji, nie przesądzając o ich wyniku. Przeciwko koalicji z chadekami jest młodzieżówka SPD – Jusos.

BRUKSELA – W Brukseli spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za sprawy wewnętrzne, którzy będą rozmawiać m.in. o walce z terroryzmem. Zajmą się również reformą agencji ds. zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi UE-Lisa. Systemy te pomagają zapewnić bezpieczeństwo wewnętrzne strefy Schengen, a także umożliwiają wymianę danych wizowych. Polskę będzie reprezentować szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

BRUKSELA – W Brukseli spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie socjalne, którzy mają m.in. przyjąć stanowisko w sprawie regulacji dotyczących koordynacji systemów zabezpieczeń społecznych. Polskiej delegacji przewodniczy wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki.

BRUKSELA – Comiesięczne decyzje Komisji Europejskiej w sprawie uruchomienia postępowań o naruszenie prawa UE.

BRUKSELA – Europosłowie z komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego będą zadawać pytania przedstawicielom węgierskiego rządu i społeczeństwa obywatelskiego na temat sytuacji w dziedzinie rządów prawa w tym kraju.

BRUKSELA – Przewodniczący eurogrupy Jeroen Dijsselbloem weźmie udział w posiedzeniu komisji ekonomicznej Parlamentu Europejskiego w celu omówienia planów budżetowych krajów strefy euro na 2018 r.

WATYKAN – Papież Franciszek przyjmie na audiencji ofiarodawców choinki z Polski. Świerk z Puszczy Rominckiej w nadleśnictwie Gołdap to dar dziękczynny Kościoła w Polsce dla papieża. Darczyńcami są arcybiskupi i biskupi metropolii warmińskiej i białostockiej oraz Białostocka Dyrekcja Lasów Państwowych. O godz. 16.30 odbędzie się z udziałem delegacji z Polski i z Watykanu ceremonia zapalenia lampek na choince.

HONGKONG – Wyrok sądu w jednej ze spraw dotyczących Joshuy Wonga i innych demonstrantów, którzy w 2014 roku brali udział w protestach w Hongkongu znanych jako rewolucja parasolek. Za odmowę wykonania polecenia policji i opuszczenia miejsca protestu grożą im kary więzienia.

ANKARA – W Ankarze rozpoczyna się proces lidera prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) Selahattina Demirtasa, oskarżonego o przynależność do organizacji terrorystycznej; grozi mu wyrok 142 lat więzienia.

ATENY – Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozpoczyna dwudniową wizytę w Grecji, gdzie spotka się z premierem Aleksisem Ciprasem.

WASZYNGTON – Kluczowe dla uniknięcia zawieszenia działalności rządu federalnego, spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcami mniejszości Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów i Senacie, Nancy Pelosi i Chuckiem Schumerem.

WASZYNGTON – Rocznica ataku japońskiego lotnictwa na bazę amerykańskiej floty wojennej w Pearl Harbor na Hawajach przeprowadzonego 7 grudnia 1941 roku.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.