Co się dzieje? Szybkie newsy – poniedziałek, 11 grudnia

0

 Imieniny obchodzą: Artur, Damazy, Waldemar oraz Wojmir.

  • 96 lat temu na warszawskim Żoliborzu założona została pierwsza w Polsce spółdzielnia osiedlowa budownictwa wielorodzinnego – Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa (WSM).
  • 95 lata temu Gabriel Narutowicz został zaprzysiężony na prezydenta RP.
  • 76 lat temu rząd polski wypowiedział wojnę Japonii.
  • 71 lat temu powstał UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci).
  • 69 lat temu w Zakopanem funkcjonariusze komunistycznej bezpieki aresztowali Jerzego Bronisława Brauna, ostatniego delegata Rządu RP na Kraj (od czerwca 1945 r.), pisarza i krytyka literackiego, filozofa, instruktora harcerskiego.
  • 36 lat temu miał miejsce początek posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” w Gdańsku.
  • 36 lat temu w warszawskim Teatrze Dramatycznym rozpoczął obrady Kongres Kultury Polskiej.
  • 23 lata temu w Edynburgu zmarł gen. Stanisław Maczek, dowódca 1. Polskiej Dywizji Pancernej, wsławionej walkami pod Falaise podczas inwazji sił alianckich w Normandii w 1944 r. i wyzwoleniem holenderskiej Bredy.

W Polsce

Dziś w Pałacu Prezydenckim, w godzinach popołudniowych zaplanowano powołanie – przez prezydenta Andrzeja Dudę – rządu, desygnowanego na premiera Mateusza Morawieckiego – dowiedziała się nieoficjalnie PAP w Kancelarii Prezydenta.

W piątek prezydent przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od przyjęcia dymisji poprzedniego gabinetu i odbiera przysięgę od członków nowo powołanego rządu. Po powołaniu nowy premier ma dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania Rady Ministrów (expose) z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

# # #

Dziś w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda weźmie udział w konferencji “Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o ustroju państwa”. Konferencja to kolejne z cyklu wydarzeń w ramach kampanii społeczno-informacyjnej przed referendum dotyczącym nowej Konstytucji.

Prezydent wyszedł z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w święto Konstytucji 3 maja. Powiedział wówczas, że chce, aby referendum w sprawie konstytucji odbyło się w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

# # #

Dziś odbędzie się doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i innych gości.

Informację o problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału w 2016 r. przedstawi prezes TK Julia Przyłębska. W listopadowym wywiadzie dla PAP prezes Przyłębska mówiła, że informacja dotyczy m.in. stanowisk prawnych ws. funkcjonowania sędziów w TK; informacji statystycznych oraz omówienia istotnych orzeczeń. Dodała, że informację tę Zgromadzenie Ogólne TK przyjęło “większością głosów, ale większością zdecydowaną”.

Zgodnie z ustawą, prezes TK corocznie zwołuje takie publiczne zgromadzenie, zapraszając na nie m.in. prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu oraz przedstawicieli takich organów władzy publicznej, jak Rada Ministrów, Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, Krajowa Rada Sądownictwa, Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich, NIK.

TK składa się z 15 sędziów wybranych przez Sejm na dziewięcioletnie kadencje. Są to: prezes Przyłębska (wybrana do TK w grudniu 2015), Henryk Cioch (grudzień 2015), Grzegorz Jędrejek (2017), Zbigniew Jędrzejewski (2016), Leon Kieres (2012), Mariusz Muszyński – wiceprezes TK (grudzień 2015), Justyn Piskorski (2017), Piotr Pszczółkowski (grudzień 2015), Małgorzata Pyziak-Szafnicka (2011), Stanisław Rymar (2010), Piotr Tuleja (2010), Michał Warciński (2016), Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (2010), Andrzej Zielonacki (2017) i Marek Zubik (2010).

# # #

Senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji ma dziś wieczorem rozpocząć prace nad, uchwalonymi w piątek przez Sejm, nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nową ustawą o Sądzie Najwyższym.

Ustawa o SN wprowadza możliwość składania skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby – Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna – z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Ustawa przewiduje również m.in. przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).

Nowela ustawy o KRS wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm – dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów – głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Według zapisów ustaw nowe przepisy o KRS miałyby wejść w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia, zaś nowa ustawa o SN po trzech miesiącach od ogłoszenia.

Przepisy o KRS i SN zostały przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i złożone w Sejmie w końcu września br. W lipcu prezydent zawetował poprzednie nowe przepisy o SN i KRS, wytykając im m.in. częściową niekonstytucyjność. Przez kilka tygodni ws. prezydenckich projektów o SN, oraz o KRS, trwały rozmowy między przedstawicielami PiS i Andrzeja Dudy. Były też spotkania prezydenta i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

# # #

Dziś w Łazienkach Królewskich odbędzie się uroczystość wręczenia Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyżyszego, z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina.

Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznawane są corocznie za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne (w trzech kategoriach: badań podstawowych, badań na rzecz rozwoju społeczeństwa i badań na rzecz rozwoju gospodarki), za wybitne osiągnięcia naukowe, za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej, za całokształt dorobku naukowego oraz za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne.

Kandydatów do nagród zgłaszają rady naukowe, rady wydziałów lub organy reprezentujące inne jednostki naukowe, organizacje pozarządowe działające na rzecz nauki oraz prezes i poszczególne komitety Polskiej Akademii Nauk.

# # #

Dziś wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się koncert “Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie”, podczas którego Edyta Geppert, Ola Gintrowska, Renata Przemyk, Grażyna Szapołowska, Krzysztof Kiliański, Paweł Kukiz, Muniek Staszczyk, Mieczysław Szcześniak oraz Julia Gintrowska, wykonają utwory barda w nowych aranżacjach.

W trakcie imprezy wręczona zostanie Nagroda Za Wolność w Kulturze im. Przemysława Gintrowskiego. Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się: Ewa Błaszczyk, Adam Nowak, Muniek Staszczyk, Adam Strug i Tadeusz Woźniak.

Nagroda Za Wolność W Kulturze im. Przemysława Gintrowskiego jest przyznawana przez kapitułę, w skład której wchodzą m.in. członkowie rodziny barda, jego bliscy i przyjaciele, ludzie sztuki i dziennikarze związani z kulturą, ma być wręczana osobom – twórcom i artystom, którzy w swojej drodze twórczej są wierni swoim zasadom i nie idą na kompromis ze światem.

Na świecie

BRUKSELA – Spotkanie szefów dyplomacji państw UE, którzy będą rozmawiali m.in. o sytuacji na Bliskim Wschodzie; z Polski uczestniczy minister Witold Waszczykowski. Temperatura w tym regionie wzrosła po decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Ostry sprzeciw wyraziły państwa arabskie. Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini spotkają się na nieformalnym śniadaniu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. W programie spotkania unijnych ministrów jest również podjęcie formalnej decyzji ustanawiającej stałą współpracę strukturalną w dziedzinie obronności PESCO.

WASZYNGTON, TEL AWIW, RAMALLAH, KAIR – Rozwój sytuacji po ogłoszeniu w środę przez prezydenta Donalda Trumpa, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Napięcie panuje na terytoriach palestyńskich. Od czwartku w atakach izraelskiego lotnictwa, przeprowadzonych w odpowiedzi na ostrzał rakietowy terytorium Izraela, i w starciach z izraelskimi siłami bezpieczeństwa zginęło łącznie czterech Palestyńczyków. W stolicy Egiptu ma dojść do spotkania prezydenta tego kraju Abd el-Fataha es-Sisiego z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

BRUKSELA – Spotkanie unijnych ministrów rolnictwa, który będą omawiali dokument Komisji Europejskiej dotyczący przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. Oznacza to początek dyskusji pomiędzy instytucjami UE na temat kierunków zmian w tej bardzo ważnej dla polskich rolników polityce. Z Polski uczestniczy w spotkaniu wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

KAIR, ANKARA – Prezydent Rosji Władimir Putin składa wizyty w Egipcie i Turcji. Z egipskim prezydentem Abd el-Fatahem es-Sisim Putin ma rozmawiać o problemach bezpieczeństwa i stosunkach gospodarczych, a z tureckim przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem o sytuacji na Bliskim Wschodzie, w tym o problemie Jerozolimy.

STRASBURG – Rozpoczęcie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, podczas której europosłowie będą m.in. przyjmować rezolucje w sprawie dotychczasowych postępów w negocjacjach dotyczących Brexitu.

KIJÓW – Oczekuje się, że sąd w stolicy Ukrainy podejmie decyzję o środku zapobiegawczym wobec byłego prezydenta Gruzji i przywódcy ukraińskiej partii opozycyjnej Ruch Nowych Sił, Micheila Saakaszwilego. Został on zatrzymany w piątek przez ukraińską policję w związku z podejrzeniem, że organizowane przez niego na Ukrainie akcje antyrządowe finansowane są z Rosji.

LOS ANGELES – Nominacje do Złotych Globów 2018, nagród filmowych przyznawanych corocznie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród odbędzie się 7 stycznia.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.