Great Poles – projekt młodych Polaków

0

Wielu z tych młodych ambitnych ludzi miałam okazję poznać będąc ostatnio w Polsce wiosną. Urzekły mnie ich zapał, pasja i gotowość do rozwijania i pogłębiana swoich zainteresowań. Z radością powitaliśmy informację o stworzeniu przez nich angielskojęzycznej strony poświęconej Polakom, którzy wsławili się w różnych dziedzinach zarówno w dawnych czasach jak i we współczesności. Dla nas, którzy tworzymy angielskojęzyczny POLcast, zawierający jako jeden z elementów informacje o znanych Polakach i wywiady z wieloma z nam współczesnych, to ogromna przyjemność powitać tę inicjatywę młodych pasjonatów. I z radością zawiadamiamy, że POLcast będzie współpracował z greatpoles.pl.

Małgorzata P. Bonikowska

Oto co piszą o swoim projekcie jego młodzi twórcy:

Kim był Kopernik? Niemcem! A kim była Curie? Oczywiście, że Francuzką. Joseph Conrad? Amerykanin albo Anglik, nie jestem pewny – podobne wymiany zdań są zupełną codziennością wśród osób, które z polską historią mają niewiele wspólnego. Nie mają oni pojęcia – choć skąd mieliby mieć – jak Polacy, względnie niewielki naród, wpłynął na kształt naszej codzienności.

Upowszechnianie świadomości o zasługach Polaków we wszystkich dziedzinach – chemii, filmie, sztuce, architekturze czy nawet astronomii, leży w interesie nas wszystkich. Mimo to, niewiele jest przyjaznych niepolskojęzycznemu użytkownikowi źródeł umożliwiających zaspokojenie jego ciekawości. Aby wypełnić tę lukę, postanowiliśmy stworzyć stronę internetową, z której każdy będzie mógł zaczerpnąć wiedzę o Polsce i Polakach – Great Poles.

Trzon naszych publikacji stanowią niedługie, ale treściwe noty biograficzne wzbogacone przekierowaniami do ciekawych źródeł spoza naszej strony.

Ponadto udało nam się zrealizować wywiad z Janem Komasą – twórcą takich filmów jak “Sala Samobójców” i “Miasto 44”, a w planach mamy wiele podobnych realizacji.

Strona Great Poles tworzona jest w całości – od początku do końca – przez młode, pełne pasji osoby z wielu miejsc na świecie. Nasi twórcy to zarówno warszawscy, krakowscy, czy poznańscy licealiści jak i studenci z Polski i zagranicy. Projekt otwarty jest na wszystkich chętnych dołożyć własną cegiełkę do budowa- nia świadomości o Polsce i Polakach. Bez względu na miejsce zamieszkania czy wiek, każdy może skontaktować się z nami, i przy odrobinie zaangażowania, regularnie publikować w Great Poles! Jakub Orłoś Greatpoles.pl

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z jednym z pomysłodawców i twórców strony greatoles.pl Stanisławem Borawskim z odcinku 49 Polcastu: www.mypolcast.com.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.