Katolicyzm jest wpisany w tożsamość Polski

2

Katolicyzm jest wpisany w tożsamość Polski – powiedział w sobotę w Toruniu wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Podkreślił też, że obowiązkiem każdego Polaka jest bronienie niepodległości i głoszenie prawdy o naszym kraju za granicą.

Dziedziczak uczestniczył w sobotę w drugim dniu obrad kongresu “Katolicy i niepodległość – szanse i zagrożenia” w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej pod patronatem premier Beaty Szydło i byłego prefekta watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego kard. Zenona Grocholewskiego.

“Katolicyzm jest głęboko wpisany w tożsamość Polski, jest elementem, który pozwolił nam przetrwać mroczne czasy zaborów. Wiele przejawów oporu wiązało się z możliwością obrony wiary, polskości. Słynne strajki dzieci we Wrześni (1901-1902 roku) były związane z zakazem nauki religii w języku polskim, a to jedna z najbardziej symbolicznych scen obrony polskości” – podkreślił Dziedziczak.

Jak zauważył, większość bohaterów, to osoby głęboko wierzące m.in. św. abp. Zygmunt Szczęsny Feliński, metropolita warszawski. “Chcemy to pokazać i nie wstydzimy się tego, że u nas wiara jest żywa” – dodał wiceminister. Według niego wiele krajów zazdrości tego Polsce, szczególnie te państwa, które są związane z liberalną lewicą.

“Nie lubią nas za to, ale się tym nie przejmujemy. Trwamy przy tym, co umożliwiło Polsce przetrwanie w najtrudniejszych czasach. Polska bardzo potrzebuje dzisiaj patriotyzmu, ale patriotyzm w naszym kraju jest. Patriotyzm jest czymś, czego nam za granicą zazdroszczą” – wskazał Dziedziczak.

Jego zdaniem ta zazdrość dotyczy żywego patriotyzmu oraz struktury społecznej, w której tożsamość narodowa jest obecna.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

2 Comments

  1. Wielu najwspanialszych Polaków to byli ateiści lub ludzie innych wyznań. Wypowiedź Dziedziczaka znowu dzieli rodaków na lepszy i gorszy sort. Polak= Katolik. Nie będę tu wymieniać rzeszy katolików, którzy mają na sumieniu niejedno i rzeszy niekatolików, którzy wspaniale zasłużyli się dla ojczyzny. Z tych drugich wymienię chociażby Kościuszkę – masona i Piłsudskiego, ewangelika. Trzeba by ich zwalić z pomników i zrównać z ziemią Kopiec, a na ich miejsce postawić następne pomniki Kaczyńskich.

    • dlaczego pani tak uwaza ze “trzeba by..itd”? Czy ktos na sile narzuca pani i nie tylko pani bycie katolikiem-patriota? W Polsce nikt nie przesladuje ateistow, protestantow czy masonow. Bzdury pani wypisuje ale chyba tylko dlatego by sie usprawiedliwic przed sama soba i utwierdzic w slusznosci swoich przekonan.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.