“Macierzyństwo” Wyspiańskiego najdroższym obrazem na polskim rynku sztuki

1

4,366 mln zł uzyskano za obraz Stanisława Wyspiańskiego “Macierzyństwo” na czwartkowej aukcji Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie. To była najlepsza nasza aukcja w historii. Nigdy dotąd nie mieliśmy takiego wyniku – powiedział PAP dyrektor DESY Unicum Jan Koszutski.

“Osiągnęliśmy ponad 14 milionów złotych z aukcji sztuki dawnej. Nigdy dotąd nie mieliśmy takiego wyniku. Niesamowicie przebiegała aukcja obrazu Wyspiańskiego »Macierzyństwo «. Cena wywoławcza wynosiła 800 tys. Kwota, za jaką sprzedano to dzieło – 4, 336 mln zł sprawia, że jest to obecnie najdroższy obraz na polskim rynku sztuki” – podkreślił Koszutski. “Został pobity rekord z czerwca tego roku, kiedy obraz Jana Matejki »Zabicie Wapowskiego« sprzedano za niecałe 4 miliony złotych” – dodał.

Rekordowo wysokie ceny uzyskały też obrazy: “Grupa dzieci z koszykiem owoców” Tadeusza Makowskiego, który wylicytowano za 1 298 mln zł; “Kobiecy akt siedzący” Mojżesza Kislinga – 826 tys. zł. “Portret Antoniego Serafińskiego” namalowany przez Jana Matejkę kolekcjoner zakupił za 637,2 tys. zł.

“Macierzyństwo” – obraz z 1904 r. przedstawia żonę Wyspiańskiego – Teodorę Teofilę Pytko, trzymającą w ramionach jedno z trojga ich dzieci. Niełatwo określić, o które chodziło; może to być zarówno Mietek, jak i Staś. Synek z czułością wtula się w matkę, znajdując ukojenie. Teodora, widziana z profilu, przytula synka i zamyka oczy.

“Obraz ten należy do najważniejszych malarskich interpretacji dzieciństwa w sztuce europejskiej” – powiedział PAP przed aukcją Juliusz Windorbski, prezes DESY Unicum. W jego ocenie rynek sztuki w Polsce ma się bardzo dobrze. “Jest duże zainteresowanie sztuką. Oczywiście kolekcjonerzy szczególnie zwracają uwagę na prace wybitne; tu zawsze są chętni do licytacji. Można śmiało stwierdzić, że polska sztuka cieszy się coraz większym zainteresowaniem i osiąga coraz wyższe ceny”.

Aukcja Sztuki Dawnej odbyła się w czwartek w nowej siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

1 Comment

  1. Joanna Dziób on

    Witam, to nie o ten obraz chodzi.Info pod linkiem
    /desa.pl/pl/news/165/43-mln-za-wyspianskiego-nowy-rekord-polskiego-rynku-sztuki
    Pozdrawiam z Polski
    J.D.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.