Mieszkańcy Lwowa wybierają ulicę dla Jacka Kuronia

0

Mieszkańcy Lwowa mogą uczestniczyć w głosowaniu, którego wyniki zdecydują, jakie miejsce w tym mieście otrzyma imię Jacka Kuronia. Lwowianie mają do wyboru cztery lokalizacje, w tym skwer obok polskiego konsulatu – poinformowały w czwartek lokalne media. Głosowanie, które odbywa się na stronie internetowej Rady Miasta, zakończy się 29 grudnia. Na razie pierwsze miejsce zajmuje skwer w pobliżu konsulatu RP. Na tę lokalizację głosowało dotychczas 117 osób, inne propozycje poparło jedynie od trzech do sześciu osób.

Z inicjatywą nadania jednej z ulic Lwowa imienia Jacka Kuronia wystąpiła w połowie listopada grupa ukraińskich intelektualistów, która postanowiła uhonorować go w ten sposób jako orędownika pojednania polskoukraińskiego. Inicjatywa ta miała być odpowiedzią na obecne zaostrzenie relacji między Warszawą a Kijowem.Pod apelem w sprawie nadania imienia Kuronia podpisały się znane osobistości, m.in. dysydent czasów ZSRS, a obecnie prorektor Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie Myrosław Marynowycz, historyk Jarosław Hrycak i pisarz Jurij Andruchowycz.

Z Kijowa
Jarosław Junko

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.