Nowa Rządowa Strategia Mieszkaniowa

0

Nasz rząd liberalny, ustami umiłowanego, najprzystojniejszego przywódcy, ogłosił ostatnio rządową strategię mieszkaniową. Jak na razie jest to strategia obliczona bardziej na wynajmowanie mieszkań, a potencjalni kupujący pozostawieni są samym sobie.

Miejmy nadzieję, że w przyszłości rządowe projekty będą miały na względzie również potencjalnych nabywców nieruchomości.

Oczywiście, czapki z głów dla tego projektu, choć wielu ekspertów od nieruchomości stwierdza, że nowa strategia mieszkaniowa wcale nie odnosi się do spraw związanych z dostępnością, zwłaszcza młodych nabywców, kupujących po raz pierwszy, do rynku nieruchomości.

Jeden z profesorów Uniwersytetu w Kolumbii Brytyjskiej, Paul Kershaw, który jednocześnie jest założycielem fundacji Generation Squeeze, zajmującej się promowaniem dostępności do rynku nieruchomości, w wydanym oświadczeniu podkreślił, że owszem, miło słyszeć o próbach dostosowania rynku nieruchomości pod młodego klienta, lecz jest jeszcze bardzo dużo miejsca na poprawę tego projektu. Podkreślił, że owszem, potrzebujemy w kraju mieszkań socjalnych, ale wcale to nie oznacza, że dostępność do rynku nieruchomości zmieniła się na korzyść klienta, dodając, że dziewięciu spośród dziesięciu młodych Kanadyjczyków wynajmuje obecnie mieszkania od prywatnych właścicieli.

Profesor Kershaw podkreślił, że obecna strategia rządowa, która nakłada dodatkowe podatki na właścicieli domów niezamieszkałych, a także zmienia kwalifikację podatkową z mieszkalnej na komercjalną (która jest znacznie wyższa), nie rozwiązuje sprawy mieszkaniowej.

Rzeczona organizacja Foundation Squeeze wzywa do działania rząd federalny na rzecz wspomagania oraz nacisku na podległe gminy w celu dokonania zmian w kwalifikacji podległych im gruntów, w celu dopuszczenia do większej gęstości zabudowy.

Z kolei profesor ekonomii, Jane Londerville z Uniwersytetu w Guelph jest autorem najnowszego raportu z Macdonald-Laurier Institute, który to wymienia jaką strategię powinien przyjąć rząd w celu większego udostępnienia nieruchomości nowym nabywcom. Spośród propozycji jest taka, aby założyć specjalny, sponsorowany przez agencje rządowe fundusz, podobny do istniejącego już funduszu oszczędnościowego na edukację, który umożliwiałby pierwszokupującym na dokonywanie oszczędności pod zaliczkę na zakup nieruchomości.

Profesor Londerville podkreśliła, że wcale nie była zdziwiona, ale na pewno była bardzo niemile zaskoczona, że sektor mieszkaniowy został przez organizacje rządowe zupełnie porzucony.

Przyjęta bowiem obecna strategia rządowa odnosi się oczywiście do najbardziej rozgrznego rynku w Vancouver i Toronto, ale doprowadza jedynie do zmian w opodatkowaniu tych, którzy dokonują spekulacji oraz tych, którzy kupują nieruchomości w celach zarobkowych, tzw. flipowania: czyli renowacji w celach zarobkowych. I tu rząd jest pierwszy, aby zabrać podatkami jak najwięcej. Londerville podkreśla, że pomoc rządowa w zakresie dostępności do prywatnego rynku nieruchomości powinna być większa, zwłaszcza dla młodej, wchodzącej na rynek młodej generacji.

Pani profesor podkreśliła również, że nadmierną nadgorliwość, wręcz nerwowość obecnego rządu spowodowała może niekorzystna sytuacja na rynku nieruchomości u naszego południowego sąsiada. Spowodowała ona zbyt duże ograniczenia na rynku kanadyjskim: wprowadzono zbyt wiele restrykcji spowalniających rynek, które nie są potrzebne, a wręcz mogą zajść zbyt daleko.

Już obecnie widać, że aktywność młodych, nowych klientów znacznie spadła. Wynajem jest dla większości jedyną opcją, o czym świadczą dane statystyczne. Mniejszy ruch na rynku oznacza również spadek inkasowanego przez rząd podatku tzw. Land Transfer Tax, co zwłaszcza w samym Toronto jest już odczuwalne; poszukiwane są inne sposoby ściągnięcia podatków, a więc na pewno grozi podniesienie podatku od nieruchomości.

Obecne posunięcia rządu powodują również ograniczenia w dokonywanych renowacjach, co uważam również za szkodliwe dla rynku pracy, a rynek nieruchomości jest bardzo istotnie związany z ekonomią nie tylko naszej prowincji.

Wszystkich zainteresowanych sprzedażą, kupnem oraz wynajmem nieruchomości, proszę o bezpośredni kontakt pod numerem telefonu: 647-209-3511, e-mail: house4usteam@gmail. com oraz strona internetowa: www.house4us.s.

Udzielamy bezpłanej porady oraz wyceny każdego typu nieruchomości. Pracujemy w zespole: Co Dwie Głowy To Nie Jedna!

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.