Piknik jak… malowany

0

Sceny radosnej biesiady w obrazach przedstawiane były od lat. Malarze lubili cieszyć się życiem i spędzać czas w gronie znajomych. Niektórzy z nich sprawili, że kultura jedzenia na świeżym powietrzu przetrwała do dzisiaj.

Edouard Manet w swoim obrazie “Śniadanie na trawie” z 1863 roku ukazuje beztroską, nagą kobietę, która cieszy się posiłkiem wraz z towarzyszami męskiej płci. Na pierwszym planie widać tradycyjny francuski wypiek – brioszkę oraz owoce. Co ciekawe, brioszka jest przepięknie wyrośnięta co świadczy o dodawaniu drożdży już w tamtych czasach.

2 lata później, w roku 1865 Claude Monet stworzył inną odsłonę “Śniadania na trawie”, która w pełni ukazuje kulturę francuskiego pikniku. Na obrazie widzimy więcej owoców, między innymi gruszki, jabłka i winogrona oraz lubianą do tej pory potrawę – drób pieczony w całości. Zebranym czas umila francuskie wino oraz słynny pasztet pieczony w wymyślnej formie.

Potrawy z tamtych czasów serwowane na świeżym powietrzu pokazują, że starano się tworzyć przepisy tak, aby danie mogło zostać bezpiecznie przetransportowane i zjedzone na miejscu pikniku.

“Kraina szczęśliwości” Pietera Bruegela to po biesiadny obraz, na którym śpią postacie upojone alkoholem. Być może na tytuł tego dzieła nie ma wpływu radość wynikająca ze spożytego trunku, ale na pierwszy rzut oka niezauważalny fakt, że w krainie szczęśliwości nawet dachówki zrobione są z placków.

Często na obrazach biesiadnych widzimy ciemny bochen chleba. Skórka sprawia wrażenie twardej, ciężkiej do przekrojenia. To prawda. W dawnych czasach techniki pieczenia nieco różniły się od naszych, a do pieców nie można było dodać pary, który sprawi, że pomimo długiego wypieku skórka będzie jasna i błyszcząca.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.