Podobno “człowiek” to brzmi dumnie!

11

Kilkadziesiąt godzin temu światowe media obiegła wiadomość o znalezieniu przez libijską marynarkę wojenną w Morzu Śródziemnym szczątków kilkudziesięciu migrantów. Mówi się, że zginęło około 30 osób, a 40 zaginęło, w tym kobiety i dzieci. Próbowali oni dotrzeć do Włoch.

Tragedia, potworność… Chyba żadne słowa nie będą tutaj odpowiednie, aby opisać to, co się stało. Ludzie rozszarpywani żywcem przez rekiny…

Pisząc te słowa nie mam najmniejszego zamiaru wspominać o polityce, bo poruszałam ten temat już nie jeden raz. Powiem tylko, że mam swoje wyrobione zdanie na to, co dzieje się wokół nas, jednak w tym momencie chcę zwrócić uwagę na coś innego – to, co po raz kolejny mnie przeraziło.

Tak, jak napisałam kiedyś: lubię znać opinię innych osób na różne tematy – i tak też było tym razem. Weszłam na fora, żeby przeczytać komentarze nadesłane przez internautów. To, co zobaczyłam przeraziło mnie. Po raz kolejny z zażenowaniem pomyślałam: kim my-ludzie (a przynajmniej duża część) naprawdę jesteśmy? Nienawiść i jad nawet w obliczu potwornej tragedii, gdzie ginie kilkadziesiąt Bogu ducha winnych ludzkich istot – w tym kobiet i dzieci. Istot takich samych, jak my – ja czy Ty, niewinnych temu, gdzie i kiedy przyszły na świat, bo same sobie tego nie wybierały.

Kilka przykładów:

• “Może to nieludzki wpis, ale rekiny też muszą jeść. A możliwe też, że uratowały wiele istnień na starym kontynencie przed potencjalnymi zamachowcami. Nie chcą zawracać pontonów, nie bronią granic, to natura przejęła pałeczkę. Zresztą migracja w nadmiarze, to najzwyklejsza okupacja.”

• “Słyszałem że rekiny czarnych omijają w bezpiecznej odległości…”

• “Myślę że rybki czują się dobrze”

• “uwielbiam rekiny! to moje ulubione zwierzeta!”

• “Nikt jakoś nie martwi się o biedne rekinki, które pewnie teraz cierpią z powodu niestrawności!”

• “Hodujcie rekiny, uratujecie Europę !!”

• “30tu pasozytow, g****icieli mniej!”

• “Smacznego”

• “Jedynym ratunkiem dla europy sa rekiny”

• “Brawa dla rekinów za odwagę, której brak politykom.”

• “Kilku emigrantów mniej – problem mniejszy”

• “Mam nadzieje, że te biedne rekiny się nie potrują teraz :(“

• “I bardzo dobrze :D. Dzięki tej informacji nikt mi nie zepsuje tej niedzieli :D”

Zachowałam oryginalną pisownię.

Chwała Bogu, że wśród piszących – oprócz idiotów, bo innego słowa użyć nie mogę, a jest ono i tak o wiele za łagodnym określeniem – znaleźli się ludzie rozumni, korzystający z organu mieszczącego się w czaszce zwanego mózgiem, umiejący odnieść się do potwornej tragedii. Niestety na ich komentarze zaraz pojawiały się odpowiedzi wyszydzające i ubliżające im.

Wypowiedzi przepełnione prawdziwym katolickim miłosierdziem założę się, że pisane zaledwie w kilka godzin po odwiedzeniu przez wielu ich autorów kościołów na Mszy św. i przekazaniu sobie podczas jej trwania znaku pokoju. Bez względu na to jakie ma się poglądy pisanie – i to jeszcze na forum publicznym – takich słów jest zwykłym barbarzyństwem. C

To tragiczne, ale niestety dla wielu z nas nie ma żadnej świętości. Radość ze śmierci niewinnych ludzi, w tym dzieci, z tragedii ich rodzin i najbliższych… Wielu z komentujących nie ma za przysłowiowy grosz przyzwoitości i lepiej by zrobili milcząc. Już król Salomon, według tradycji biblijnej słynący z mądrości, powiedział: “nawet głupi gdy milczy uchodzi za mądrego”. Czasem zastanawiam się, czy rzeczywiście dostęp do Internetu nie powinien być w jakimś stopniu ograniczony albo przynajmniej pod kontrolą. Coraz częściej odnoszę też wrażenie, że ja do tego świata zwyczajnie się nie nadaję. Mówiąc “tego” mam na myśli to, czego chcąc lub nie chcąc wokół siebie doświadczam i czego jestem mimowolnym świadkiem. A niestety dostrzegam coraz większy brak kultury i poszanowania w naszym społeczeństwie.

Ale nie trzeba nawet sięgać do religii, bo trudno nazwać normalnym kogoś cieszącego się ze śmierci drugiej osoby. No może jest tylko wyjątek – gdy dwóch ludzi stoi naprzeciwko siebie i zgon jednego z nich oznacza życie drugiego. Chociaż może i w tym przypadku normalny człowiek czasem zastanowi się nad tym, co zrobił.

Zanim ktoś napisze coś głupiego, obraźliwego niech też pamięta, że wszyscy jesteśmy śmiertelnikami. Niestety życie jest kruche, bardzo kruche, nawet jeśli jesteś młody i zdrowy możesz zakończyć je w każdym momencie. Niedawno w jednej z zaprezentowanych statystyk przeczytałam, że codziennie ok. 400 Polaków dowiaduje się o chorobie nowotworowej, a na świecie umiera ok. 160 tys. ludzi.

Polityka to jedno, można ją popierać lub nie albo przeciwstawiać się jej. To zrozumiałe ale kultura – ta w szerszym zakresie nie zna granic. Ma swoje zasady i obowiązuje każdego z nas! Jest czymś ponad wszelkimi podziałami społecznymi i politycznymi. Zawsze i wszędzie, czy komuś się to podoba czy też nie.

Osobiście nie jest dla mnie ważne: jaką religię wyznajesz (czy w ogóle jakąś?), czy chodzisz do kościoła, ale jakim jesteś człowiekiem. Czy w ogóle jesteś człowiekiem, bo nie jest nim ten, kto tylko wyglądem przypomina istotę ludzką i ma 23 pary chromosomów.

Zadam hipotetyczne pytanie: czy gdyby w jakiejś katastrofie zginęli Polacy, nasi rodacy, też chcielibyśmy przeczytać, że obcokrajowcy wyrażają z tego powodu zadowolenie na publicznym forum? Szczerze w to wątpię. Jestem przekonana, że od razu pojawiłyby się protesty, oburzenie mediów, polityków i ludzi znanych z pierwszych stron gazet. Poza tym wszyscy jesteśmy ludźmi. Jest tak bez względu na to kogo dotyczy tragedia i warto się nad nią pochylić. Obojętność jest objawem mentalnej degradacji. Podobno zwierzęta, gdy tracą kogoś ze swego stada czują stratę. Niestety, jak widać my ludzie zatracamy podstawowe instynkty i zachowania.

Miarą człowieczeństwa jest nasza postawa obliczu tragedii i śmierci innych ludzi. Bardzo przykre, że niektórzy nie są w stanie tego pojąć w swoich ograniczonych umysłach i żenującymi wpisami zaprzeczają twierdzeniu, że człowiek to brzmi dumnie i że istota ludzka jest ostatnim ogniwem ewolucji.

Anna Hudyka

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

11 Comments

 1. “Będziesz miłował bliźniego swojego”, to teoria i bajki, bo w praktyce jest tak: “Będziesz miłował bliźniego, aż zedrzesz koszulę z niego. Jak zedrzesz z jednego, bierz się za drugiego” I taka jest prawda katolików, a nie ludzi lewicy. Katolicy, czym więcej się modlą, to tym, więcej się podlą. Prawicowe rządy w Polsce tak skłócili ludzi ze sobą, jak nigdy. Przez 30 lat rządów prawicy, nie wydano żadnego aktu laski dla pokrzywdzonych – AMNESTII. W szpitalach stawka żywnościowa na osobę jest mniejsza niż w więzieniach dla przestępców. Na rakiety USA wydaje się miliardy, a miliony dzieci do szkół chodzą bez śniadania i głodne. TAKI JEST OBRAZ DZISIEJSZEJ POLSKI. http://kujawsko-pomorskie.onet.pl/jak-zakon-ojca-rydzyka-dostal-dzialke-od-skarbu-panstwa/rc5cp3r

 2. Lepiej aby pani autor o Bogu nie pisała ,emigracja powinna być transparentna,a nie na sile,najazdowa

 3. Marek Maciolowski on

  Zastanawiajace jak pani autorka zdiagnozowala autorow tych cytatow jako katolikow ? Jaka metoda szpiegowska autorka
  stwierdzila ze ci okropni katolicy kilka godzin wczesniej byli na Mszy Swietej ?
  Tacy katolicy w Polsce ( i na swiecie ) nie istnieja. Cytaty i przypisani im ” katolicy” nie istnieja. To sa faktoidy czyli wymyslone ” fakty ” majace sluzyc do ilustracji z gory wymyslonej tezy. Czyli propaganda.
  Styl i poziom tych cytatow natretnie przypomina elokwencje przebrzmialej gwiazdy lewicy Janusza Palikota – on planowal ” patroszyc kaczory ” . Za chwile on i jego towarzysze i wspolpracownicy szerokiej lewicy sami stana sie ” wypatroszeni” . Z glebi mego katolickiego serca tego im zycze. Byla zbrodnia wiec musi byc kara.

 4. Marek Maciolowski on

  @ Anna Hudyka – autorka
  Piszac w ostatnim zdaniu , ze istota ludzka ( zakladam, ze ma pani na mysli Czlowieka ? ) to ” …. jest ostatnim ogniwem ewolucji ” zaklada pani ze zycie powstalo ” ewolucyjnie” a tym samym ” istota ludzka ” jest tylko przypadkowym ( losowym) produktem tego materialnego procesu ” samo stworzenia”.
  Nie powinna sie pani wiec dziwic temu czemu sie pani dziwi .

 5. Marek Maciolowski on

  Odpowiedzialni za ta i wiele podobnych tragedii sa Niemcy – to oni w XX spowodowali dwie wojny i miliony ludzkich tragedii.
  To oni wymyslili rewolucje w Rosji, ktora pochlonela miliony istnien ludzkich.
  To oni zafundowali swiata komunizm i jego brunatna wersje tej samej bezboznej ideologi lewicowej.
  Najazd ” uchodzcow” z Afryki na Europe jest najazdem sponsorowanym przez Niemcow i ich kolaborantow – w Polsce tymi kolaborantami jest czerwona PO,KOD,Nowoczesna i emeryci UB .
  Komunisci i Nazisci niemieccy to jedno i to samo – lewica nienawidzaca ludzkosci.
  W Polsce ta sama lewicowa zgraja, bedaca poza marginesem tego co mozna nazwac ogolnie ” ludzkoscia” nienawidzi Polski.
  O tej nienawisci nalezy pisac a nie o egzotycznych tragediach. Sponsorow tych tragedii nalezy pietnowac, Niemcow i ich unijnych kolaborantow.
  Anglosasi slusznie mowia ” charity begins at home” – felieton ten to dobry przyklad falszywej moralistyki , ktora nieodmiennie nadyma wszystkich lewakow od czasu Rewolucji Francuskiej – to oni morduja i okradaja sasiadow i bliskich a placza ( falszywie) za odleglych w przestrzeni i czasie niewidocznych ” murzynow” .
  ” Murzynek Bambo…… to nasz kolezka” recytowali komunisci w PRL – mordujac jednoczesnie miliony Polakow .

 6. “Zadam hipotetyczne pytanie: czy gdyby w jakiejś katastrofie zginęli Polacy, nasi rodacy, też chcielibyśmy przeczytać, że obcokrajowcy wyrażają z tego powodu zadowolenie na publicznym forum? “- skomentuje to tak; gdy doszlo do katastrofy smolenskiej sami polacy wypisywali jak najgorsze , ochydne i chamskie komentarze pod adresem rzadu ,typu ” nie lataj z kaczkami” itp itd. Ale to przeciez byl PiS a tym bardziej katolicy, to byli oszolomy, i wolno ich obrzucac blotem wtedy bylo ; nie prawdaz? Nagle pani podnosi rwetes poniewaz sami Niemcy zaprosili rzesze ;juz nie uchodzcow ale emigrantow ekonomicznych ktorzy traktuja Europe jak podbite tereny, kobiety eurpejskie jak dziwki, swiatynie jak WC a co jakis czas mamy maly przerywnik w postaci krwawego ataku terrorystycznego. Sama Europa zachodnia doprosila sie tego i ponosi teraz konsekwencje. Dziwi sie pani ze ludzie pisza to co pisza? …..Ja nie. Dopisze do tego; rekiny zasluguja tez na szacunek.

  • A gdzie przykazanie – będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego? Gdzie współczucie dla ludzi? A gdyby pan sam znalazł się na tej łodzi? Takie wypowiedzi jak Pana i Panu podobnych powinny być karane i to surowo, bo sieją nienawiść, a to pierwszy krok do wojny. Jeśli chodzi o wpisy po katastrofie smoleńskiej, tak samo były ohydne, więc też powinny być karane, jak Pana wypowiedź “rekiny zasługują tez na szacunek.” Coś okropnego! I Pan uważa się za chrześcijanina? Dodatkowo nie miał Pan odwagi podpisać się pod swoją wypowiedzią.

  • “bedziesz milowal blizniego jak siebie samego” nie znaczy “bedziesz nadstawial drugi policzek” > Mamy obowiazek bronic swoich rodzin, zycia dzieci, ladu i skladu w panstwie. Za los “biednych uchodzcow” ktorzy roszczeniowo podchodza do sprawy odpowiadaja wladze UE oraz ci ktorzy szeroko i otwarcie zaprosili ich do Europy na uczte wysokiego socjalu. To oni sa odpowiedzialni za setki tonacych lub utopionych. Chce mnie pani ukarac? Nie ja wsadzalem ich na ta mine ale wlasnie tacy ludzie jak pani; plomienni szermierzy neomarksizmu. To tacy ludzie jak wy maja ich krew na rekach a odpowiedzialnoscia probuja obarczyc , a jakze:) polakow-katolikow. Tacy ludzie jak pani powinni w pierwszej kolejnosci byc ukarani.

  • i jeszcze jedno; jak podpisze sie Jan Kowalski czy Gienek Jajco, czy bedzie pani szczesliwsza kobieta w zyciu?

 7. Dlaczego ludzie lubią nienawidzić? Dlaczego to się z nich tak wylewa? Czy padło im coś na mózgi? Dlaczego we wszystkich kościołach świata wszystkich religii nie walczy się z nienawiścią? Nie umiem na te pytania odpowiedzieć.

  • Marek Maciolowski on

   @Beata Golembiowska Nawrocki
   Widocznie nie zna Pani wiary katolickiej i Kosciola – ktory od czasow Chrystusa walczy z nienawiscia.
   Polecam.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.