Romowie z całej Polski modlili się na Jasnej Górze

0

Około 350 osób zgromadziła w niedzielę na Jasnej Górze 36. Pielgrzymka Romów Do Częstochowy przyjechali przedstawiciele społeczności romskiej z całego kraju. Po południu uczestniczyli we mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Krajowy duszpasterz Romów ks. Stanisław Opocki przypomniał, że ogólnopolskie pielgrzymki romskie do Częstochowy rozpoczęły się w 1981 r.

Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry ważnym punktem tegorocznego spotkania była promocja pierwszego w Polsce “Romskiego modlitewnika i śpiewnika”, opracowanego przez Andrzeja Sochaja, zastępcy dyrektora Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu.

“»Romski modlitewnik i śpiewnik « został opublikowany w tym roku w listopadzie. Został on wydany po to, żeby przede wszystkim umożliwić Romom w Polsce modlitwy w ich ojczystym romskim języku. Są w nim zawarte niektóre modlitwy i pieśni w języku romskim, ale także umieściłem w nim szereg modlitw w języku polskim, bo są to Romowie żyjący w Polsce” – powiedział autor opracowania w wypowiedzi dla BPJG.

“Moją intencją było również to, żeby pomóc ks. Opockiemu, który jest duszpasterzem Romów w jego posłudze duszpasterskiej, ale chciałem pomóc przede wszystkim tym, do których jest adresowana jego posługa, czyli samym Romom, by jeszcze bardzie pogłębili swoją wiedzę (…) – dodał Sochaj.

Ks. Opocki zauważył, że w Polsce dominuje stereotypowe myślenie o przedstawicielach tej mniejszości. “Trzeba pamiętać, że od Romów też można się nauczyć. Nie spotkałem Roma ateisty. Czczą Matkę Bożą, czczą zmarłych, budują wielkie pomniki i grobowce, i pamiętają o zmarłych, zamawiają msze św., są to ludzie, którym trzeba tą wiarę jeszcze uświadomić, ale bardzo są spragnieni Pana Boga, Matki Bożej (…) – wskazał.

Po południu uczestnicy pielgrzymki uczestniczyli we mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, nabożeństwu przewodniczył biskup Krzysztof Zadarko, który jest przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

“Romowie przynależą w większości do tej religii, gdzie osiedlają się na trochę dłuższy czas. Dzisiaj ta mentalność Romów zmienia się na skutek bardzo rozbudowanych już programów integracyjnych” – wskazał biskup i dodał, że właśnie wiara odgrywa bardzo ważną rolę w integracji społeczności romskiej. Romowie mają w naszym kraju status mniejszości etnicznej. W Polsce mieszka 20-35 tys. osób posługujących się językiem romskim.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.