Tusk doktorem honoris causa Uniwersytetu w Peczu

0

Przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski Donald Tusk został w piątek uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu w Peczu na południu Węgier. Laureat osobiście odebrał to wyróżnienie.

Tytuł został Tuskowi przyznany na wniosek dyrektora Instytutu Historii Ferenca Fischera. Senat uczelni podjął tę decyzję jednogłośnie.

We wniosku o nadanie tytułu doktora honoris causa podkreślono, że „Tusk jest polskim politykiem o wykształceniu historycznym, którego zarówno krajowa, jak i europejska działalność jest ściśle związana z historią Węgier, a także regionu i Europy”.

Podczas uroczystości podkreślano, że Tusk jest pierwszym przedstawicielem Europy Środkowo-Wschodniej, który w niełatwym okresie objął kierownicze stanowisko w UE, i jednym z europejskich mężów stanu, którzy zawsze wspierali współpracę wyszehradzką, a także wiele uczynił dla pogłębienia tradycyjnie dobrych stosunków polsko-węgierskich. 

Rektor uczelni Jozsef Bodis wyraził nadzieję, że wraz z przyznaniem tytułu doktora honoris causa Tuskowi uniwersytet jeszcze się wzmocni.

Tusk podkreślił podczas uroczystości, że bycie Europejczykiem jest dla niego powodem do dumy i niewzruszenie wierzy w przyszłość Unii Europejskiej. Jak zaznaczył, najważniejszymi wartościami europejskimi są dla niego prawa człowieka i prawa obywatelskie, wolność słowa i sumienia, rządy prawa oraz poszanowanie praw mniejszości. 

„Europa jest i ma szansę być także w przyszłości najlepszym miejscem na ziemi, wyjątkowym i niepowtarzalnym terytorium wolności i kultury. Warunkiem jej przetrwania jest nasza solidarność wykraczająca poza podziały i naturalne konflikty interesów. Uniwersytet w Peczu jest najlepszym miejscem, by z całym przekonaniem wygłosić to europejskie wyznanie wiary” – oświadczył.

Jak ocenił, Pecz „jest metaforą Europy, z pierwszym na Węgrzech uniwersytetem, rynkiem, katedrą, ratuszem, czyli najważniejszymi punktami orientacyjnymi miasta europejskiego”.

W uroczystości, która zakończyła się odtworzeniem hymnu UE, wzięli udział m.in. podsekretarz stanu odpowiedzialna za edukację wyższą Zita Horvath oraz burmistrz Peczu Zsolt Pava, który zaznaczył, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej stają się coraz ważniejszymi graczami w Europie i mogą być jej silnikami napędowymi w przyszłości.

Uniwersytet w Peczu został założony w 1367 r. przez Ludwika Węgierskiego.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.