Co się dzieje? Szybkie newsy – czwartek, 12 stycznia

0

Imieniny obchodzą: Arkadiusz, Benedykt, Czesława oraz Greta.

 • 96 lat temu w Warszawie urodził się Henryk Giedroyc, działacz emigracyjny, kierownik Instytutu Literackiego, żołnierz Brygady Strzelców Karpackich. Zmarł w 2010 roku w Maisons-Laffitte we Francji.
 • 78 lat temu w Chełmie Niemcy rozstrzelali 440 pacjentów szpitala psychiatrycznego.
 • 69 lat temu w Krakowie urodził się Andrzej Zaucha, wokalista jazzowy, piosenkarz, saksofonista, perkusista; wśród jego najbardziej znanych i lubianych piosenek są “Byłaś serca biciem”, “Siódmy rok”, “Bądź moim natchnieniem”. Zmarł w 1991 roku w Krakowie.
 • 59 lat temu odbyła się premiera filmu “Zamach” w reżyserii Jerzego Passendorfera.
 • 32 lata temu polscy himalaiści Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki dokonali pierwszego zimowego wejścia na trzeci szczyt ziemi – Kanczendzongę (8586 m n.p.m.)
 • 25 lat temu w Maisons-Laffitte pod Paryżem zmarł Józef Czapski, malarz, krytyk sztuki, pisarz, współzałożyciel i współredaktor paryskiej Kultury; uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i kampanii polskiej 1939 r.; więzień sowieckich łagrów; żołnierz Armii Polskiej w ZSRS utworzonej przez gen. Władysława Andersa i 2. Korpusu Polskiego.
 • 24 lata temu w Pradze na spotkaniu z prezydentem USA Billem Clintonem prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej – Czechy, Słowacja, Węgry i Polska – zaakceptowali program NATO “Partnerstwo dla Pokoju”.
 • 19 lat temu w Lublinie zmarł Kazimierz Grześkowiak, muzyk, piosenkarz, satyryk, autor tekstów, kompozytor.
 • 9 lat temu w Warszawie zmarła Joanna Guze, tłumaczka z języka francuskiego, autorka książek poświęconych historii sztuki.
 • 8 lat temu trzęsieniu ziemi na Haiti zginęło według szacunków ONZ co najmniej 250 tys. ludzi. Władze haitańskie podają, że pochłonęło ono 316 tys. ofiar śmiertelnych, a ponad 1,5 miliona ludzi zostało bez dachu nad głową.
 • 6 lat temu Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, w którym uznał, że stan wojenny w grudniu 1981 r. nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza pod kierunkiem Wojciecha Jaruzelskiego w celu likwidacji Solidarności, zachowania ówczesnego ustroju oraz osobistych pozycji we władzach.

W Polsce

Dziś premier Mateusz Morawiecki będzie przebywać z wizytą w województwie podlaskim. Planowane jest spotkanie z rolnikami – dostawcami mleka, po którym przewidziano wystąpienie premiera.

W samo południe premier złoży wizytę w fabryce Grupy Mlekovita. Na zakończenie planowana jest konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela oraz prezesa zarządu Grupy Mlekovita Dariusza Sapińskiego.

# # #

Dziś w Katowicach odbędzie się rozprawa odwoławcza w sprawie Dariusza P., skazanego w pierwszej instancji za spowodowanie pożaru i śmierci pięciorga członków rodziny.

Do pożaru w jednorodzinnym domu w Jastrzębiu-Zdroju doszło w maju 2013 r. Dariusz P. został zatrzymany i aresztowany pod koniec marca 2014 r. Gliwicka prokuratura zarzuciła mu zabójstwo pięciu osób, a także usiłowanie zabójstwa szóstej – najstarszego syna, który ocalał z pożaru.

Sąd nie miał żadnych wątpliwości, że to Dariusz P. jest sprawcą zbrodni – działał umyślnie i z bezpośrednim zamiarem pozbawienia bliskich życia. W ustnym uzasadnieniu orzeczenia sędzia Grażyna Suchecka podkreśliła, że P. zaplanował, przygotował, a potem precyzyjnie zrealizował swój plan.

Według prokuratury i sądu, P. podłożył ogień w kilku miejscach. Aby ogień mógł się łatwo rozprzestrzeniać, ułożył rząd poduszek z mebli ogrodowych. Aby zasugerować przypadkowy pożar, przeciął kabel zasilający, obok przewodu ułożył truchło myszy.

# # #

Od dzisiaj w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej można będzie oglądać 60. odsłonę wystawy World Press Photo.

Podczas tegorocznej edycji o możliwość wzięcia udziału w wystawie walczyło 80 tysięcy zdjęć ze 125 krajów. Ostatecznie jury zdecydowało się nagrodzić 45 fotografów z 25 krajów. Wśród prezentowanych w Toruniu zdjęć zwiedzający będą mogli obejrzeć najlepsze zdjęcie roku (World Press Photo of the Year) wykonane przez tureckiego fotografa Burhana Ozbilicia. Fotografia ilustruje chwile po zastrzeleniu rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłowa podczas otwarcia wystawy fotograficznej w Centrum sztuki Współczesnej w Ankarze.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 4 lutego.

Na świecie

PRAGA – W Czechach rozpoczyna się dwudniowe głosowanie w wyborach prezydenckich, w których startuje dziewięciu kandydatów. Faworytem jest ubiegający się o reelekcję obecny prezydent Milosz Zeman, 73-letni kontrowersyjny polityk, znany z antyimigracyjnej retoryki oraz promowania współpracy z Rosją i Chinami. Obecne wybory traktowane są często jako plebiscyt popularności byłego premiera (1998-2002), który według sondaży wygra pierwszą turę, uzyskując ok. 42 proc. głosów. Zemana popiera premier Andrej Babisz i jego centroprawicowy ruch ANO. Najpoważniejszym konkurentem Zemana jest 68-letni profesor chemii Jirzi Drahosz, były przewodniczący Akademii Nauk, który wyraża zaniepokojenie wzrostem ekstremizmu i populizmu oraz ostrzega przez ingerencją Rosji w wybory. Sondaże dają mu w pierwszej turze 27 proc. poparcia, ale wskazują, że w drugiej turze może pokonać obecnego prezydenta. Z Zemanem może też konkurować autor tekstów piosenek pop i biznesmen Michal Horaczek, związany z „aksamitną rewolucją” z 1989 r. Lokale wyborcze zostaną otwarte o godz. 8.

SOFIA – W Sofii odbędzie się konferencja prasowa przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera i premiera Bojko Borisowa z okazji przejęcia przewodnictwa w UE przez Bułgarię.

WASZYNGTON – Prezydent USA Donald Trump ma się wypowiedzieć w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem, a w najbliższych dniach podjąć decyzję, czy nałożyć na Teheran z powrotem sankcje zniesione na mocy tej umowy. 13 października Trump oznajmił, że Iran nie przestrzega porozumienia nuklearnego. Po raz pierwszy zadecydował o braku certyfikacji umowy i nie przekazał Kongresowi kwartalnego raportu na jej temat. Zawarta w 2015 roku międzynarodowa umowa przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

WASZYNGTON – Prezydent USA Donald Trump przejdzie pełne badania medyczne, po raz pierwszy od objęcia urzędu szefa państwa.

BERLIN – Po zakończeniu w Berlinie rozmów sondażowych o utworzeniu koalicji rządowej bloku chadeckiego CDU/CSU i SPD, które ma nastąpić późno w nocy, rano mają się zebrać władze tych ugrupowań, by ocenić wyniki negocjacji.

PARYŻ – Prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem na obiedzie roboczym.

TALLIN – Premier Japonii Shinzo Abe rozpoczyna od Estonii wizyty w sześciu krajach europejskich. Z Tallina uda się na Łotwę i Litwę, a następnie do Bułgarii, Rumunii i Serbii.

STAMBUŁ – Współprzewodniczący lewicowej i prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) Selahattin Demirtas będzie zeznawał przed sądem po raz pierwszy od swego aresztowania w listopadzie 2016 roku w ramach procesu, w którym jest oskarżony o “działalność terrorystyczną” i przynależność do “organizacji terrorystycznej”.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.