Co się dzieje? Szybkie newsy – czwartek, 19 stycznia

0

Imieniny obchodzą: Erwin, Eufemia, Henryk, Marta oraz Mariusz.

  • 131 lat temu w Krakowie urodził się Karol Stryjeński, architekt, grafik; współorganizator i pierwszy dyrektor działającego od 1930 r. Instytutu Propagandy Sztuki w Warszawie. Zmarł 21 grudnia 1932 roku.
  • 96 lat temu w Gwoźdźcu koło Kołomyi urodził się Jerzy Kawalerowicz, reżyser, scenarzysta, autor filmów “Pociąg”, “Matka Joanna od Aniołów”, “Austeria”, “Faraon” i “Quo vadis”; współzałożyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1966-1978). Zmarł 27 grudnia 2007 roku.
  • 90 lat temu ukazało się rozporządzenie prezydenta RP o administracji państwowej – terytorium państwa podzielono na 16 województw i 227 powiatów.
  • 73 lata temu oddziały Armii Czerwonej wkroczyły do Krakowa.
  • 71 lat temu odbyły się sfałszowane przez władze komunistyczne wybory do Sejmu Ustawodawczego.
  • 71 lat temu w Lipnie urodził się Leszek Balcerowicz, ekonomista, polityk; wicepremier i minister finansów (1989-1991; 1997-2000); autor przyjętego w 1989 r. planu reform gospodarczo-ustrojowych, które miały umożliwić transformację gospodarki sterowanej centralnie w rynkową; przewodniczący Unii Wolności (1995-2000); w latach 2001-2007 prezes Narodowego Banku Polskiego.
  • 51 lat temu przedstawienie “Halka” Stanisława Moniuszki zainaugurowało działalność Teatru Wielkiego w Łodzi.
  • 25 lat temu Polska ratyfikowała Europejską Konwencję Praw Człowieka.
  • 19 lat temu w życie weszły przepisy ustawy z 18 grudnia 1998 r. o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

W Polsce

Premier Mateusz Morawiecki odwiedzi dziś Dzienny Dom Pobytu “Senior +” w Ostrołęce, gdzie spotka się z osobami starszymi. Szef rządu ma też złożyć w Ostrołęce kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego oraz przed tablicą upamiętniającą wizytę w tym mieście prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

# # #

Trzydniowe posiedzenie kończy dziś Senat. Izba ma przeprowadzić głosowania m.in. nad: ustawą budżetową na 2018 r., która przewiduje, że deficyt w tym roku nie przekroczy 41,5 mld zł, przy dochodach w wysokości 355,7 mld zł i wydatkach w kwocie 397,2 mld zł. Rząd założył wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 proc. i średnioroczną inflację w wysokości 2,3 proc.

Głosowana ma być też nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie; nowe przepisy zakładają m.in. możliwość zatrzymania i doprowadzenia świadków – decyzją prokuratora okręgowego – na rozprawy przed komisją weryfikacyjną oraz zwiększenie kar grzywny za niestawiennictwo przed komisją.

Senatorowie będą także głosować nad ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych bez poprawek; przewiduje ona m.in. zniesienie akcyzy na samochody elektryczne i hybrydy plug-in (PHEV), zwolnienie ich z opłat za parkowanie, większe odpisy amortyzacyjne dla firm. Planuje się, że do końca 2020 r. powstanie 6 tys. punktów ładowania energią elektryczną. Ustawa zakłada też możliwość tworzenia przez samorządy stref czystego transportu.

# # #

Senat zajmie się też dziś wnioskiem prokuratury o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz poinformował, że w związku z tym, iż przedmiotem obrad mogą być w tym punkcie informacje objęte klauzulą “poufne”, będzie on rozpatrywany po uchwaleniu przez Senat tajności obrad. Oznacza to, że po głosowaniu w tej sprawie, tajna część obrad zostanie przeniesiona do sali 217, która jest do tego przystosowana.

Centrum Informacyjne Senatu podało, że do zakończenia niejawnego posiedzenia “nie będzie wstępu do budynku Senatu na podstawie kart prasowych, kart wstępu obsługi technicznej dziennikarzy, jednorazowych kart wstępu oraz list imiennych”.

W grudniu ub.r. CBA zatrzymało pięć osób podejrzewanych o korupcję, w tym m.in. syna senatora Koguta – Grzegorza, który jest wiceprezesem zarządu małopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym; prezesem tej fundacji jest senator Kogut. Prokuratura chce postawić zarzuty również senatorowi Kogutowi, który już sam zrzekł się immunitetu chroniącego parlamentarzystę.

We wtorek senacka komisja regulaminowa zarekomendowała odrzucenie wniosku o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta.

# # #

Minister zdrowia Łukasz Szumowski spotka się dziś z lekarzami rezydentami. Rozmowy zorganizowano z inicjatywy nowego szefa resortu zdrowia, który na początku roku zastąpił na tym stanowisku Konstantego Radziwiłła.

Lekarze domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń. Prowadzą protest, w ramach którego rezygnują z pracy powyżej 48 godz. tygodniowo. Według szacunków MZ, klauzulę opt-out wypowiedziało ok. 3,8 tys. lekarzy; zdaniem medyków wypowiedzeń jest ok. 5 tys.

W odpowiedzi na postulaty lekarzy MZ wskazywało, że niedawno weszła w życie ustawa, na mocy której nakłady na opiekę zdrowotną mają stopniowo rosnąć do 6 proc. PKB w 2025 roku. Od stycznia wynagrodzenie zasadnicze młodych lekarzy po raz kolejny wzrosło i obecnie wynosi ono od 3,6 tys. zł do 4,7 tys. zł.

# # #

W Ministerstwie Środowiska odbędzie się dziś spotkanie konsultacyjne w sprawie zmian w Prawie łowieckim. W rozmowach udział wezmą: minister środowiska Henryk Kowalczyk, wiceminister środowiska Andrzej Konieczny oraz wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski, a także przedstawiciele organizacji ekologicznych, rolników, leśników i myśliwych.

W połowie grudnia Sejm jednogłośnie uchwalił specustawę, która pozwala na podjęcie nadzwyczajnych działań, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ustawa zmienia m.in. przepisy w Prawie łowieckim, zwiększając nadzór nad Polskim Związkiem Łowieckim. Ma też poprawiać efektywność odstrzału sanitarnego, m.in. polowań na obszarach chronionych. Ponadto wprowadzono możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy obwodu łowieckiego. Dodano także przepis, który przewiduje karanie osób, które umyślnie utrudniają lub uniemożliwiają wykonywanie polowania.

Na świecie

NOWY JORK – Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz weźmie udział w debacie ministerialnej Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconej partnerstwu regionalnemu Afganistanu i Azji Centralnej. Sesji przewodniczyć będzie szef MSZ Kazachstanu Kairat Abdrachmanow, zaplanowano również udział sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

PARYŻ – Rozmowy prezydenta Francji Emmanuela Macrona z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jak poinformował Pałac Elizejski, w trakcie tego roboczego spotkania oboje politycy będą dyskutować o “przyszłości Europy i kolejnych priorytetach” UE; wypowiedzi dla prasy o godz. 17.

LIMA – Przebywający z wizytą w Peru papież Franciszek spotka się w stolicy z prezydentem tego kraju Pedro Pablo Kuczynskim. Wygłosi też przemówienie do przedstawicieli wszystkich władz. Następnie uda się do miasta Puerto Maldonado na spotkanie z ludnością Amazonii. Jej przedstawicielom wręczy swą ekologiczno-społeczną encyklikę „Laudato si’” wydaną w lokalnych językach. Franciszek odwiedzi też ośrodek pomocy dla dzieci.

BERLIN – Rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Rolno-Spożywcze “Zielony Tydzień”; do 28 stycznia. Wśród uczestników minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

BUDAPESZT – Spotkanie ministrów ds. współpracy gospodarczej z zagranicą Grupy Wyszehradzkiej i Australii z udziałem minister technologii i przedsiębiorczości Jadwigi Emilewicz.

TULON – Prezydent Francji Emmanuel Macron ma wygłosić w bazie marynarki wojennej przemówienie na temat zadań francuskich sił zbrojnych.

PRAGA – Czeski parlament ma debatować nad ewentualnym pozbawieniem immunitetu premiera Andreja Babisza, który jest podejrzewany o oszustwo przy wykorzystywaniu funduszy unijnych przez jego byłą firmę.

MOSKWA – Demonstracja upamiętniająca adwokata Stanisława Markiełowa i dziennikarkę Anastazję Baburową, zastrzelonych w 2009 roku w centrum rosyjskiej stolicy. Organizowany corocznie pochód odbędzie się za zgodą władz. Markiełow, adwokat uczestniczący w procesach przeciw nacjonalistom, i Baburowa, dziennikarka “Nowej Gaziety”, zostali zastrzeleni w pobliżu Soboru Chrystusa Zbawiciela, kilkaset metrów od Kremla. Za zabójstwo skazano w 2011 roku dwoje zwolenników neonazistowskiego ugrupowania Rosyjski Wizerunek, Nikitę Tichonowa i Jewgieniję Chasis.

MOSKWA, KIJÓW, MIŃSK – Kościoły chrześcijańskie obrządku wschodniego obchodzą święto Chrztu Pańskiego.

PRAGA – 49. rocznica samospalenia Jana Palacha w proteście przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.