Czarna środa i kontra do niej

0

Masowe marsze “Czarna Środa”, sprzeciwiające się zaostrzeniu przepisów dot. aborcji, odbyły się w środę w całym kraju.

W zeszłym tygodniu Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt komitetu Ratujmy Kobiety 2017, który zakładał między innymi liberalizację obowiązujących obecnie przepisów aborcyjnych. By projekt trafił do dalszych prac w sejmowej komisji, zabrakło dziewięciu głosów. Do komisji trafił zaś przeciwny projekt “Zatrzymaj aborcję”, zaostrzający prawa do tego zabiegu.

Protestujący wyczytywali nazwiska posłów, którzy głosowali za odrzuceniem projektu “Ratujmy Kobiety 2017”. Po wyczytaniu każdego krzyczeli: “Oddaj mandat”. 

Uczestnicy marszu trzymali transparenty z hasłami: “Zrobimy sobie lepsze prawo. Kobiety do polityki”, “Piekło kobiet trwa”, “Sejm nienawiści”. Protestujący skandowali “myślę, czuję decyduję”, “wasza ustawa nas zabija”, “to nie kompromis, to kompromitacja”, “wasza wiara, od nas wara”.

 Warszawa: 

This slideshow requires JavaScript.

Inne miasta:

This slideshow requires JavaScript.

•••

Ponad półtorej godziny manifestowali przed stacją metra centrum przeciwnicy marszu “Czarna Środa”, opowiadający się za zaostrzeniem przepisów dot. aborcji. Trzymali m.in. kartki z napisami: “Dziś aborcja, jutro Auschwitz”, “Każdy ma prawo do życia” i “Tak dla życia”.

Uczestnicy pikiety popierają znajdujący się Sejmie projekt “#ZatrzymajAborcję”, zaostrzający obowiązujące przepisy dot. aborcji, przez usunięcie możliwości legalnego przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. 

Protest, zorganizowany przez Fundację Życie i Rodzina, zakończył się ok. godz. 19. W kulminacyjnym momencie brało w nim udział ok. 70 osób. 

Przed wejściem do stacji metra Centrum uczestnicy trzymali polską flagę oraz transparenty z napisami: “Każdy ma prawo do życia”, “Tak dla życia”, “Niepodległość dla nienarodzonych”, “Rozmnażać się, nie tępi(e)ć”. “Dziś aborcja, jutro Auschwitz”, “5-te nie zabijaj”. 

W trakcie protestu modlono się, śpiewano Rotę oraz “My chcemy Boga”.

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.