Inwestycje zagraniczne w nieruchomości

0

W związku z wprowadzonym podatkiem, odnotowano dużo mniej zakupów nieruchomości przez inwestorów zagranicznych, zgodnie z danymi udostępnionymi przez rząd ontaryjski. Prowincja uzyskała 133 milionów dolarów z tego tytułu w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Otóż około 3,8 procent wszystkich kupionych nieruchomości w Toronto w okresie od sierpnia do października ub. roku trafiło do rąk zagranicznych inwestorów, czyli kupujących, którzy nie mają stałego pobytu, ani nie są obywatelami Kanady, co stanowi spadek z 5,6 procent zakupów dokonanych w poprzednich 3 miesiącach.

W obrębie tzw. “Wielkiej Podkowy”, czyli okolic Toronto, około 1,9 procent zakupów domów mieszkalnych kupili nabywcy spoza Kanady, co stanowiło spadek z 3,2 procent w okresie poprzednim. Dane te upubliczniono w celu dalszego przedyskutowania sytuacji inwestycji spoza Kanady, oraz uporzadkowania całego rynku nieruchomości w naszej prowincji.

Niektórzy analitycy bowiem utrzymują, że inwestorzy zagraniczni doprowadzają do wyśrubowania cen do takiego poziomu, że wielu lokalnych mieszkańców po prostu nie stać na kupno nieruchomości w naszym mieście.

Liczna rzesza specjalistów w dziedzinie rynku nieruchomości twierdzi, że powodem wzrostu cen jest w dalszym ciągu ogromne zapotrzebowanie, lecz bardzo słaba podaż, a znikoma liczba inwestorów zagranicznych nie ma na to wielkiego wpływu.

Oczywiście zmniejszenie zakupów przez inwestorów zagranicznych spowodowane zostało wprowadzeniem dodatkowego podatku przez premier Ontario Kathleen Wynne, na wniosek prowincyjnego Ministerstwa Finansów. Tuż przed podjęciem tej decyzji, rynek nieruchomości w Toronto wydawał się bardzo przegrzany – średnia cena domu przekraczała już kwotę 1 miliona dolarów. Wprowadzenie tego podatku spowodowało schłodzenie rynku nieruchomości w samym mieście Toronto. Przedstawiciele rządu ogłosili niedawno, że rynek nieuchomości wykazuje pewną tendencję zwyżkową, po odnotowaniu około 13-procentowego spadku sprzedaży w porównaniu z rokiem 2016.

Minister finansów prowincji oświadczył, że podjęte działania rządowe doprowadziły do stabilizacji rynku nieruchomości. Natomiast według analityków rynku, ten podatek miał bardziej efekt psychologiczny, gdyż kupujący po prostu “wstrzymali oddech”, chcąc zobaczyć jakie dalsze działania może podjąć rząd w celu schłodzenia rynku. Po prostu wielu z potencjalnych nabywców chce się przekonać, że nie będzie więcej znaczących zmian, a rynek nieruchomości będzie dalej stabilny oraz wart inwestycji.

Wydaje się więc, że obecne lekkie zachwianie rynku jest tylko chwilowe i oczekuje się na wiosenny rynek, który ponownie może być bardzo intensywny. Śledzenie tylko i wyłącznie danych statystycznych uwidoczniających zakupy inwestorów z zagranicy również może być nieco zaciemnione, gdyż wielu z nich szuka innych dróg zakupu, np. poprzez kuzynów lub bliskich znajomych, na których dokonywane są zakupy w celu uniknięcia wprowadzonego podatku. Ludzie są po prostu sprytni i wymyślają różne sposoby jak obejść nowe przepisy.

Niektórzy po prostu oczekują na dalsze redukcje cen, spowodowane obecną sytuacją, czekając na różne okazje zakupowe. Kanadyjski Urząd Statystyczny podał, że obcokrajowcy posiadali prawie 5 procent nieruchomości w samym Toronto oraz 3,4 procent nieruchomości w “Wielkiej Podkowie”, czyli obszarze od Niagary do Peterborough. Ten sam upubliczniony raport podał, że w samym Vancouver liczba nieruchomości posiadanych przez osoby spoza Kanady wyniósł 7,6 procent, a w okolicach poza miastem Vancouver około 4,8 procent.

Podobny 15-procentowy podatek od kupowanych nieruchomości dla inwestorów spoza Kanady wprowadzono tu rok wcześniej, bo w sierpniu 2016 roku. Podatek ten również spowodował chwilowy zastój na tym rynku, lecz wydaje się, że ten kryzys już minął, a tamtejszy rynek odnotowuje znowu tendencje zwyżkową: podobny efekt spodziewany jest w Ontario.

We wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą oraz bezpłatną wyceną nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni. Udzielamy również porad przed wystawieniem domu na sprzedaż, włączne z tzw. “staging”.

Pamiętajmy, że dobra porada, zarówno przy wystawieniu domu na sprzedaż, oraz jego kupnie, może przynieść nam wymierne korzyści! Bezpośredni kontakt pod numerem telefonu: 647- 209-3511, e-mail: house4usteam@ gmail.com oraz strona internetowa: www.house4us.ca. Pracujemy w zespole: Co Dwie Głowy To Nie Jedna!

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.