Opracowanie leku przedłużającego życie jest możliwe

0

Nie ma jeszcze pewności, jakie leki mogą przedłużać życie, jednak prof. Judy Campisi z Buck Institute for Research On Aging w Kalifornii twierdzi, że możliwe jest opracowanie “pigułki młodości”. Prof. Campisi powiedziała o tym w wywiadzie dla “BBC News”. Jej zdaniem nieprzypadkowo u ludzi starszych niemal w tym samym czasie występuje kilka schorzeń skracających ich życie, takich jak nowotwory, zawały serca, udary mózgu, demencja i choroby reumatyczne.

“Podejrzewamy, że wszystkie te choroby mają wspólne podłoże związane ze starzeniem się organizmu” – powiedziała prof. Camprisi. Jeśli tak jest, to powinno być możliwe opracowanie leków, które spowalniałyby ten proces.

W Buck Institute for Research On Aging, który znajduje się w Dolinie Krzemowej, ponad 300 naukowców w 18 laboratoriach pracuje nad rozszyfrowaniem leków spowalniających starzenie Opracowanie leku przedłużającego życie jest możliwe się organizmu. Skupiają się oni na chorobach przewlekłych najczęściej występujących u ludzi starszych.

Jedną z takich substancji może być lek usuwający z organizmu zalegające w nim starzejące się komórki. Podejrzewa się, że “zatruwają” one organizm, ponieważ m.in. wydzielają szkodliwe substancje zaburzające wiele procesów.

Dr Peter de Keizer z Uniwersytetu Erasmusa w Holandii przetestował już taki lek na myszach. Twierdzi on, że pod jego wpływem gryzonie były wyraźnie młodsze: lepiej wypadały w testach sprawnościowych, miały odmłodzoną sierść i w lepszym stanie wątrobę.

Prof. Brian K. Kennedy z Buck Institute for Research on Aging w uważa, że leki przedłużające życie są już dostępne. Wiele osób stosuje je codziennie nie zdając sobie z tego sprawy. Jednym z takich leków jest metformina stosowana od dawna w leczeniu cukrzycy typu 2.

Preparat ten pomaga diabetykom, obniża poziom glukozy i zmniejszenia ryzyko powikłań cukrzycowych oraz przedwczesnego zgonu. Wykazano jednak, że zdrowym gryzoniom wydłuża życie o 5 proc. Działa podobnie jak niskokaloryczna dieta spowalniająca procesy starzenia.

Prof. Kennedy twierdzi, że życie mogą przedłużać również leki kardiologiczne, takie jak statyny oraz aspiryna. Statyny obniżają we krwi cholesterol, co hamuje rozwój choroby wieńcowej i zmniejsza ryzyko zawału serca oraz udarów mózgu.

Z kolei aspiryna, a właściwie kwas acetylosalicylowy, który jest jej głównym składnikiem, działa przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie (przeciwzapalnie działają również statyny). Aspiryna wykazuje także działanie przeciwnowotworowe. W licznych badaniach stwierdzono, że zmniejsza ona ryzyko raka jelita grubego.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.