Rosół – zupa, która daje moc

0

Dla nas rosół zwykle jest bazą dla wielu zup, w medycynie Wschodu zajmuje on szczególne miejsce i traktowany jest jako remedium na wiele dolegliwości. Jak przekonuje Iwona Zasuwa, autorka bloga i książki “Smakoterapia”, rosół to zupa, która daje moc.

“Przychodzi taki moment w roku, zazwyczaj w okolicach października, kiedy słyszę, że znajome dzieci łapią infekcje. Z dorosłymi wcale nie jest lepiej – sezon na chorowanie niektórych domach trwa aż do maja! Co na to medycyna Wschodu?” – pisze w swojej książce “Smakoterapia” Iwona Zasuwa.

Autorka sięga do kuchni Pięciu Przemian i tradycyjnej medycyny wschodniej, w której szczególne miejsce odgrywa to czym i jak karmimy nasze ciało. Rozwiązaniem na wszelkie jesienne dolegliwości jest rosół – zarówno ten na bazie mięsa, jak i ten w wersji wege.

“Otóż, jeśli niezbyt fortunnie prowadziliśmy się latem – wychładzaliśmy żołądek lodowatymi napojami, lodami, zimnymi potrawami, chłodzącymi surowiznami – nasze ciało ciężko znosi jesienną zmianę klimatu. Czasu nie cofniemy, ale na szczęście możemy przygotować coś na ratunek. Zwyczajny swojski rosół. Tę niezwykłą potrawę gotuje się w kuchni Pięciu Przemian na specjalne okazje. Albo raczej, gdy zachodzi specjalna potrzeba” – pisze autorka.

Jak wyjaśnia, w tradycyjnej medycynie chińskiej, rosół musi być gotowany przez kilka godzin, koniecznie na mięsie i kościach. Ale ta zupa w wersji wegańskiej też nie jednego postawi na nogi.

“Składniki umieszczaj w garnku w ściśle określonej poniżej kolejności żywiołów, doprowadzając wywar do wrzenia po dodaniu każdej porcji ingrediencji” – zaznacza autorka.

Do przygotowania tej zupy mocy potrzebna jest: gorąca woda (3-4 litry), marchew, ziele angielskie, liść laurowy, por, cebula, plaster świeżego imbiru, sól, natka pietruszki, świeży lubczyk, majeranek, oregano, tymianek, seler korzeniowy, korzeń pietruszki, rozgnieciony czosnek z łupiną.

Całość gotujemy przez maksymalnie dwie godziny, następnie dodajemy sól, zieloną kolendrę lub część natki pietruszki, sok z cytryny, kurkumę, szczyptę suszonej lukrecji lub suszony daktyl, sól. Wywar gotujemy jeszcze przez godzinę i odcedzamy.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.