Słuchowiska z udziałem niewidomej młodzieży i znanych aktorów

0

Słuchowiska multimedialne z udziałem niewidomej młodzieży i znanych polskich aktorów powstały we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych (CETA). “Zasłyszajki Wrocławskie” to projekt społeczny powstały w oparciu o dolnośląskie legendy.

Celem projektu jest integracja osób niepełnosprawnych i zachęcenie ich do społecznej aktywności, a także promocja historii miasta i lokalnych legend. Pierwsze trzy słuchowiska, które powstały w ramach projektu to: “Legenda o Dzwonie Grzesznika”, “Legenda o Kluskowej Bramie” oraz “Legenda o powstaniu Ślęży”.

Jak powiedziała w środę PAP Monika Łuszpak-Skiba, koordynator projektu, w nagraniach wzięła udział niewidoma młodzież z Dolnośląskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niewidomych i Słabowidzących. Swoich głosów do słuchowisk użyczyli także znani polscy aktorzy, w tym Marian Opania, Małgorzata Kożuchowska i Adam Ferency.

“W tej chwili powstały trzy nagrania, natomiast do projektu zaangażowani się już kolejni aktorzy, więc nagrań będzie więcej” – powiedziała koordynatorka.

Premiera słuchowisk odbędzie się w przyszłym tygodniu. Od poniedziałku do piątku w Studiu im. Zbyszka Cybulskiego w CeTA przewidziane są pokazy dla szkół i grup zorganizowanych, natomiast w weekend (10-11 lutego) pokazy będą dostępne dla wszystkich. Na pokazy obowiązują wcześniejsze zapisy.

Oprawę słuchowisk stanowić będzie wizualizacja świetlna, która, jak zaznacza koordynatorka, będzie minimalistyczna, po to aby skupić uwagę odbiorców na rozbudowanym dźwięku przestrzennym.

Patronem inicjatywy jest Miasto Wrocław, a jej współorganizatorem Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

CeTA to państwowa instytucja kultury, która prowadzi działalność w dziedzinie nowych technologii wizualnych dla potrzeb kinematografii. Jest sukcesorem Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, gdzie były realizowane m.in. filmy: Wojciecha Jerzego Hasa – “Lalka” i “Rękopis znaleziony w Saragossie”; Andrzeja Wajdy – “Pokolenie” i “Popiół i diament”; “Nóż w wodzie” Romana Polańskiego.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.