Światełko do nieba w Kanadzie (1)

3

Za nami wielkie emocje 26. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – jak zawsze, pobito rekordy z lat poprzednich. Tysiące ludzi dobrej woli, w Polsce i kilkudziesięciu sztabach na całym świecie, ruszyło do zbiórki, do wspólnego działania, rozgrzewającego serca nawet w tak mroźnych miejscach naszego globu jak Kanada…

WOŚP zaczął działać w Kanadzie od 2004 roku. Najpierw wielki, z finałami w Centrum im. Jana Pawła II, potem stamtąd wydalony, nie poddawał się jednak. Tułał się po różnych miejscach, aż przez ostatnie lata był tylko wirtualny, ale w 2018 roku powrócił w pełnej sile i z własnym koncertowym finałem.

Zagrały Toronto i GTA, Windsor, Ottawa, Edmonton i Calgary, a do wirtualnej puszki zbierał też Vancouver. Ania Bocheńska, wieloletnia szefowa sztabu kanadyjskiego WOŚP zorganizowała wirtualną puszkę, do której Polonia wrzuciła 5780 zł.

This slideshow requires JavaScript.

Tegoroczną akcją WOŚP Kanada zawiadywał sztab pod kierownictwem Beaty Skibińskiej, jej zastępczyni Danuty Koźmińskiej, a w skład komisji finansowej weszli Maja Urbańska, Jakub Zabek i Jan Kościel, a koncert zorganizowała i poprowadziła Małgorzata P. Bonikowska. A rekordową kwotę zebrała w tym roku ogromna rzesza wspaniałych i pełnych wielkiego poświęcenia, niedających się mrozom i czasem nieprzychylnym komentarzom, wolontariuszy w różnym wieku, w tym wspaniałe dzieciaki (nie tylko zresztą polskie, bo także mobilizujące swoich kanadyjskich kolegów)! Zbierano przez trzy dni, a także na koncercie finałowym we Fregacie, w niedzielę 14 stycznia.

Dzisiaj, w pierwszej części relacji, skupimy się na pokazaniu wolontariuszy, którzy zbierali do skrzynek WOŚP w wielu punktach w Toronto, Mississaudze i Brampton. To im należą się największe podziękowania, jak też i tym, którzy hojnie wrzucali do skrzynek albo przekazywali na rzecz WOŚP datki w postaci czeków i wpłat na konto w Credit Union.

This slideshow requires JavaScript.

W przyszłym tygodniu więcej o finałowym koncercie, o artystach, którzy zagrali w darze do WOŚP, o aukcji i osobach oraz firmach, które na aukcję przekazały swojej dary – a aukcja przyniosła 1162,50 dol. Będzie także o kampanii WOŚP w innych miastach.

Zapraszamy na 50. odcinek POLcastu, gdzie po angielsku będą Państwo mogli wysłuchać i przekazać Kanadyjczykom informacje o WOŚP i o naszym kanadyjskiej kampanii. Zapraszamy na stronę www.mypolact.com.

Wszystkim, którzy kochają WOŚP i którzy poświęcili swój czas i otworzyli serca i portfele, serdecznie dziękujemy w imieniu tych, którzy korzystają w urządzeń medycznych, jakie zapewnia polskim szpitalom ta niezwykła, jedyna na świecie akcja charytatywna, nowy symbol Polski, jak kiedyś Solidarność.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

3 Comments

 1. Witam. Wiele osob w Polsce nie jest za WOŚP bo wychodzą od czasu do czasu informacje o tym że są robione machlojki przy tym wydarzenia. Mówią że nie zgadzają się kwoty wpływów itp. Ja osobiście nie mam nic przeciwko takim wydarzeniom pod warunkiem że ludzie nie bogadzą się kosztem kogoś krzywdy. Ile informacji jest że ludzie właśnie zbierają na ulicach pieniądze na kogoś, a później wychodzi ze jeszcze nic dana organizacja nie dostała. Polecam zerknąć na najlepsze forum w polsce https://forumeria.pl

 2. Serdecznie Panią witam i gratuluję ORDERU Św. Stanisława.

  Pisze Pani “.. dziękujemy w imieniu tych, którzy korzystają w urządzeń medycznych, jakie zapewnia polskim szpitalom ta niezwykła, jedyna na świecie akcja charytatywna, nowy symbol Polski, jak kiedyś Solidarność.”..
  Faktycznie to niezwykłe, ale to również interes nie polski, dobroczynność ludzi wielka ale… podobnie jak symbol Solidarności, może się okazać, że piękna dewiza została wypaczona a Polacy oszukani, i w przeciwieństwie do tego wzniosłego hasła są stale okradani, również z polskich – słowiańskich symboli. .
  Przyjdzie czas, że z morza kłamstwa spadnie kurtyna. Warto, żeby zbudziła się Polonia, gdziekolwiek ONA jest. .
  Przesyłam artykuł, jeden z wielu z polskich stron niezależnych:
  http://innemedium.pl/wiadomosc/rzeczpospolita-mafijna-czesc-i

  i proszę o przekazanie nastrojów w kraju, polskiej Polonii w Kanadzie
  Serdecznie pozdrawiam

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.