Większość przeciw prawu wyborczemu Węgrów z państw ościennych

0

Większość Węgrów uważa za niesłuszne, że w wyborach w ich kraju mogą także głosować osoby z obywatelstwem węgierskim mieszkające w państwach ościennych – wynika z opublikowanego w czwartek sondażu ośrodka Republikon dla portalu 24.hu. Zgodnie z prawem węgierskim w głosowaniu na listy partyjne mogą uczestniczyć także obywatele węgierscy mieszkający za granicą, niemający adresu zamieszkania na Węgrzech.

W sondażu 71 proc. respondentów uznało za niesłuszne, iż w wyborach mogą także uczestniczyć Węgrzy z państw ościennych, którzy nigdy nie mieszkali na Węgrzech. Jednak opinie co do tego, czy należy im odebrać już przyznane prawo, były podzielone. 40 proc. ankietowanych opowiedziało się za odebraniem im praw wyborczych, ale 31 proc. oceniło, że nie należy tego robić, skoro już je mają.

21 proc. uznało za słuszne, że Węgrzy z państw ościennych mają prawo do udziału w głosowaniu. 8 proc. nie miało zdania lub odmówiło odpowiedzi. Za odebraniem Węgrom z państw ościennych prawa do głosowania w wyborach opowiada się lewicowa partia Koalicja Demokratyczna (DK) byłego premiera Ferenca Gyurcsanya. Twierdzi, że nie powinny głosować osoby, które nigdy nie mieszkały na Węgrzech i nie ponoszą konsekwencji swoich decyzji wyborczych. DK rozpoczęła pod koniec października 2017 roku zbieranie podpisów przeciwko temu prawu, ale nie została poparta przez pozostałe partie opozycyjne. Portal 24.hu zwraca uwagę, że nawet wśród wyborców Fideszu tylko 37 proc. popiera objęcie prawem do głosowania Węgrów z państw ościennych, przy czym 26 proc. opowiada się za jego odebraniem.

W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2014 roku rządząca koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej zdobyła 95,5 proc. głosów Węgrów z państw ościennych. Wówczas oznaczało to 123 tys. dodatkowych głosów. Od tego czasu liczba Węgrów, którzy uzyskali obywatelstwo węgierskie, znacznie wzrosła – pod koniec 2017 r. przysięgę obywatela złożył już milionowy Węgier z państw ościennych.

W sondażu zapytano też o to, czy należy odebrać obywatelstwo węgierskie osobom, które uzyskały je w uproszczonym postępowaniu. Parlament Węgier znowelizował w 2010 roku ustawę o obywatelstwie, ułatwiając jego uzyskanie Węgrom mieszkającym w państwach ościennych. Osoby narodowości węgierskiej mogą obecnie ubiegać się o obywatelstwo bez konieczności mieszkania na Węgrzech, jeśli mają węgierskich przodków i mówią po węgiersku. 26 proc. respondentów oznajmiło, że obywatelstwo takie należy odebrać, 34 proc. zadeklarowało, że nie zgadzają się z uproszczoną procedurą, ale nie uważają za słuszne odbieranie już przyznanego obywatelstwa, a 30 proc. uznało, że możliwość uzyskiwania obywatelstwa przez Węgrów z państw ościennych w uproszczonym postępowaniu jest słuszna.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.