10 kwietnia stanie cokół symbolizujący pomnik

1

Pomnik b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie zostanie postawiony na rocznicę katastrofy smoleńskiej; 10 kwietnia zostanie postawione coś w rodzaju cokołu, postumentu, który będzie symbolizował ten pomnik – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę podczas obchodów 94. miesięcznicy smoleńskiej.

Obchody 94. miesięcznicy smoleńskiej rozpoczęły się w sobotę rano od upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i polityków PiS oraz złożenia kwiatów przed Pałacem Prezydenckim.

W sobotę wieczorem odbyła się msza w warszawskiej archikatedrze w intencji ofiar katastrofy. Następnie uczestnicy miesięcznicy przeszli przed Pałac Prezydencki, trzymając transparenty: “10.04.2010 Smoleńsk pamiętamy”, “Panie prezydencie, byłeś, jesteś i będziesz dla nas wzorem”, “German death camps, not polish”.

Uczestnicy marszu skandowali “Jarosław, Jarosław” i “Antoni, Antoni”. Pod Kolumną Zygmunta zebrała się grupa Obywateli RP; kontrmanifestacji trzymali białe róże. Podczas przemówienia Kaczyńskiego kilkudziesięciu kontrmanifestantów skandowało “hańba, hańba”.

Komenda Stołeczna Policji poinformowała PAP, że w punkcie kulminacyjnym zgromadzenia cyklicznego brało udział ok. 2 tys. osób, a w kontrmanifestacji w punkcie kulminacyjnym – ok. 70 osób.

Prezes PiS w trakcie swojego wystąpienia podkreślił, że rozpoczęto już budowę pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak poinformował, 10 kwietnia w miejscu, w którym stanie pomnik b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zostanie postawione “coś w rodzaju cokołu, postumentu” symbolizującego pomnik.

“Można powiedzieć, że jeśli chodzi o tę sprawę upamiętnienia, dochodzimy do końca drogi; jest już blisko, bardzo blisko” – powiedział Kaczyński. Według Kaczyńskiego obecnie trzeba “bronić godności”. “Ta godność była podważana przez tych, którzy opluwali poległych w katastrofie smoleńskiej, prezydenta Rzeczpospolitej, generała Błasika, którzy opluwali tych, którzy walczyli o prawdę z Antonim Macierewiczem na czele” – mówił prezes PiS.

Podziękował również uczestnikom miesięcznic smoleńskich.

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział w środę, że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego w Warszawie, a ul. Królewską, oraz że rozpoczynają się prace nad nim. W czwartek Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego; oburzenie budzi zignorowanie procedur prawnych, realizacja pomnika w tym trybie jest gwałtem na samorządności i wolności mieszkańców – głosi stanowisko, które przyjęła w czwartek Rada Warszawy głosami PO.

Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jego partia będzie próbowała zorganizować referendum w tej sprawie. Budowie pomnika sprzeciwia się również Nowoczesna, która uznała ją za “samowolną” i “nieuzgodnioną z władzami miasta”.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

1 Comment

  1. Ewa Palarczyk on

    NIKT W WARSZAWIE NIE CHCE TEGO KOLEJNEGO POMNIKA DZIELĄCEGO POLAKÓW, MIEJSCA, GDZIE ZNOWU BĘDZE SIĘ SZCZUŁO I LAŁO KŁAMLIWY JAD SMOLEŃSKI.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.