Co się dzieje? Szybkie newsy – środa 14 lutego

0

 Imieniny obchodzą: Cyryl, Liliana, Metody oraz Walenty.

  • 777 lat temu w czasie najazdu na ziemie polskie oddziały tatarskie spaliły Sandomierz.
  • 104 lata temu w Warszawie urodził się Tadeusz Sawicz, pilot myśliwski, uczestnik kampanii polskiej 1939 r. i Bitwy o Anglię, w czasie której walczył w 303. Dywizjonie Myśliwskim; w 1941 r. przeniesiony do 316. Dywizjonu “Warszawskiego”; od września 1942 r. dowodził 315. Dywizjonem “Dęblińskim”; w latach 1944-1945 dowódca 1. i 3. Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. Zmarł 19 października 2011 r.
  • 74 lata temu w Szreńsku na Mazowszu urodził się Jan Peszek, aktor, reżyser teatralny, profesor krakowskiej PWST; związany ze Starym Teatrem w Krakowie; występował m.in. w spektaklach Kazimierza Dejmka, Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy i Grzegorza Jarzyny; współpracował również z Bogusławem Schaefferem (“Kwartet dla 4 aktorów”, “Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”); zagrał w kilkudziesięciu filmach, m.in. “Pożegnanie jesieni”, “Spis cudzołożnic”, “Śmierć jak kromka chleba” “Ubu Król” i “Hiszpanka”. Zmarł 13 lutego 1944 r.
  • 62 lata temu w Dublinie zmarł Jan Łukasiewicz, logik, matematyk, minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego w rządzie Ignacego Jana Paderewskiego, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.
  • 53 lat temu w Poznaniu zmarł Aleksander Polus, bokser; w 1937 r. w Mediolanie zdobył pierwszy w historii polskiego boksu tytułu mistrza Europy.
  • 40 lat temu odbyła się premiera filmu “Akcja pod Arsenałem” w reżyserii Jana Łomnickiego.
  • 37 lat w Bydgoszczy powołano Krajową Komisję Porozumiewawczą NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”.
  • 20 lat temu Fabryka Samochodów Ciężarowych w Lublinie zakończyła produkcję samochodu dostawczego “Żuk”.
  • 6 lat temu z Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej został wystrzelony pierwszy polski sztuczny satelita PW-Sat.
  • 4 lata temu w czasie XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal w biegu na 10 kilometrów stylem klasycznym.

W Polsce

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się dziś w Belwederze konferencja “Nic nowego bez nas. W poszukiwaniu modelu skutecznego wpływu pacjentów na system ochrony zdrowia w Polsce”. Wydarzenie jest organizowane w ramach prac sekcji “Ochrona zdrowia” Narodowej Rady Rozwoju.

Rada jest gremium konsultacyjno-doradczym przy prezydencie i składa się z 9 sekcji, których obszary wyznaczają główne pola jej prac badawczych i strategicznych. Sekcje dotyczą, oprócz zdrowia, także m.in. edukacji, bezpieczeństwa, gospodarki, kultury i nauki.

# # #

Dziś o godz. 10.30 ma zebrać się rząd, który zajmie się m.in. propozycją resortu sprawiedliwości dotyczącą zmian w ustawie o Służbie Więziennej i Kodeksie karnym wykonawczym. Projekt przewiduje możliwość poszerzenia kompetencji Służby Więziennej w związku z wykonywaniem przez nią zadań związanych z systemem dozoru elektronicznego (SDE).

Elektroniczny system monitoringu skazanego kontroluje wykonywanie przez niego obowiązków nałożonych przez sąd i umożliwia odbywanie kary poza zakładem karnym, w miejscu zamieszkania. Obecnie Służba Więzienna zajmuje się prowadzeniem centrali monitorowania SDE. W ramach tej działalności np. rejestruje każde przerwanie lub nawiązanie łączności z nadajnikiem posiadanym przez skazanego i zawiadamia kuratora sądowego oraz sąd o nieprzestrzeganiu obowiązków dozoru.

Z kolei prywatna firma – wyłoniona w ramach przetargu – wykonuje zadania podmiotu dozorującego, czyli np. zakłada i zdejmuje skazanemu nadajnik, instaluje rejestrator stacjonarny w domu skazanego oraz kontroluje prawidłowość działania tych urządzeń i niezwłocznie usuwa usterki. Zadania te wiążą się m.in. z koniecznością wysyłania tzw. patroli terenowych do miejsc zamieszkania skazanych.

Głównym celem projektu jest umożliwienie ministrowi sprawiedliwości przekazywania Służbie Więziennej zadań należących do podmiotu dozorującego. “Nawet w przypadku wystąpienia poważnych zdarzeń krytycznych, kiedy to upoważniony podmiot dozorujący zaprzestanie wykonywania kar w SDE nowa regulacja ustawowa umożliwi sprawne i pilne przejęcie realizacji jego zadań przez Służbę Więzienną” – wskazano w uzasadnieniu projektu.

Ponadto ministrowie omówią przygotowany przez ministerstwo przedsiębiorczości i technologii projekt ustawy o zasadach pozyskiwania informacji o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie i osób zatrudnionych w podmiotach sektora finansowego.

Projekt przewiduje, że pracodawca, będący podmiotem sektora finansowego, będzie miał prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie oraz od osoby zatrudnionej na określonych stanowiskach pracy, “podania informacji w zakresie ewentualnego skazania prawomocnym wyrokiem za określone przestępstwa”.

# # #

Senat rozpoczyna dziś trzydniowe posiedzenie. Zajmie się m.in. pakietem pięciu ustaw Konstytucji Biznesu. Najważniejszą ustawą z pakietu jest Prawo przedsiębiorców. Ma ono wprowadzić zasady: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść.

Senat zajmie się też ustawą, która nadaje Straży Marszałkowskiej nowe zadania i uprawnienia. Zgodnie z nią do zadań Straży Marszałkowskiej będzie należeć m.in. ochrona terenów, obiektów i urządzeń będących w zarządzie Kancelarii Sejmu i zarządzie Kancelarii Senatu, w tym przy użyciu urządzeń służących do rejestracji obrazu i dźwięku; kontrola uprawnień do przebywania na terenach i w obiektach oraz wydawanie przepustek; prowadzenie rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego i wykrywanie urządzeń podsłuchowych oraz konwojowanie wartości pieniężnych, mienia i dokumentów.

W porządku obrad Senatu jest też ustawa, która zaostrza sankcję za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku dokonania tego ze szczególnym okrucieństwem – z 3 do 5 lat oraz wprowadza obligatoryjność orzekania przez sąd nawiązki na cele ochrony zwierząt w przypadku skazania za przestępstwa przeciwko zwierzętom, w wysokości od 1 tys. do nawet 100 tys. zł. Ustawa przewiduje też, że sąd będzie mógł orzec – tytułem środka karnego – zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej ich kategorii.

# # #

Dziś, na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego złoży wizytę w Warszawie przewodniczący Senatu Francji Gerard Larcher wraz z delegacją francuskich senatorów; spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim.

Francuski polityk rozpocznie wizytę od złożenia wieńców przed Pomnikiem Bohaterów Getta, a potem – przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, później z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Przed południem zaplanowano wystąpienie Larchera przed Senatem; po nim ma odbyć się briefing prasowy obu marszałków.

Potem zaplanowano kolejno spotkania: z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim, z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz z prezydentem Andrzejem Dudą. Ostatnim punktem programu wizyty przewodniczącego Senatu Francji będzie spotkanie z przedstawicielami klubów parlamentarnych.

Na świecie

BRUKSELA – Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas spotkania mają zapaść m.in. wstępne decyzje dotyczące lokalizacji dwóch nowych centrów dowodzenia NATO; o jedno z nich zabiega Polska. Ze strony polskiej w naradzie uczestniczy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak; konferencja prasowa o godz. 19.

BRUKSELA – Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ma przedstawić propozycje dotyczące procedury wiodącego kandydata, za pośrednictwem której europejskie partie polityczne mają wskazywać pretendenta do objęcia stanowiska przewodniczącego KE. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Juncker ma zaproponować połączenie stanowisk szefa KE i szefa Rady Europejskiej po wyborach do europarlamentu w 2019 roku.

BRUKSELA – Przed przyszłotygodniowym szczytem unijnym Komisja Europejska ma przedłożyć swoje wariantowe propozycje dotyczące wieloletniego budżetu UE po 2020 roku. Wśród kwestii, które KE chce przedstawić przywódcom do rozstrzygnięcia, ma być sprawa ewentualnego łączenia dostępu do środków unijnych z przestrzeganiem praworządności w państwach członkowskich UE.

WATYKAN, RZYM – Przed południem cotygodniowa audiencja generalna papieża Franciszka. W godzinach popołudniowych papież będzie przewodniczył uroczystościom Środy Popielcowej na Awentynie.

NOWY JORK – Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ m.in. na temat sytuacji w ogarniętej wojną Syrii.

LONDYN – Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS) opublikuje Military Balance, czyli swój doroczny raport na temat potencjału militarnego 171 państw świata.

RZYM – Wizyta przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który spotka się z premierem Włoch Paolo Gentilonim w ramach konsultacji przed szczytem UE.

KUWEJT – Zakończenie międzynarodowej konferencji na temat odbudowy Iraku ze zniszczeń wojennych z udziałem m.in. sekretarza stanu USA Rexa Tillersona.

BRUKSELA – Wizyta premiera Chorwacji Andreja Plenkovicia; około godz. 15 wspólna konferencja prasowa szefa rządu chorwackiego z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem.

BUDAPESZT – Festiwal Filmowy Grupy Wyszehradzkiej; do soboty.

ŚWIAT – Dzień św. Walentego, patrona zakochanych. 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.