Filmy z Andrzejem Sewerynem w Nowym Jorku

0

Nowojorscy widzowie mieli okazję zapoznać się w styczniu i w pierwszym dniu lutego z filmami z udziałem Andrzeja Seweryna. Aktor spotykał się kilkakrotnie z miłośnikami swego kunsztu.

Seweryn, który przez 33 lata mieszkał we Francji i jako jeden z kilku zaledwie cudzoziemców w XX wieku znalazł się w zespole stanowiącej świątynię języka francuskiego Comedie-Francaise, uznał przedstawione w Wielkim Jabłku filmy “Dyrygent, “Prymas – Trzy lata z tysiąca” oraz “Różyczka” za dosyć ważne w jego twórczości. Otrzymał za nie nagrody na festiwalach w Berlinie, Gdyni oraz w Dominikanie. W Film Noir Cinema na Greenpoincie krótki przegląd z udziałem obchodzącego w tym roku jubileusz 50-lecia pracy artysty zorganizowała szefowa Polish Filmmakers NYC Agata Drogowska. Filmy powstały na przestrzeni trzech dekad i podejmowały różnorodną tematykę z uwzględnieniem politycznego i społecznego tła.

“Dyrygent” z roku 1979 był dziełem Andrzeja Wajdy. Seweryn występował tam m.in. w towarzystwie tak wybitnych artystów jak John Gielgud i Krystyna Janda. Film stanowi adaptację opowiadania Andrzeja Kijowskiego o słynnym dyrygencie, którego spotyka w Ameryce skrzypaczka z prowincjonalnej polskiej orkiestry oraz jej mąż (Andrzej Seweryn). Okazało się, że maestro był kiedyś zakochany w matce skrzypaczki, co prowadziło do różnych perypetii.

Przegląd obejmował nakręcony w roku 2000 w oparciu o działalność kardynała Stefana Wyszyńskiego film “Prymas – trzy lata z tysiąca” w reżyserii Teresy Kotlarczyk. Seweryn odtwarza tam rolę tytułową. “Wagi »Prymasa « nie można przecenić. Praca nad postacią, wymagała ode mnie szczególnej odpowiedzialności, stawiała przede mną poważne pytania. To nie był prymas X, ale Prymas Tysiąclecia, prymas Wyszyński” – mówił aktor we wcześniejszej rozmowie z PAP.

W Film Noir Cinema pokazywano też pochodzącą z roku 2010 “Różyczkę” Jana Kidawy- Błońskiego. Powstała w oparciu o fragmenty z życia pisarza i historyka Pawła Jasienicy, jednak rodzina pisarza wystąpiła do dystrybutorów filmu, aby nie traktowali go jako biograficznego.

Z kolei Anthology Film Archives na Manhattanie prezentowało w ciągu kilku dni uhonorowaną wieloma trofeami “Ostatnią rodzinę” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Film portretowany był jako zwieńczona tragedią saga słynnej rodziny Beksińskich, w tym malarza Zdzisława, którego odtwarzał Seweryn oraz jego syna Tomka – krytyka muzycznego i tłumacza.

Polski aktor z dużym uznaniem mówił o przybyłym do Nowego Jorku reżyserze, który także spotkał się z widownią. Opowiadał on o swoim debiucie fabularnym podkreślając. m.in., że jego ambicją było zrobienie filmu jakiego jeszcze nie było. Nawiązywał do swojej pracy nad realizacją i badaniem materiałów źródłowych komplementując jednocześnie zarówno autora scenariusza Roberta Bolesto, jak też wykonawców głównych ról.

Anthology Film Archives to międzynarodowy ośrodek zajmujący się ochroną, badaniem i projekcją filmów i wideo, ze szczególnym uwzględnieniem kina niezależnego, eksperymentalnego i awangardowego.

Seweryn był także na projekcji filmu “Prymas – Trzy lata z tysiąca” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, w Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie. Odpowiadał tam na pytania widzów. “Przyszłam na spotkanie z panem Sewerynem pod wrażeniem jego roli w »Ostatniej rodzinie «. Mistrzowska gra, mistrzowski film. Aktor podchodził do naszych pytań z dużą wnikliwością i uwagą” – powiedziała PAP Life Katarzyna Buczkowska.

Jak dodała pisarka mieszkająca w Nowym Jorku, Seweryn szczodrze dzielił się swoim czasem z publicznością. Jej zdaniem wszyscy to docenili. “Ponieważ lubię obserwować, więc z przyjemnością medytowałam przeistoczenia artysty na ekranie w Prymasa i w Beksińskiego patrząc jednocześnie na ich odtwórcę we własnej osobie” – wyjaśniła.

Już po powrocie aktora do Warszawy w Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie zostanie zaprezentowana “Różyczka”.

Z Nowego Jorku
Andrzej Dobrowolski

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.