Guma do żucia? Tak, ale nie dłużej, niż 10 minut

0

Z jednej strony pomaga utrzymać higienę jamy ustnej, z drugiej – żuta za długo może być niebezpieczna. Gumę do żucia, bo o niej mowa, jak mówi PAP Life prof. Ewa Iwanicka-Grzegorek, należy stosować nie częściej niż 2 razy dziennie i nie dłużej niż przez 10 minut.

“Niewłaściwie stosowana guma do żucia jest nieszczęściem XXI wieku. Zwłaszcza młodzi ludzie używają jej w ten sposób, że wkładają ją rano do buzi i tak z nią chodzą do godzin popołudniowych. To jest rozbudowanie mięśni żwaczy, to jest przeciążenie stawów skroniowo-żuchwowych i to jest wielkie nieszczęście, jeśli chodzi o stawy” – przestrzega PAP Life profesor Ewa Iwanicka-Grzegorek z Katedry Stomatologii Zachowawczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Guma do żucia ma za zadanie zebrać resztki pokarmowe po posiłku i odświeżyć oddech. “Guma do żucia w swoim składzie powinna powodować zmiany pH, czyli przyśpieszyć sekrecję śliny, w związku, z czym bufory śliny zaczynają sprawnie działać i pH śliny wraca do obojętnego, a nie tak nisko kwasowego” – tłumaczy.

Choć niektórzy po gumę do żucia sięgają jak nałogowi palacze po papierosa, czyli jedną po drugiej, nie należy przesadzać z jej spożywaną ilością i częstotliwością stosowania. “Gumę do żucia powinno się stosować nie częściej niż 2 razy dziennie po posiłku i żuć przez 5-10 min” – kwituje.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.