Kanadyjczyk z polskimi korzeniami złotym medalistą w Pjongczang

0

Niemcy Francesco Friedrich i Thorsten Margis oraz Kanadyjczycy Justin Kripps i pochodzący z Polski Alexander Kopacz zostali mistrzami olimpijskimi w bobslejowych dwójkach. Obie ekipy po czterech ślizgach miały taki sam czas 3.16,86. Brązowy medal przypadł Łotyszom Oskarsowi Merbaldisowi i Janisowi Strendze. Polacy zajęli 24. miejsce.

To ósmy złoty medal olimpijski Niemców w bobslejach. Po raz ostatni ex aeuqo rywalizacja zakończyła się w 1998 roku w Nagano. Wówczas pierwsze miejsce również podzielili Kanadyjczycy, ale razem z Włochami.

Friedrich i Margis to utytułowana dwójka. Także kanadyjski pilot Justin Kripps może pochwalić się medalami mistrzostw świata srebrem sprzed roku i w mikście z 2012 roku.

Z kolei dla pochodzącego z Polski Kopacza jest to pierwszy krążek międzynarodowej imprezy. Po raz pierwszy do bobsleja wsiadł w 2013 roku. Namówili go trenerzy… lekkoatletyczni. Wcześniej był kulomiotem, ale dostrzegli w nim potencjał na dobrego rozpychającego. Posłuchał się ich i… zgłosił się nawet do ówczesnego pilota polskiej kadry Dawida Kupczyka, że chciałby rywalizować w biało-czerwonych barwach. Do tego jednak nie doszło, a Kopacz trafił do kanadyjskiego boba.

Alexander i jego rodzice są Polakami mieszkającymi w London w Ontario. On urodził się już w Kanadzie, ale po polsku mówi płynnie, o co zadbali rodzice. Bobslejem jeździ od 2013 roku, wcześniej zajmował się lekkoatletyką 

Złoci medaliści Thorsten Margis i Francesco Friedrich oraz Alexander Kopacz i Justin Kripps EPA/GUILLAUME HORCAJUELO Dostawca: PAP/EPA.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.