Masło z fistaszków: niedoceniane

1

Szanowny Czytelniku,
jakiś czas temu nasza znajoma wpadła do nas na śniadanie. Wróciła ze Stanów Zjednoczonych, więc przywiozła nam masło orzechowe.

Słoiczek od niej zajął miejsce obok pasty migdałowej. I bardzo szybko zadano mi pytanie, co sądzę o maśle orzechowym i paście z migdałów.

Otóż, i fistaszki, i migdały to dwa świetne źródła tłuszczu i białka roślinnego. Mają tę szczególną właściwość, że dobrze współgrają z tahini, tajską sałatką czy kanapką…

A mimo to migdały są dwa razy droższe niż orzeszki ziemne.

Nie zapominając o tym, że “masło orzechowe” rymuje się z “jedzenie śmieciowe”. Podczas gdy “pasta migdałowa” rymuje się z “dieta pełna zdrowia”. Czy migdały są warte swojej ceny? A co jeśli orzeszki ziemne są równie zdrowe?

Fistaszek: fałszywy orzech
Fistaszki przypominają wyglądem rośliny oleiste, ale jest to roślina strączkowa (jak bób). Fistaszki pochodzą z Ameryki Południowej, zaś uprawia się je w strefie tropikalnej i podzwrotnikowej (aż po Hiszpanię).

“Zrabowali mój ładunek migdałów”
Migdałowiec to drzewo rosnące w basenie Morza Śródziemnego, ale 82% światowej produkcji pochodzi z Kalifornii1, potem jest długo długo nic, a dopiero potem Hiszpania – produkcja 8 razy mniejsza.

Produkcja migdałów jest skomplikowana
Na przykład kwiaty migdałowca muszą zostać zapylone (przez pszczoły). W Kalifornii produkcja migdałów wymaga 1,4 milionów rojów pszczół2! Sprowadza się je zewsząd. A jednocześnie liczne roje są dziesiątkowane przez agresywne pestycydy.

Natomiast kwiaty arachidowe zapylają się we własnym zakresie. Następnie powstały migdałowiec wymaga 4 litrów wody3! A w regionach, w których rośnie, wody jest mało.

No i wreszcie eksplodował światowy popyt. Obecnie Amerykanie zjadają 10 razy więcej migdałów niż w 1965 roku! Jest kilka tego powodów. Oto one:
• Badania wykazały, że migdały są zdrowe (serce, skóra, włosy).

• Migdały sprawdzają się w przypadku wykrycia nietolerancji na produkty mleczne oraz na gluten.

• Powszechna awersja do mięsa i soi GMO.

• Migdały wykorzystuje się do produkcji kosmetyków.

• Wiele osób zastępuje mąkę pszenną mąką migdałową.

W Wielkiej Brytanii w 2013 r. sprzedaż mleka migdałowego wzrosła o 79%. W ciągu 5 lat cena migdałów się podwoiła. To szaleństwo! Są wartościowe w takim stopniu, że przestępcy zabierają się już za kradzież przewożących migdały ciężarówek, ponieważ ich ładunek może być warty nawet 135 000 euro!

Odkryty składnik masła orzechowego
Dobre masło orzechowe zawiera tylko jeden składnik: prażone orzeszki ziemne. Kiedy orzechy są bardzo drobno zmielone, wypływa z nich tłuszcz. Tłuszcz ten miesza się z proszkiem z orzechów, tworząc gęstą pastę. W jaki sposób rozpoznać, czy masło orzechowe nie zawiera dodatków? Jeśli przez kilka tygodni nie ruszasz słoika, tłuszcz oddziela się od pasty. Jednolitą konsystencję można przywrócić od nowa, mieszając olej i pastę. Jeśli w spoczynku tłuszcz nie oddziela się od pasty… to oznacza, że producent dodał jakiś ukryty składnik: niewyczuwalny w smaku tłuszcz o stałej konsystencji w temperaturze pokojowej. Czasem będzie to olej palmowy, a najczęściej jest to utwardzony (a zatem w stanie stałym) i rafinowany (w celu neutralizacji smaku) tłuszcz roślinny:
• utwardzony olej sojowy,
• utwardzony olej rzepakowy,
• utwardzony olej bawełniany4.

To najgorsze tłuszcze, które sobie można wyobrazić.

Dla poprawy smaku producenci dodają również soli i cukru. Do Ciebie należy czytać etykiety.

Pastę migdałową przygotowuje się w dokładnie taki sam sposób. I charakteryzuje ją ta sama niewygodna cecha – oddzielanie się oleju od pasty. Jedyna różnica polega na tym, że migdałów nie trzeba prażyć, żeby otrzymać dobrze smakującą pastę.

Więc który produkt jest lepszy?
Poniżej przedstawiam porównanie5 na jedną łyżkę czystegoproduktu (bez cukru, bez soli, bez dodatku tłuszczu), czyli na 16 g. Różnica nie jest powalająca. Masło orzechowe zawiera więcej białka, węglowodanów i tłuszczów nasyconych. Natomiast pasta migdałowa zawiera więcej tłuszczów jednonienasyconych i podstawowych substancji odżywczych. A zatem pasta migdałowa jest lepsza – ale niewiele…

Substancje antyodżywcze w fistaszkach?
Wiele osób unika orzechów ziemnych, gdyż zawierają one substancje antyodżywcze (np. kwas fitynowy) hamujące wchłanianie minerałów. Prawda jest jednak taka, że tego rodzaju substancje występują również w migdałach6. Ponadto istnieją badania, które wykazały, że substancje antyodżywcze nie mają samych wad. Na przykład kwas fitynowy podobno ma także działanie przeciwutleniające chroniące przed nowotworami7.

Zatęchłe fistaszki?
Niektórzy przeczytali gdzieś, że fistaszki są gorsze gdyż zawierają aflatoksyny (toksyczne substancje wytwarzane przez pleśnie w surowych owocach). W rzeczywistości tyle samo aflatoksyn występuje w migdałach8.

Czy migdały są dla snobów?
Ustaliliśmy właśnie, że fistaszki i migdały nie różnią się aż tak bardzo. Ale migdały to zdrowe życie. A fistaszki to “najgorszy z orzechów”, fałszywy orzech… a wręcz śmieciowe jedzenie. Ale znasz mnie… zawsze mam w sobie sympatię dla uciskanego. Moim zdaniem, migdały cieszą się lepszą reputacją przede wszystkim dlatego, żeGsą dwa razy droższeGod fistaszków. A to można nazwać… snobizmem. Podsumowując, migdał to orzech dla szych…

A fistaszek, to orzech dla proletariatu. Nie zrozum mnie źle: migdał ma oczywiście swoje miejsce w nugacie, marcepanie i makaronikach. Ale masło orzechowe i tak pozostanie smaczniejsze niż pasta migdałowa. Bezapelacyjnie. A jeśli chcesz zwiększyć ilość spożywanego błonnika, wybieraj masła orzechowe z kawałkami orzechów, tzw.Gcrunchy.

Z poważaniem,
Eric Müller

Źródła

1, 2, 3) Almond Demon Nuts (the Atlantic). https://www.theatlantic. com/health/archive/2014/08/ almonds-demon-nuts/379244/

4) Gofitu – Praising peanut butter. http://gofitu.com/praising-peanut- butter-get-the-low-downon- your-favorite-spread/

5) Jeanherve.fr. http://www.jeanherve. fr/fr/puree-arachide-bio/ 226-puree-d-arachide-bio-3390- 390000153.html

6, 7) Healthline. https://www.healthline. com/nutrition/almondvs- peanut-butter#section5

8) FoodSafetyWatch. http:// www.foodsafetywatch.org/factsheets/ aflatoxins/

Poleć:

O Autorze:

Polskojęzyczna wersja francuskiego newslettera Santé Nature Innovation. Dostarcza on informacji o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom potwierdzonych wieloma światowymi badaniami naukowymi.

1 Comment

  1. Ewa Korulska on

    Ciekawy i pożyteczny artykuł.
    Dziękuje i proszę o więcej takich informacji.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.