Nowa postać leku: jadalny kod QR

0

Naukowcy opracowali nową formę podawania leków. To kod QR nadrukowany na jadalnym podłożu atramentem zawierającym lek. Nadruk jest zarazem informacją, zmniejszającą możliwość pomyłek – informuje serwis “EurekAlert”.

Metody produkcji leków pozostają zasadniczo niezmienione od wielu lat. Leki wytwarzane są masowo i podawane chorym w standardowych dawkach.

Naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze wraz z kolegami z fińskiego Abo Akademi University opracowali metodę wytwarzania leków w zupełnie nowej postaci. Na białym, jadalnym materiale za pomocą drukarki atramentowej nadrukowują kod QR używając atramentu zawierającego substancję czynną.

Dzięki tej metodzie można wybrać optymalną dla danego pacjenta dawkę. Jednocześnie każda dawka leku zawiera informacje o samym produkcie – do odczytania kodu QR (wyglądającego jak pstrokaty kwadracik) wystarczy smartfon z odpowiednią aplikacją. Zdaniem twórców technologii może ona zapobiec przypadkom podania niewłaściwego lub sfałszowanego leku.

W przyszłości można by drukować leki dopasowane do potrzeb pacjenta na przykład w szpitalu lub przychodni za pomocą stosunkowo prostych drukarek. Mogłoby to zmienić cały system zaopatrzenia w leki.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.