Ośmiu kandydatów na prezydenta Rosji

0

W Rosji Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała w czwartek ostatnich dwoje kandydatów w wyborach prezydenckich 18 marca, w tym celebrytkę i dziennikarkę Ksenię Sobczak. Na karcie do głosowania znajdzie się osiem nazwisk kandydatów.

Sobczak – oficjalnie kandydatka partii Inicjatywa Obywatelska – oraz Maksim Surajkin, szef partii Komuniści Rosji zostali zarejestrowani jako ostatni kandydaci i CKW zakończyła proces rejestracji. Następnie komisja zatwierdziła tekst karty do głosowania.

Kandydatami w wyborach 18 marca są: szef nacjonalistycznego Rosyjskiego Sojuszu Ogólnonarodowego (ROS) Siergiej Baburin, kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Paweł Grudinin, lider populistyczno- nacjonalistycznej Liberalno- Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski, urzędujący prezydent Władimir Putin, a także Sobczak i Surajkin. Listę zamykają: rzecznik praw przedsiębiorców przy prezydencie Rosji Boris Titow i założyciel demokratycznej partii Jabłoko, od lat będącej w opozycji wobec Kremla, Grigorij Jawliński. Szefowa CKW Ełła Pamfiłowa podkreśliła wcześniej, że komisja – co jest ewenementem – w przypadku żadnego z kandydatów nie zakwestionowała prawidłowości zebranych przez niego podpisów. Jawliński, który został zarejestrowany w środę, ocenił jednak, że CKW zarejestrowała “tych, których jej kazano” i że podpisy nie miały w tej kwestii wielkiego znaczenia.

Uwagę mediów zwrócił w czwartek wygląd karty do głosowania, na której rubryka z nazwiskiem Putina zawiera bardzo krótką, dwuwersową informację o kandydacie. “Urodzony w 1952 roku, miejsce zamieszkania – Moskwa, prezydent Federacji Rosyjskiej, niezależny” – głosi informacja. Rubryka wyróżnia się wizualnie na tle pozostałych, zapełnionych kilkoma wersami o przynależności partyjnej i zawodzie kandydatów. Szefowa CKW pytana przez dziennikarzy o zwięzłość danych dotyczących Putina zapewniła, że zapis jest ściśle zgodny z przepisami, a nazwa stanowiska prezydenta po prostu zajmuje mało miejsca.

Jak się oczekuje, wybory otworzą kolejną kadencję prezydencką urzędującego szefa państwa. Putin pozostaje przywódcą Rosji od 2000 roku (w latach 2008- 12 formalnie był premierem; na Kremlu zastępował go jeden z jego najbardziej zaufanych współpracowników, obecny szef rządu Dmitrij Miedwiediew).

O zbojkotowanie tegorocznych wyborów zaapelował niedopuszczony do nich przez CKW Aleksiej Nawalny, który na przestrzeni minionego roku stał się główną twarzą opozycji.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.