Przyroda w Albercie niszczona

0

Ekosystem w Albercie i dzika przyroda w tej prowincji jest w zasadzie nadal jeszcze nieruszona ale są części prowincji, które znikają w tempie szybszym niż to co się dzieje w dżunglach Amazonii.

Jak powiedziała geografka Jahan Kariyeva z Uniwersytetu w Albercie, która stoi na czele ekipy, która sporządziła raport Alberta Biodiversity Monitoring Institute, 70 proc. prowincji nadal jest nietknięte, głównie na północy ale na przełomie wieków zaledwie 1/4 Alberty była naruszona poprzez rolnictwo, budowę, gospodarkę leśną, energetykę i inną działalność człowieka, w tej chwili ten procent wynosi prawie 30. Jest to teren wielkości trzy i pół raza większy niż Park Narodowy w Banff. Główną przyczyną tego zjawiska jest wycinka lasów. Bardzo duże zmiany zachodzą na ogromnym terenie tzw. foothills na wschodnich zboczach Gór Skalistych, od 1/5 w 1999 roku do 29 proc. w 2015 roku, jest to 60 proc. wzrost w interwencjach ludzi w biosystem. Podobnie dzieje się na terenach wykorzystywanych do wydobycia ropy naftowej, gdzie wzrost wynosi 75 proc.

Kariyeva uważa, że badanie przedstawione w raporcie powinny kierować politykami i planistami aby podejmowali słuszniejsze decyzje dotyczące zagospodarowywania obszaru prowincji. Potwierdzają one wyniki badań z 2014 roku, które wykazały, że w Albercie zagrożenie lasów jest największe ze wszystkich dużych prowincji w Kanadzie.

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.