Rząd gotowy na legalizację marihuany

0

Rząd premiera Trudeau mówi, że nie absolutnie nie widzi powodu do przekroczenia terminu legalizacji rekreacyjnej marihuany, który został wyznaczony na lipiec tego roku. Nie oznacza to jednak, że marihuana będzie de facto w sprzedaży w tym samym momencie.

Minister zdrowia Ginette Petitpass Taylor powiedziała w senacie, że we wszystkich prowincjach i terytoriach po przyjęciu ustawy C-45 będzie potrzeba około 8 do 12 tygodni aby przygotować sprzedaż.

“Jesteśmy przekonani, że uda nam się wszystko sfinalizować do lipca 2018 roku, ale nigdy nie mówiliśmy, że będzie to 1 lipca”, powiedziała minister.

Żeby tak się stało senat musiałby przyjąć ustawę do końca maja, co jest mało prawdopodobne ponieważ nadal jest tam duża opozycja wobec idei legalizacji marihuany rekreacyjnej. Szczególnie przeciwstawiają się temu senatorowie konserwatywni, którzy mówią, że nie będą przeszkadzali, ale mają szereg wątpliwości. Zdaniem niektórych nie powinno się legalizować marihuany zanim nie przeprowadzi się szerokiej publicznej kampanii edukacyjnej, szczególnie w stosunku do młodych ludzi. Kwestionowane też jest stwierdzenie ustawodawców, że będzie trudniej młodym ludziom mieć dostęp do marihuany w momencie, kiedy będzie ona zalegalizowana skoro ustawa C-45 pozwala ludziom uprawiać do pięciu roślin w każdym domu.

Obawy są także o młodych ludzi, którzy mogą prowadzić samochody pod wpływem tego narkotyku.

Nie tylko konserwatyści są przeciwni czy mają wątpliwości senator Sergiej Joyal, niezależny liberał, uważa, że wcale nie uda się wcale usunąć z rynku nielegalnych firm, ponieważ 86 firm, które otrzymały zgodę ministerstwa zdrowia na uprawianie marihuany jest finansowanych poprzez różne pozakanadyjskie raje podatkowe. Powinno się zapewnić dużo lepszą kontrolę ich finansów.

Jednakże minister sprawiedliwości Jody Wilson-Raybould, a także liberalny poseł z Toronto Billy Blair, który był szefem torontońskiej policji, wielokrotnie podkreślali, że gdyby nie istniał w Kanadzie zakaz używania marihuany rekreacyjnej nie byłoby takiej sytuacji jak dzisiaj, kiedy jej używalność wśród młodych ludzi jest najwyższa ze wszystkich rozwiniętych krajów, a rynek jest całkowicie kontrolowany przez kryminalistów.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.