Trudeau: Kanada nie popiera żadnego ruchu separatystycznego

0

Przebywający z wizytą w Indiach premier Kanady Justin Trudeau oświadczył w środę podczas spotkania z premierem stanu Pendżab Amarinderem Singhem, że jego kraj nie popiera żadnego ruchu separatystycznego w Indiach i gdziekolwiek indziej – podał “Times of India”.

Podczas wizyty Trudeau indyjscy politycy, głównie z rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej, zarzucali Ottawie wspieranie sikhijskiego ruchu niepodległościowego w Pendżabie i wskazywali na powiązania z nim niektórych kanadyjskich ministrów. Singh odmówił spotkania z wyznającymi sikhizm kanadyjskimi ministrami obrony i infrastruktury, Harjitem Singhiem Sajjanem i Amarjeetem Sohim.

Premier Indii Narendra Modi nie przywitał na lotnisku w Delhi w sobotę kanadyjskiego premiera, a nawet nie poinformował o jego wizycie na Twitterze. Podczas pobytu w Indiach Trudeau nie spotkał się z żadnym indyjskim ministrem. Portal CNN ocenia, że to afront wobec szefa kanadyjskiego rządu.

Na piątek zaplanowano spotkanie Trudeau z Modim. W środę kanadyjski premier wraz z żoną i dziećmi oddał hołd w najważniejszym obiekcie kultu sikhów – Złotej Świątyni w Amritsarze.

“Amritsar jest ważniejszy niż Delhi dla polityków kanadyjskich; od 2003 r. każdy premier Kanady podczas wizyty w Indiach składał pokłon w świętym mieście sikhów” – zauważa “Times of India”.

Z powodu kontrowersji związanych z sikhami wizyta Trudeau “znalazła się na pierwszych stronach indyjskich gazet (…)” – ocenia portal Al-Dżaziry. Jak zaznacza dpa, szef rządu w Ottawie próbował podczas niej rozwiać obawy Delhi, powtarzając, iż Kanada popiera “zjednoczone Indie”, a jego rząd poważnie traktuje walkę z ekstremizmem.

Na początku lat 80. w Pendżabie wybuchły walki między wojskiem Indii a separatystami sikhijskimi. Z rozkazu premier Indiry Ghandi w czerwcu 1984 roku armia przeprowadziła atak na Złotą Świątynię (Operacja Niebieska Gwiazda); w odwecie za ofensywę dwóch sikhijskich ochroniarzy szefowej rządu zastrzeliło ją.

Uniwersalistyczna religia sikhijska ma około 25 mln wyznawców, z których duża część mieszka w Indiach, głównie w Pendżabie. Sikhowie stanowią ok. 1,4 proc. mieszkańców 36-milionowej Kanady. W parlamencie tego kraju reprezentowani są przez 17 deputowanych. W składzie rządu Trudeau znajduje się czterech ministrów wyznających tę religię.

Premier Justin Trudeau i ministrowie Bardish Chagger oraz Harjit Singh Sajjan EPA/RAMINDER PAL SINGH
Dostawca: PAP/EPA.

Wizyta rodziny premiera w Złotej Świątyni Sikhów w Amritsar EPA/RAMINDER PAL SINGH
Dostawca: PAP/EPA.

This slideshow requires JavaScript.

 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.