Wkrótce pożegnanie z pandami w T.O.

0

Już prawie czas na pożegnanie z ukochanymi wielkimi pandami w torontońskim zoo.

Pięć lat temu w 2013 roku dwie pandy przyjechały na 10 lat do Kanady. Wypożyczenie pand zostało wynegocjowane z rządem chińskim w 2012 roku jako sygnał ocieplenia się stosunków między Kanadą i Chinami.

Była to umowa zawarta pomiędzy Chinami a byłym premierem Kanady Stephenem Harperem. W planie było aby para i ich potencjalne potomstwo mieszkała w Kanadzie przez 10 lat, pół czasu w Toronto, a pół czasu w zoo w Calgary.

Pandy przywiezione z wielkim rozgłosem z Chin. Dwie wielkie pandy samiec i samica 4letni samiec Da Mao i jego partnerka, 5-letnia Er Shun -urodzone i wychowane w Chinach przyleciały w marcu do Toronto, witane przez premiera Kanady Stephena Harpera, jego żonę Laureen, ambasadora Chin w Kanadzie Zhanga Junsai i burmistrza Toronto Roba Forda.

Pandy przyleciały samolotem FedEx Express Canada MD11 ze zdjęciem pandy na kadłubie, znanym jako “Panda Express”. FedEx sfinansował całą podróż. Była to długo przygotowywana podróż, w czasie której zwierzakom towarzyszył weterynarz i dwoje opiekunów. Na pokładzie było mnóstwo przysmaków pand bambus (główny element ich diety), jabłka, woda i ich ulubione zabawki. Pandy zjadły ok. 200 kg bambusa i 200 kg jabłek. Bambus był także przywożony przez FedEx przez całe pięć lat 900 kg trzy razy w tygodniu.

Pandy jedzą dużo potrafią spędzić na tej czynności 16 godzin i pochłonąć 14-20 kg bambusa dziennie. Są wybredne.

Pandy dołączyły po kwarantannie do samotnej pandy w torontońskim Zoo.

Ershun

Dwa lata później w 2015 roku urodziło się dwoje dzieci Panpan i Jia Yueyue.

Najważniejsze w życiu małych pandek są pierwsze 30 dni. Umieralność małych pand jest bardzo duża 26 proc. wśród samców i 20 proc. dla samiczek. Małe znajdowały się częściowo pod opieką matki, a częściowo w inkubatorze w pokoju, który przeszedł całkowitą kwarantannę, zamkniętym dla zewnętrznych gości. Sama matka nie byłaby w stanie poradzić sobie z opieką nad dwoma maluchami, co mogłoby spowodować zagrożenie dla życia jednego z nich.

Aresztowany seryjny zabójca Bruce McArthur został przesłuchany w sądzie przy pomocy nagrania video, a następnie sąd podjął decyzję o zatrzymaniu go w areszcie.

Następne jego pojawienie się w sądzie, również poprzez video konferencję, odbędzie się 28 lutego.

McArthur jest oskarżony o pięć morderstw z premedytacją zaginionych mężczyzn powiązanych ze społecznością LGBTQ. Śledczy mają także sformułować kolejne zarzuty przeciwko 66-letniemu McArthurowi w najbliższych dniach.

Policja mówi, że odzyskała poćwiartowane zwłoki sześciu osób, które były zakopane w ogromnych donicach wokół domu, w którym wynajmował miejsce do składowania różnych rzeczy i gdzie pracował przy architekturze zieleni przy Mallory Crescent. Na razie udało się zidentyfikować tylko jedną osobę. Prowadzono też poszukiwania w ogrodzie, a w tej chwili trwają próby zbadania systemu kanalizacyjnego wokoło domu.

W zeszłym miesiącu McArthur został oskarżony o zamordowanie dwóch mężczyzn, którzy zaginęli w 2017 roku. Policja oskarżyła go także później o trzy kolejne morderstwa. Jest jeszcze wiele innych domów, w których można spodziewać się pojawienia śladów zbrodni.

Wszyscy chętni do oglądania życia małych pand mogli oglądać filmy video i fotografie poprzez media społecznościowe.

Pandy wielkie rodzą się ślepe, różowe i mają krótkie i rzadkie białe futerko. Mają wielkość 1/900 matki i są w związku z tym jednymi z ssaków, które rodzą się najmniejsze w stosunku do wielkości dorosłego osobnika.

Były to pierwsze pandy wielkie, które urodziły się w Kanadzie.

Zwiedzający nie mogli ich oglądać przez kilka miesięcy, ponieważ jest to okres krytyczny dla ich przetrwania. Maluchy ważyły po urodzeniu 188 gramów i 115 gramów.

Jednakże po prawie 5 latach pandy wkrótce opuszczą Toronto i pojadą do Calgary, a więc pozostał tylko miesiąc do odwiedzania ich w torontońskim zoo. Można je oglądać do 18 marca.

Aby uczcić ich czas w Toronto zoo wyprodukowało pięć filmów video pokazujących różne momenty ich rozwoju i ma w planie wypuszczanie jednego co tydzień.

Toronto i Calgary gościły już pandy Toronto w 1985 i Calgary w 1988 roku, a inna para na krótko przemieszkiwała w Zoo w Winnipegu w roku 1989.

Panda wielka należy do zwierząt na granicy wymarcia, głównie wskutek niskiej rozrodczości i stopniowego ograniczania obszarów dla niej dostępnych.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.