Zmarła twórczyni Bata Shoe Museum

0

W wieku 91 lat zmarła Sonja Bata, znana z tego, że zgromadziła ogromną kolekcje obuwia i zajmowała się filantropią.

Jej niezwykłe zbiory, jedyne tego typu na świecie, zostały zebrane w Bata Shoe Museum w Toronto.

Bata zmarła otoczona rodziną i przyjaciółmi w torontońskim szpitalu.

Bata zaczęła zbierać obuwie w latach 40., a jej niezwykła fascynacja historią i wzornictwem obuwia spowodowała zgromadzenie kolekcji ponad 13 tys. eksponatów ukazujących 4,5 tys. lat rozwoju obuwia.

Urodzona w Zurychu w Szwajcarii w znanej rodzinie adwokatów studiowała architekturę aż do czasu kiedy spotkała Kanadyjczyka czeskiego pochodzenia Thomasa Batę, który był spadkobiercą ogromnej fortuny rodzinnej producentów i sprzedawców obuwia. Pobrali się w 1946 roku i wkrótce młoda kobieta jeździła ze swoim mężem po całym świecie, rozwijając swoją pasję gromadzenia i zbierania rzadkich i tradycyjnych typów obuwia. Jej kolekcja jest największa na świecie, a muzeum w centrum Toronto ma również renomę światową.

Sonja Bata otrzymała Order of Canada w 1983 roku. Była także honorowym kapitanem marynarki wojennej przez ponad 24 lata. Dużo swojego czasu i pieniędzy poświęciła na wspieranie wielu organizacji charytatywnych.

Bata Shoe Museum mieści się przy ulicy Bloor, na rogu z ulicą St. George.

Poleć:

O Autorze:

Socjolog, dziennikarz-amator. Zainteresowania: muzyka, literatura, film, podróże.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.