​Pięć dolarów i wyjeżdżaj. Od dziś nie jesteś Polakiem

1

Formalnie to wyglądało tak: trzeba było iść na milicję, podpisać prośbę o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego i o zgodę na emigrację do Izraela.

Chodzili prosić, kiedy już ich zdegradowali w pracy, odebrali stanowisko, obcięli pensję, pominęli przy podwyżkach, w końcu wyrzucili, jeśli się sami nie zwolnili. Kiedy myśleli już tylko o tym, żeby zachować całą rodzinę w jednym miejscu.

Mężowi Genowefy Gołdy Hochman zabrali sklep motoryzacyjny w Lublinie. We wtorek po świętach wielkanocnych, zaraz jak otworzył swój sklep, wszedł jakiś pan i wręczył mu kartkę, że ma go natychmiast zamknąć. Hochman odwoływał się aż w ministerstwie, ale tam usłyszał, że “tu nie ma miejsca dla was, świat jest duży, wszędzie będzie mógł pan prowadzić sklep”.

Potem w ambasadzie holenderskiej, gdzie było przedstawicielstwo izraelskie, trzeba było udowodnić swoją narodowość. Żyd? Żyd. Stempel. Wiza. Zapraszamy do Izraela.

Potem oddać mieszkanie.

Michał Hochman z żoną Gołdą dopiero co przeprowadzali się w styczniu 1968 roku. Wymalowali mieszkanie, wymienili piece na centralne. Kupili okna, drzwi i nowe meble kupili, i polubili wychodzić na spacery do parku. Wszystko sprzedali za bezcen.

I już się tylko czekało na ten dokument podróży. Czasem trzeba było czekać kątem u sąsiadów czy znajomych, bo dokumentów nie przysłali, a z mieszkania już wyrzucili. Czekać po suterenach, po piwnicach. Znosić te drobne upokorzenia. Aż przyszły dokumenty dla dzieci, a dla rodziców jeszcze nie. Albo tylko dla ojca. I matka musiała zostać w Polsce. Rodziny były rozbijane na kawałki. 

Cały artykuł

Wirtualny Sztetl poświęconej tematyce Marca ‘68 

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

1 Comment

  1. Marek Maciolowski on

    Komunisci po 1945 wypedzili kilkadziesiat tysiecy Ziemian Polskich z ich dworow i palacow. Caly dobytek rodzin ziemianskich zostal skonfiskowany ( skradziony) przez tych barbarzyncow rzadzacych peerelem w imieniu barbarii Rosyjskiej.
    Ziemianie mieli zakaz pojawiania sie w powiecie w ktorym stal ich dom rodzinny.
    Kilkadziesiat tysiecy dworow i palacow ziemianskich zostalo rozkradzionych z dziel sztuki , bibliotek i pamiatek rodzinnych , a budynki ulegly dewastacji. Tak zostalo rozszabrowane dziedzictwo narodowe Polski.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.