430 mln euro z UE na projekty infrastrukturalne w Polsce

0

430 mln euro zostanie przeznaczone na pięć projektów infrastrukturalnych w Polsce – poinformowała w czwartek Komisja Europejska. Projekty mają przyczynić się do poprawy infrastruktury gospodarki wodnej, transportu miejskiego i zaopatrzenia w energię.

“Każde euro zainwestowane w ramach polityki spójności ma jeden cel – bezpośrednio i znacząco poprawić jakość życia obywateli europejskich, w tym przypadku Polaków. Dziś przyjęte projekty świadczą o tym lepiej niż słowa” – powiedziała unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu, przedstawiając listę projektów.

Pierwszy z nich, w wysokości 146 mln euro, posłuży do sfinansowania prac nad systemem gromadzenia i dystrybucji wody w Warszawie i na jej obrzeżach. Do systemu miejskiej gospodarki wodnej zostanie podłączonych ponad 12,5 tys. mieszkańców.

54,9 mln euro zostanie przekazane na budowę gazociągu między gminami Strachocina i Pogórska Wola w południowowschodniej części Polski. Projekt stanowi fragment zachodniej nitki głównego korytarza gazowego północ-południe i ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

72,7 mln euro przeznaczono na zapobieganie powodziom, ochronę ludności oraz dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Kotliny Kłodzkiej, a także wspieranie turystyki w dorzeczu Odry.

65,7 mln euro przeznaczono na sfinansowanie rozszerzenia sieci tramwajowych i autobusowych, zakup pojazdów i poprawę systemu informacji dla pasażerów w Gdańsku.

Ponadto 90,3 mln euro przeznaczono na sfinansowanie rozwoju sieci tramwajowej i zakup pojazdów w 12 miastach Górnego Śląska. Według wstępnych szacunków z nowych form ekologicznego transportu skorzystają niemal 2 mln mieszkańców regionu.

W ramach obecnego budżetu, na lata 2014-2020, z funduszy spójnościowych korzystają: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.