Co się dzieje? Szybkie newsy – piątek, 16 marca

0

 Imieniny obchodzą: Herbert, Izabela, Henryka oraz Oktawia.

  • 291 lat temu w Toruniu urodził się Efraim Schroeger, architekt, autor m.in. Pałacu Szustra i mostu łyżwowego w Warszawie oraz pałacu prymasowskiego w Skierniewicach. Zmarł 16 marca 1783 r.
  • 136 lat temu w Rawie Mazowieckiej urodził się Jan Antoni Grabowski, pedagog, pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży, m.in. “Puc, Bursztyn i goście”, “Jaśko z Mirachowa”. Zmarł 19 lipca 1950 r.
  • 121 lat temu w Warszawie urodził się Józef Lange, kolarz torowy, członek drużyny kolarskiej, która na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku zdobyła srebrny medal. Zmarł 11 sierpnia 1972 r.
  • 117 lat temu w Teatrze Miejskim w Krakowie odbyła się premiera “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
  • 90 lat temu w Grudziądzu urodził się Aleksander Ścibor-Rylski, pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy; członek Szarych Szeregów, żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego; autor m.in. powieści “Pierścionek z końskiego włosia”, filmów “Jutro Meksyk”, “Morderca zostawia ślad”, scenarzysta m.in. “Człowieka z żelaza”, “Agenta nr 1”, “Popiołów” oraz serialu “Lalka”. Zmarł 3 kwietnia 1983 r.
  • 76 lat temu rozpoczęła się Akcja “Reinhard”, czyli zaplanowana przez nazistów zagłada Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa; w nocy z 16 na 17 marca 1942 r. Niemcy rozpoczęli likwidację lubelskiego getta, wysyłając pierwsze transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.
  • 76 lat temu Komenda ZHP wydała rozkaz określający zasady współpracy Szarych Szeregów z Armią Krajową.
  • 47 lat temu Telewizja Polska nadała pierwszy program w kolorze w technologii SECAM.
  • 16 lat temu w Afganistanie rozpoczęła się misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
  • W Polsce

Dziś w Warszawie z wizytą przebywać będzie minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas, który spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem. Na godz. 17 przewidziana jest wspólna konferencja prasowa Maasa i Czaputowicza.

Polska jest drugim celem wizyty zagranicznej zaprzysiężonego w środę szefa niemieckiej dyplomacji. W środę, zaraz po objęciu urzędu, Maas udał się z krótką wizytą do Paryża.

Maas zastąpił na stanowisku szefa MSZ Sigmara Gabriela – b. lidera socjaldemokratów i jednego z najpopularniejszych, najbardziej doświadczonych polityków tego ugrupowania. W poprzednim rządzie wielkiej koalicji (CDU/CSU-SPD) Maas pełnił funkcję ministra sprawiedliwości i ochrony konsumentów. W tej roli wyrażał zaniepokojenie w związku z zagrożoną – jego zdaniem – niezależnością wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Pozytywnie odnosił się też do wszczęcia przez KE wobec Warszawy postępowania z art. 7 traktatu o UE.

Jak mówił w czwartek szef polskiego MSZ, wśród tematów jego rozmów z niemieckim ministrem mogą znaleźć się kwestie dwustronne i przyszłość Unii Europejskiej.

“Jesteśmy – w perspektywie polityki zagranicznej Niemiec – ważnym partnerem. Niemcy dążą do utrzymywania dobrych stosunków z jednej strony z Francją, z drugiej strony z Polską. Cieszymy się z tego” – podkreślał szef polskiej dyplomacji. (PAP)

# # #

Zastępca Sekretarza Generalnego NATO Rose Gottemoeller odwiedzi dziś żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonujących w Bemowie Piskim.

Wizyta odbędzie się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz. Zastępcy Sekretarza Generalnego towarzyszyć będzie podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski oraz podsekretarz stanu w MSZ Bartosz Cichocki. Goście spotkają się z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO i dziennikarzami oraz zwiedzą wystawę sprzętu wojskowego.

# # #

Dzisiaj wieczorem minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński weźmie udział w koncercie inaugurującym 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena pod hasłem “Beethoven i wielkie rocznice”. W programie koncertu znalazły się utwory: Ludwiga van Beethovena III Symfonia Es-dur op. 55 “Eroica” oraz Leonarda Bernsteina II Symfonia “The Age of Anxiety” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Na fortepianie zagra Krystian Zimerman.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu w salach: Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskiego i Teatru Wielkiego – Opery Narodowej odbędzie się 13 koncertów symfonicznych, trzy koncerty kameralne i dwa recitale. W programie wydarzenia znalazły się zarówno utwory związane z rocznicami: stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stulecia urodzin Bernsteina, 85-lecia urodzin śp. Henryka Mikołaja Góreckiego i 85-lecia Krzysztofa Pendereckiego oraz nawiązujące klimatem do czasu zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Festiwalowi towarzyszyć będą m.in. 22. Międzynarodowe Sympozjum Naukowe “Beethoven i wielkie rocznice” prowadzone przez prof. Teresę Malecką oraz mistrzowskie kursy interpretacji.

Honorowy patronat nad 22. Wielkanocnym Festiwalem Ludwiga van Beethovena objął Prezydent RP Andrzej Duda.

# # #

W Andrzejewie (Mazowieckie) i Szumowie (Podlaskie) odbędą się dziś uroczystości związane z pochówkiem szczątków żołnierzy ochotników z 1920 roku. Odkryto je w listopadzie, w czasie prac ekshumacyjnych w gminie Andrzejewo; spoczną na cmentarzu w Szumowie.

Szczątki odnaleziono w czasie badań miejsc ostatnich walk 18. Dywizji Piechoty, we wrześniu 1939 roku wchodzącej w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej “Narew”. Projekt takich badań realizuje stowarzyszenie “Wizna 1939” wraz z samorządem gminy Andrzejewo.

Okazało się, że na trafiono na mogiłę dziesięciu młodych żołnierzy poległych w walkach, które miały miejsce 4 sierpnia 1920 roku pod Paprocią i Pęchratką (w okolicach Zambrowa, województwo podlaskie). Chodzi o żołnierzy 201. Pułku Piechoty (ochotniczego), którego główną siłę stanowili harcerze.

Na świecie

LONDYN – Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotka się w Londynie z szefem brytyjskiej dyplomacji Borisem Johnsonem. Wśród tematów rozmów mają znaleźć się m.in. współpraca dwustronna i w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także wspólna odpowiedź na próbę zabójstwa Siergieja Skripala. Ministrowie spotkają się w bazie Brytyjskich Sił Powietrznych RAF Uxbridge w okręgu wyborczym Johnsona w zachodnim Londynie, a także zwiedzą m.in. bunkier, z którego kierowano obroną brytyjskiego nieba podczas Bitwy o Anglię. To będzie pierwsza wizyta Czaputowicza w Wielkiej Brytanii od objęcia stanowiska.

BRUKSELA – Minister ds. europejskich Konrad Szymański zaprezentuje w Brukseli “białą księgę” o reformach wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Na spotkanie zaproszono przedstawicieli Komisji Europejskiej, sekretariatu Rady UE i państw UE. Przed tygodniem premier Mateusz Morawiecki przekazał “białą księgę”, tłumaczącą polski punkt widzenia w sprawie przeprowadzanej reformy sądownictwa, szefowi KE Jean-Claude’owi Junckerowi i wiceszefowi KE Fransowi Timmermansowi.

WILNO – Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpocznie dwudniową wizytę na Litwie, gdzie spotka się z litewskim premierem Sauliusem Skvernelisem i przewodniczącym litewskiego Sejmu Viktorasem Pranckietisem. Wieczorem Karczewski weźmie udział w premierze spektaklu pt. “Marszałek: żołnierz z ducha” poświęconego Józefowi Piłsudskiemu.

PRAGA – Obrady kierownictwa Komunistycznej Partii Czech i Moraw. KSCM ma zdecydować, czy i w jakiej formie popierać rząd Andreja Babisza.

PRAGA – Czeski sąd ma rozpatrzyć odwołanie podejrzanego o działalność hakerską Rosjanina Jewgienija Nikulina od decyzji MSW o nieudzieleniu mu azylu.

RZYM – Obchody 40. rocznicy porwania byłego premiera Włoch Aldo Moro przez Czerwone Brygady. Jego ciało znaleziono 9 maja w Rzymie.

PARYŻ – Kanclerz Niemiec Angela Merkel z wizytą w Paryżu, gdzie spotka się z prezydentem Emmanuelem Macronem.

PARYŻ – Oczekiwany wyrok w procesie apelacyjnym Carlosa-Szakala. Urodzony w Wenezueli terrorysta, który naprawdę nazywa się Iljicz Ramirez Sanchez, odwołuje się od ostatniego z trzech wyroków dożywocia – za zamach w Paryżu z 1974 roku.

ASTANA – W stolicy Kazachstanu spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rosji, Turcji i Iranu, państw gwarantujących porozumienie w sprawie utworzenia w Syrii stref deeskalacji.

STAMBUŁ – Wznowienie procesu 17 pracowników opozycyjnego dziennika “Cumhuriyet”, którym zarzuca się wspieranie organizacji terrorystycznych.

BERLIN – Konferencja prasowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Szwecji Stefana Loefvena w Berlinie.

MADRYT – Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk z wizytą w Madrycie.

PARYŻ – Otwarcie Targów Książki w Paryżu, których gościem honorowym jest w tym roku Rosja.

PEKIN – Ciąg dalszy sesji chińskiego parlamentu, Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL).

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.