Co się dzieje? Szybkie newsy – poniedziałek 12 marca

0
  •  Imieniny obchodzą: Benedykt, Konstanty, Ludosław oraz Prokop.
  • 108 lat temu w Stryju urodził się Zygmunt Szendzielarz “Łupaszka”, oficer WP, dowódca V Wileńskiej Brygady AK, a następnie oddziałów partyzanckich eksterytorialnego Wileńskiego Okręgu AK; w 1948 r. aresztowany przez UB, następnie skazany na karę śmierci; stracony 8 lutego 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie; szczątki „Łupaszki” zidentyfikowano w 2013 r. w wyniku ekshumacji przeprowadzonych przez IPN na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach; pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika w 2016 r. został pochowany z wojskowym ceremoniałem na Wojskowych Powązkach.
  • 87 lat temu w Starym Sączu urodził się Józef Tischner, katolicki duchowny, filozof, teolog, pisarz; autor m.in. książek “Świat ludzkiej nadziei”, “Etyka Solidarności”, “Myślenie według wartości”, “Nieszczęsny dar wolności” oraz “Historii filozofii po góralsku”. Zmarł 28 czerwca 2000 r.
  • 74 lata temu w Palikrowach w powiecie Brody ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 360 osób narodowości polskiej.
  • 63 lata temu w Gdańsku urodziła się Janina Ochojska, założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.
  • 62 lata temu w Moskwie zmarł I sekretarz KC PZPR Bolesław Bierut; w okresie międzywojennym członek KPP i WKP(b), funkcjonariusz Międzynarodówki Komunistycznej; w latach 1944-1956 członek BP PPR, a następnie PZPR; od 1948 do 1954 r. przewodniczący, później (1954-1956) I sekretarz KC PZPR; prezydent KRN (1944-1947); w latach 1947-1952 prezydent RP; bezpośrednio odpowiedzialny za zbrodnie komunistycznego aparatu bezpieczeństwa.
  • 55 lat temu w Warszawie urodził się Kazik Staszewski, wokalista, kompozytor, lider zespołu “Kult”.
  • 19 lat temu w Independence w stanie Missouri w USA odbyła się uroczystość oficjalnego przyjęcia Polski, Czech i Węgry do NATO.

W Polsce

Dziś prezydent Andrzej Duda odwiedzi Kamienną Górę na Dolnym Śląsku. Prezydent spotka się z mieszkańcami na pl. Wolności. W trakcie spotkania planowane jest wystąpienie prezydenta.

# # #

Dziś premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić kolejne dymisje wiceministrów w swoim gabinecie. Zgodnie z deklaracją premiera rząd w ciągu 2-3 miesięcy ma zostać “odchudzony” o 20-25 proc. spośród wszystkich jego członków.

Dymisje, których czas rozpatrywania przez premiera minął w niedzielę, są pokłosiem przeglądu resortów związanego z powołaniem rządu Mateusza Morawieckiego w grudniu ubiegłego roku.

Premier na początku marca zapowiedział również, że podsekretarze stanu mają przejść do grupy urzędników służby cywilnej. Ponadto szef rządu zadeklarował, że chce zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów. Premier mówił też o zmniejszeniu liczby członków gabinetów politycznych; zapowiedział także zmniejszenie lub likwidację kart kredytowych w administracji rządowej, wszędzie tam, gdzie one nie będą niezbędne.

Na razie z rządem pożegnało się trzech wiceministrów: wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński, wiceszef resortu infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski oraz Jarosław Pinkas, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu do spraw organizacji struktur administracji publicznej właściwych w zakresie bezpieczeństwa żywności oraz wiceszef MŚ i Główny Konserwator Przyrody Andrzej Szweda-Lewandowski.

# # #

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin weźmie dziś udział w konferencji naukowej z cyklu “Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, która odbędzie się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Konferencję poprzedzi msza św. w intencji kościoła i ojczyzny, koncelebrowana w warszawskim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Konferencja na UKSW otworzy cykl 10 ogólnopolskich naukowych konferencji, których pomysłodawcą i organizatorem jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski.

# # #

Przed Sądem Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia ma zapaść dziś wyrok w procesie prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, której prokuratura zarzuca poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera Włodzimierza G.

Aktem oskarżenia w tej sprawie objęty został również G., który ma zarzut posługiwania się nieprawdziwymi dokumentami w celu uzyskania kredytu. Obojgu grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Zarzuty wobec Zdanowskiej nie są związane z jej działalnością, jako prezydent miasta.

Prowadząca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim zarzuciła Zdanowskiej, iż w grudniu 2008 r. miała ona pomóc przygotować poświadczające nieprawdę dokumenty swojemu partnerowi Włodzimierzowi G. Na ich podstawie mężczyzna uzyskał kredyt w wysokości 200 tys. zł na zakup mieszkania w Łodzi od swojej partnerki. Jednym z dokumentów było poświadczenie przez Zdanowską, że otrzymała od G. 50 tys. zł tytułem zaliczki. Miał to być wkład własny warunkujący przyznanie kredytu. Zdaniem śledczych oskarżona nigdy tych pieniędzy nie dostała.

Prokurator domaga się dla Hanny Zdanowskiej kary 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok, a dla Włodzimierza G. 10 miesięcy pozbawienia wolności, również w zawieszeniu na rok.

Zarówno Zdanowska, jak i jej partner nie przyznają się do winy.

# # #

W Wodzisławiu Śląskim, w okolicach którego niespełna rok temu miały miejsce wydarzenia propagujące nazizm i gloryfikujące postać Adolfa Hitlera, odbędzie się dziś konferencja “Totalitaryzm – geneza, fakty, przeciwdziałanie”. To wspólna inicjatywa wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka i starosty wodzisławskiego Ireneusza Serwotki.

W trakcie konferencji nastąpi podsumowanie działań podjętych po styczniowej publikacji telewizyjnego reportażu dotyczącego przejawów neonazizmu. W połowie lutego starosta wodzisławski wnioskował do sądu o rozwiązanie zarejestrowanego w tym mieście stowarzyszenia “Duma i Nowoczesność”, którego członkowie brali udział w pokazanych w reportażu “obchodach” 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera w maju zeszłego roku.

Przystąpienie do postępowania dotyczącego delegalizacji stowarzyszenia zapowiedziała gliwicka prokuratura okręgowa, gdzie toczy się śledztwo w sprawie m.in. publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa, w którym zarzuty usłyszało już siedem osób, uczestniczących w pokazanych w reportażu wydarzeniach.

Podczas dzisiejszej konferencji pełnomocnik komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach ds. ochrony praw człowieka omówi zadania policji w zakresie przeciwdziałania i zwalczania przestępstw z nienawiści, a rzeczniczka gliwickiej prokuratury przedstawi metodykę prowadzenia postępowań karnych w tego typu sprawach. Uczestnicy spotkania będą zastanawiać się jak przeciwdziałać propagowaniu ideologii nazizmu, wysłuchają też krótkiego wykładu na temat różnego oblicza totalitaryzmu: faszyzmu, nazizmu i komunizmu.

# # #

Przed Sądem Okręgowym w Suwałkach (Podlaskie) ruszy dziś proces Tunezyjczyka Atiego L., oskarżonego o zabójstwo w Ełku w noc sylwestrową 2016 roku 21-letniego mężczyzny. Sprawa dotyczy głośnych wydarzeń, do których doszło wieczorem 31 grudnia 2016 roku w pobliżu – prowadzonego przez cudzoziemców – baru z kebabem w centrum Ełku w woj. warmińsko-mazurskim.

Awantura zaczęła się, gdy z lokalu wybiegł młody mężczyzna, zabierając stamtąd dwie butelki napojów. W pościg za 21-letnim Danielem ruszyły dwie osoby z baru: Tunezyjczyk pracujący tam jako kucharz oraz właściciel, z pochodzenia Algierczyk. Gdy dogonili 21-latka, doszło do szarpaniny. Pchnięty nożem chłopak zmarł.

Prokuratura zarzuca obywatelowi Tunezji, że wziął udział w bójce i działając umyślnie z zamiarem bezpośrednim pozbawienia chłopaka życia, zadał mu śmiertelny cios nożem w okolicę klatki piersiowej. Jak informuje prokuratura, mężczyzna nie przyznał się do zabójstwa. Nie zaprzeczył, by w trakcie szamotaniny miał w ręce nóż, ale twierdzi, że nie zadawał nim ciosów. Podejrzanemu grozi nawet dożywocie. Od czasu zatrzymania i postawienia zarzutów przebywa on w areszcie. Ati L. przebywał w Polsce nielegalnie.

Na świecie

BRUKSELA – Spotkanie ministrów z państw UE odpowiedzialnych za kwestie konkurencyjności. Tematem ma być m.in. cyfryzacja europejskiej gospodarki, polityka przemysłowa i przyszłość wspólnego rynku, a także niepożądane ograniczenia na ryku usług w UE. Z Polski będzie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

IZRAEL – Weterani Armii Andersa i polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata wraz z delegacją państwową przebywają z pielgrzymką w Izraelu, która potrwa do 15 marca. Kombatanci złożą hołd Armii Polskiej na Wschodzie w Tyberiadzie, odwiedzą groby polskich żołnierzy w Ramli, a także Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Pielgrzymkę do Ziemi Świętej zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

BRUKSELA – Spotkanie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z głównym negocjatorem UE ds. Brexitu Michelem Barnierem. Przedmiotem rozmów będzie aktualny stan negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i przygotowanie wytycznych dla zespołu negocjacyjnego do zatwierdzenia przez kraje członkowskie na szczycie UE 22-23 marca.

STRASBURG – Początek posiedzenia Parlamentu Europejskiego (do 15 marca).

BRUKSELA – Konferencja prasowa wiceprzewodniczącego KE Valdisa Dombrovskisa w sprawie nowych inicjatywy dotyczących rynku kapitałowego w UE.

BRUKSELA – Komisarz UE ds. konsumenckich Vera Jourova przedstawi raport podsumowujący działanie systemu wczesnego ostrzegania o obecności na wspólnym rynku niebezpiecznych produktów konsumenckich za rok 2017.

BRUKSELA – Oświadczenie unijnej komisarz Marii Gabriel i szefowej grupy wysokiego szczebla zajmującej się problemem nieprawdziwych informacji prof. Madeleine de Cock Buning. Spodziewane jest ogłoszenie końcowego raportu grupy.

BRUKSELA – Spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, którzy będą rozmawiali m.in. o postępach w realizacji programu pomocowego dla Grecji, a także przygotowaniach do marcowego szczytu eurolandu.

BERLIN – Uroczystość podpisania umowy koalicyjnej między blokiem CDU/CSU i SPD.

DELHI – Prezydent Francji Emmanuel Macron z wizytą w Indiach.

KIJÓW – Wizyta szefowej dyplomacji Unii Europejskiej Federiki Mogherini na Ukrainie.

MOSKWA – Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu rozpoczyna wizytę w Rosji (do 14 marca).

NDŻAMENA – Kontynuujący tournee po Afryce sekretarz stanu USA Rex Tillerson odwiedzi Czad.

PEKIN – Ciąg dalszy obrad Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL). W niedzielę prawie 3 tys. członków chińskiego parlamentu uchwaliło zmiany w konstytucji, które zlikwidowały limit kadencji dla prezydenta Xi Jinpinga i umocniły władzę Komunistycznej Partii Chin (KPCh) nad wszystkimi dziedzinami życia.

GENEWA – 122. sesja Rady Praw Człowieka ONZ (do 6 kwietnia).

WIEDEŃ – 80. rocznica anschlussu Austrii, czyli wcielenia przez Adolfa Hitlera tego kraju do III Rzeszy Niemieckiej.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.