Co się dzieje? Szybkie newsy – poniedziałek, 19 marca

0

Imieniny obchodzą: Bogdan i Józef.

  • 780 lat temu w Krośnie Odrzańskim zmarł Henryk I Brodaty, książę śląski i krakowski.
  • 133 lata temu w tygodniku “Wędrowiec” ukazał się pierwszy odcinek powieści Bolesława Prusa “Placówka”.
  • 131 lat temu w Genewie zmarł Józef Ignacy Kraszewski, pisarz, publicysta, wydawca, historyk, działacz społeczny i polityczny; autor ponad 600 książek, w tym 232 powieści, wśród nich wielu historycznych, takich jak “Stara baśń” czy “Za Sasów”.
  • 118 lat temu w Paryżu urodził się Frederic Joliot-Curie, francuski fizyk, wspólnie z żoną Irene Joliot-Curie odkryli m.in. zjawisko sztucznej promieniotwórczości, za co w 1935 r. otrzymali Nagrodę Nobla (zm. w 1958 r.).
  • 98 lat temu na prośbę Ogólnej Komisji Weryfikacyjnej Józef Piłsudski przyjął stopień Pierwszego Marszałka Polski; oficjalna uroczystość wręczenia buławy marszałkowskiej odbyła się 14 listopada 1920 r. podczas uroczystości na placu Zamkowym w Warszawie, po zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej.
  • 85 lat temu w Poznaniu urodziła się Zofia Czerwińska, aktorka, związana z warszawskim Teatrem Syrena; znana m.in. z ról w serialach “Czterdziestolatek” i “Alternatywy 4”.
  • 60 lat temu w Strasburgu po raz pierwszy obradowało Europejskie Zgromadzenie Parlamentarne; w 1962 r. Zgromadzenie zostało przekształcone w Parlament Europejski.
  • 50 lat temu w czasie spotkania z aktywem partyjnym w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie Władysław Gomułka potępił “antyradzieckie prowokacje” w trakcie przedstawień “Dziadów” i podkreślił żydowskie pochodzenie “inspiratorów” zajść na Uniwersytecie Warszawskim, “znanych z rewizjonistycznych wystąpień i poglądów”.
  • 37 lat temu delegacja NSZZ “Solidarność”, m.in. Jan Rulewski, została pobita przez funkcjonariuszy MO w czasie sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy.
  • 33 lata temu w Fort Meyers na Florydzie zmarł Leopold Tyrmand, prozaik, publicysta, krytyk muzyczny, popularyzator jazzu, autor m.in. powieści “Zły”, “Życie towarzyskie i uczuciowe” oraz “Dziennika 1954”.

W Polsce

Dziś z wizytą do Polski przyjedzie kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Na godz. 18.20 zaplanowano spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z niemiecką kanclerz; po nim – o godz. 19 – politycy spotkają się z mediami. Następnie – o godz. 19.30 – Angelę Merkel przyjmie w Belwederze prezydent Andrzej Duda.

Wśród tematów, które premier Morawiecki ma poruszyć na spotkaniu z kanclerz Merkel, są m.in. problemy Unii Europejskiej, przyszłość budżetu unijnego na kolejne lata, problem migracyjny oraz współpraca militarna i energetyczna – w tym sprawa budowy Nord Stream 2.

Z kolei szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z kanclerz Niemiec o sytuacji na Ukrainie, polityce wobec Rosji, szczycie NATO, bezpieczeństwie energetycznym, współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz relacjach Europa-USA.

Ostatnie spotkanie Morawiecki-Merkel odbyło się 16 lutego br. w Berlinie. Po tym spotkaniu politycy zwracali uwagę m.in. na bardzo dobre stosunki gospodarcze pomiędzy Polską a Niemcami.

Polska będzie drugim po Francji celem wizyty zagranicznej Merkel od jej wybrania w środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.

# # #

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi dziś Choszczno (Zachodniopomorskie). Główną częścią wizyty prezydenta będzie otwarte spotkanie z mieszkańcami. Odbędzie się w hali Publicznego Gimnazjum w Choszcznie o godz. 15.30. Podczas spotkania planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

Prezydent, jeszcze podczas kampanii wyborczej, zapowiadał, że odwiedzi wszystkie powiaty. Po objęciu urzędu zapewnił, że w czasie swojej kadencji odwiedzi miejsca, do których nie zdążył dotrzeć przed wyborami.

Choszczno jest blisko szesnastotysięcznym miastem znajdującym się na południu województwa zachodniopomorskiego, w odległości ok. 80 km od Szczecina. Położone jest na Pojezierzu Choszczeńskim nad jeziorem Kluki. Jest siedzibą władz powiatu choszczeńskiego i gminy miejsko-wiejskiej Choszczno.

# # #

Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda odbierze dzisiaj w Krakowie Medal św. Brata Alberta, przyznawany za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Tegorocznymi laureatami medalu zostali także: medalistka olimpijska Zofia Klepacka-Noceti, piłkarz Jakub Błaszczykowski oraz rodzina krakowskich przedsiębiorców państwa Wadowskich.

Kapituła Medalu uhonorowała Agatę Kornhauser-Dudę za działalność społeczną na rzecz organizacji pozarządowych i osób niepełnosprawnych; Zofię Noceti-Klepacką – za przekazanie medalu olimpijskiego na aukcję dla chorej Zuzi oraz za działalność charytatywną na rzecz osób potrzebujących pomocy. Jakub Błaszczykowski otrzymał Medal za działalność charytatywną w ramach utworzonej przez siebie Fundacji “Ludzki Gest” w Opolu; a rodzina Państwa Wadowskich uhonorowana została za działalność charytatywną na rzecz podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta oraz Fundacji Anny Dymnej “Mimo Wszystko”.

Wręczenie medali odbędzie się w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie w trakcie XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych “Albertiana” 2018, organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej “Mimo Wszystko”.

# # #

Dziś na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt przewiduje, że pierwsze posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady zwołuje prezes TK.

Posiedzenie komisji zaplanowano na poniedziałek na godz. 12. Projekt noweli ustawy o KRS złożyli w środę w Sejmie posłowie PiS.

Zgodnie z projektem do czasu wyboru nowego przewodniczącego obradom Rady przewodniczyłaby osoba wskazana przez prezesa TK, spośród członków Rady wybranych przez Sejm wśród sędziów.

# # #

Sejmowa komisji sprawiedliwości i praw człowieka ma też zaopiniować dziś obywatelski projekt “Zatrzymaj aborcję”, który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.

O przyspieszenie prac nad projektem apelowali w ostatnim czasie m.in. jego autorzy oraz przedstawiciele Kościoła katolickiego. Pod obywatelskim projektem ustawy podpisało się ponad 830 tys. obywateli.

Na początku stycznia Sejm skierował projekt do dalszych prac w komisji. Posłowie zdecydowali, by zajęła się nim Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

# # #

Dziś po godz. 10 zeznania przed komisją śledczą ds. Amber Gold złożyć ma b. Prokurator Okręgowy w Gdańsku Dariusz Różycki. Będzie to jego drugie przesłuchanie przed komisją śledczą; poprzednie odbyło się w listopadzie 2016 r.

Na poniedziałek zaplanowano też ponowne przesłuchanie b. Prokuratora Apelacyjnego w Gdańsku Ireneusza Tomaszewskiego, który sprawował nadzór nad gdańską prokuraturą okręgową. Jego pierwsze przesłuchanie przed komisją odbyło się pod koniec listopada 2016 r.

Szefowa komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS) w rozmowie z PAP zwróciła uwagę, że podczas pierwszych przesłuchań tych świadków komisją zajmowała się okresem do czerwca 2012 r. Obecnie ma się zająć okresem wybuchu afery i tego, jak została ona rozliczona.

Na świecie

RUKSELA – Ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich UE będą rozmawiać o sprawie próby otrucia Siergieja i Julii Skripalów w Wielkiej Brytanii i międzynarodowym kryzysie, jaki wywołała. Zajmą się też kwestiami dotyczącymi Ukrainy, Syrii oraz Iranu. Przewidziany jest również lunch z minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kang Kyung-Wha. Polskiej delegacji na posiedzenie przewodniczy minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

BRUKSELA – Ministrowie rolnictwa krajów członkowskich UE będą rozmawiać o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej oraz kwestiach dotyczących rybołówstwa, w tym gospodarki w wodach słodkich w UE po roku 2020. Ze strony polskiej w rozmowach uczestniczy minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

MOSKWA, ŚWIAT – Reakcje i komentarze po niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji, w których zwyciężył dotychczasowy szef państwa Władimir Putin. Międzynarodowi obserwatorzy przedstawią na konferencji prasowej w Moskwie swoje wnioski dotyczące przebiegu głosowania.

LONDYN – Do Londynu przybędzie grupa ekspertów z Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w celu zbadania substancji użytej do ataku na byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córkę.

WATYKAN – Papież Franciszek spotka się z delegacją młodych ludzi z całego świata, przybyłych na spotkanie w ramach przygotowań do październikowego synodu biskupów na temat młodzieży.

KUWEJT – Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko kontynuuje wizytę w Kuwejcie; następnie uda się do Kataru.

BRATYSŁAWA – Desygnowany na nowego premiera Słowacji Peter Pellegrini, wiceprzewodniczący partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD), prowadzi rozmowy w sprawie składu przyszłego rządu.

WASZYNGTON – Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Głównym tematem jego rozmów z przedstawicielami rządu USA mają być amerykańskie cła na stal i aluminium.

WASZYNGTON – Wizyta tureckiego ministra spraw zagranicznych Mevluta Cavusoglu w USA.

WASZYNGTON – Saudyjski następca tronu Muhammad ibn Salman rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych.

HANOI – Spotkanie szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa z prezydentem Wietnamu Tran Dai Quangiem.

PEKIN – Ciąg dalszy sesji chińskiego parlamentu, Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Odbędzie się formalne głosowanie w sprawie wyboru wicepremierów, radców stanu i ministrów, szefów poszczególnych komisji rządowych oraz prezesa banku centralnego.

BUDAPESZT – Uroczysta inauguracja Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprem. Zaplanowano otwarcie wystaw „Znów wzlatuje Orzeł Biały! Walka o niezależną Polskę 1795-1918” oraz „Pisali historię – Jan Paweł II i Jan XXIII na drodze świętości”, koncerty, prezentację tematycznego polskiego numeru pisma literackiego „Var Ucca Muehely”, pokaz filmu „Chce się żyć”.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.