Co się dzieje? Szybkie newsy – wtorek 13 marca

0

 Imieniny obchodzą:Bożena, Bernard, Grzegorz, Krystyna, Józefina, Mariusz, Maksymilian oraz Wasyl.

  • 137 lat temu w wyniku zamachu bombowego zginął car Aleksander II Romanow; wykonawcą zamachu był Polak Ignacy Hryniewiecki, członek rosyjskiej organizacji spiskowej Narodna Wola, śmiertelnie ranny podczas eksplozji.
  • 95 lata temu w Wilnie urodził się Emil Karewicz, aktor, niezapomniany Brunner z serialu “Stawka większa niż życie”, Jagiełło z “Krzyżaków” i porucznik “Mądry” z “Kanału”; w czasie II wojny światowej żołnierz 2. Armii WP, z którą przeszedł szlak bojowy do Berlina.
  • 87 lat temu Sejm RP uchwalił ustawę o wygaśnięciu mocy prawnej przepisów wyjątkowych, związanych z pochodzeniem, narodowością, językiem, rasą lub religią obywateli Rzeczypospolitej.
  • 75 lata temu Niemcy rozpoczęli ostateczną likwidację getta w Krakowie; zakończyła się ona 14 marca.
  • 22 lat temu w Warszawie zmarł Krzysztof Kieślowski, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, scenarzysta; autor m.in. “Przypadku”, “Dekalogu” i tryptyku “Trzy kolory. Niebieski, Biały, Czerwony”, którego pierwsza część zdobyła Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji (1994).

W Polsce

Dziś rząd wysłucha informacji minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej o wdrażaniu ustawy z grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.

Zintegrowany System Kwalifikacji to publiczny rejestr ewidencjonujący nadawane w Polsce kwalifikacje zawodowe. Docelowo miał zawierać komplet informacji o wszystkich kwalifikacjach możliwych do zdobycia w Polsce. Prowadzi go Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w oparciu o system teleinformatyczny.

Ministrowie zajmą się dziś także dostosowaniem przepisów prawa krajowego o transporcie drogowym do przepisów unijnych. Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu noweli brak dostosowania do przepisów UE mógłby prowadzić m.in. do utraty dobrej reputacji przez przewoźnika drogowego. Wdrożenie do prawa polskiego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego zmieni maksymalnie dopuszczalne wymiary w ruchu krajowym i międzynarodowym oraz maksymalne dopuszczalne obciążenia w ruchu międzynarodowym niektórych pojazdów drogowych.

# # #

Dziś minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński spotka się z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej Wojciechem Hermelińskim. Zaproszenie na spotkanie wystosował szef MSWiA, w odpowiedzi na apel Hermelińskiego z końca lutego.

Szef PKW mówił w ubiegłym tygodniu, że z Brudzińskim chce rozmawiać o kwestiach technicznych związanych m.in. z komisarzami wyborczymi, systemem przedstawiania kandydatów PKW na komisarzy, transmisjami online oraz kwestią urzędników wyborczych.

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu wyborczego PKW ma powołać – na pięcioletnią kadencję – 100 komisarzy wyborczych spośród osób przedstawionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do podstawowych zadań komisarzy należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego.

Uchwalona w grudniu zeszłego roku nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadziła też wymóg transmisji z lokali wyborczych. Według noweli od rozpoczęcia pracy przez komisję ds. przeprowadzenia głosowania do podpisania protokołu przez komisję ds. ustalenia wyników głosowania prowadzona będzie internetowa transmisja z lokalu wyborczego.

mro/ par/

# # #

Dziś zbiera się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; zeznania złożyć mają b. zastępca dyrektora gdańskiej delegatury ABW Jarosław Dąbrowski oraz b. jej szef Adam Gruszka. Przesłuchania mają się odbyć w trybie jawnym.

W środę zeznania złożyć ma prokurator gdańskiej prokuratury okręgowej Anna Gurska oraz b. zastępca Prokuratora Okręgowego w Gdańsku Ryszard Paszkiewicz.

Wiceszef komisji Jarosław Krajewski (PiS) mówił PAP, że podczas przesłuchań komisja będzie chciała poruszyć m.in. kwestie relacji między ABW a prokuraturą. Jak wskazał, komisja chce wyjaśnić, kto polecił funkcjonariuszom Agencji, by nie zajmowali się wątkami pobocznymi sprawy Amber Gold.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

# # #

Ponad 500 uczestników m.in. z Polski, Ukrainy oraz USA weźmie udział w Forum Europa-Ukraina, które rozpocznie się w G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa. Jednym z głównych tematów dwudniowego wydarzenia będzie kwestia modernizacji i rozwoju potencjału Ukrainy.

Forum Europa-Ukraina odbędzie się już po raz 11., głównym organizatorem jest Instytut Studiów Wschodnich. Obędzie się ponad 40 paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniom gospodarczym, politycznym i społecznym. Zaplanowano też kilka sesji plenarnych.

Wśród gości imprezy będą m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, wiceminister oświaty i nauki Ukrainy Jurij Raszkewycz oraz wiceminister polityki informacyjnej Ukrainy Dmytro Zołotuchin.

Najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym forum będą II Targi Wschodnie, w których weźmie udział ponad 70 wystawców z kilku krajów Europy. Reprezentować oni będą takie branże, jak informatyka i nowe technologie; finanse; ubezpieczenia; budownictwo; motoryzacja i lotnictwo, a także turystyka i sport.

Polska Agencja Prasowa jest jednym z partnerów medialnych forum.(PAP)

Na świecie

BRUKSELA – Spotkanie unijnych ministrów finansów, którzy mają uzgodnić stanowisko w sprawie regulacji dotyczących ryzyka w sektorze bankowym. Zajmą się też projektem przepisów o większej przejrzystości mechanizmów planowania podatkowego. Z Polski wiceminister finansów Piotr Nowak.

STRASBURG – W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata na temat przyszłego budżetu unijnego; w projekcie stanowiska negocjacyjnego europosłowie podkreślają, że UE powinna wspomagać programy badawcze oraz wspierać młodych ludzi i rozwijające się firmy. Głosowanie w środę.

STRASBURG – W Parlamencie Europejskim w Strasburgu debata nad projektem rezolucji określającej stanowisko PE w sprawie możliwych ram dla przyszłych stosunków UE-UK po Brexicie. Głosowanie w środę.

STRASBURG – W Parlamencie Europejskim w Strasburgu debata na temat wolności prasy oraz bezpieczeństwa dziennikarzy na Słowacji oraz na terenie UE w związku z zamordowaniem dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. Tematem dyskusji będą również wyniki śledztwa dziennikarskiego Kuciaka, ujawnione w jego ostatnim artykule opublikowanym już po jego śmierci, na temat domniemanego niewłaściwego wykorzystania funduszy UE na Słowacji oraz możliwych powiązań pomiędzy zorganizowanymi grupami przestępczymi i słowackimi politykami.

WATYKAN – Piąta rocznica wyboru papieża Franciszka po ustąpieniu Benedykta XVI.

BERLIN – Doroczna konferencja prasowa Volkswagena, światowego giganta motoryzacyjnego (godz. 10.30).

SKOPJE – Asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Wess Mitchell z wizytą w Macedonii. W Skopje spotka się z premierem Zoranem Zaewem i szefem MSZ Nikołą Dimitrowem.

BUDAPESZT – Pokaz filmu „Azyl” oraz wernisaż wystawy „Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady” w Instytucie Polskim w Budapeszcie.

ATENY – Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa z wizytą oficjalną w Grecji.

PITTSBURGH – W jednym z okręgów Pensylwanii wybory uzupełniające do Izby Reprezentantów; faworytem jest kandydat Republikanów.

SAN DIEGO – Prezydent USA Donald Trump złoży po raz pierwszy wizytę w Kalifornii, by obejrzeć modele ogrodzenia, jakie ma być wzniesione na granicy z Meksykiem.

PEKIN – Ciąg dalszy sesji chińskiego parlamentu. Posłowie zapoznają się najprawdopodobniej z ustawą o nadzorze, która określi konkretne uprawnienia Państwowej Komisji Nadzoru – nowo powołanej potężnej agencji dyscyplinarnej, która rozszerzy zasięg prowadzonej przez władze kampanii antykorupcyjnej.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.