CZYTAM PO POLSKU

0

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

W nawiązaniu do tego święta, 24 lutego, w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Toronto, odbyła się inauguracja projektu „Czytam po polsku”. Konsul Generalny Krzysztof Grzelczyk wraz z małżonką Jolantą Grzelczyk wręczyli uczniom pierwsze wyprawki czytelnicze.

This slideshow requires JavaScript.

Jest to projekt Konsulatu RP w Toronto polegający na wręczaniu wyprawek czytelniczych wszystkim dzieciom do lat 7 odbierającym pierwszy polski paszport.

W skład wyprawki wchodzą: książka „Lokomotywa i inne wesołe
 wierszyki” Juliana Tuwima z ilustracjami Jana Marcina Szancera, poradnik dla rodziców m.in. z listą polecanych polskich książek dla dzieci w wieku 0-7 lat, zakładki do książek oraz ulotka informacyjna przygotowana przez Mississauga Public Libraries, zawierająca informacje o kolekcji w języku polskim w bibliotekach publicznych w Mississaudze.

Polskie wyprawki czytelnicze otrzymali również uczniowie pierwszych klas szkół polskich w torontońskim okręgu konsularnym.

Inauguracja odbyła się 24 lutego w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Toronto w Bishop Allen Academy, na Royal York Road.

Projekt „Czytam po polsku” jest częścią działań Konsulatu Generalnego RP w Toronto mających na celu zachęcanie do nauki języka polskiego od najmłodszych lat poprzez czytanie po polsku.

W pakiecie, który będzie przekazywany dzieciom do lat 7 odbierającym pierwszy polski paszport w Konsulacie, a także uczniom pierwszych klas szkół polskich, znajdują się:

  • „Lokomotywa i inne wesołe wierszyki dla dzieci” Juliana Tuwima z ilustracjami Jana Marcina Szancera – klasyka polskiej literatury dziecięcej;
  • książeczka dla rodziców przygotowana przez Konsulat m.in. z listą polecanych książek dla dzieci, poradami dla rodziców jak bawić się z dzieckiem czytając, popularne polskie wyliczanki dla dzieci, przykładowe adresy witryn, gdzie można znaleźć informacje o współczesnej wartościowej literaturze dla dzieci, adresy bibliotek kanadyjskich, w których znajdują się kolekcje książek w języku polskim;
  • zakładki do książek;
  • ulotka przygotowana przez kanadyjskich bibliotekarzy, z ofertą książek w języku polskim Wszystkie te materiały zapakowane są w torbę płócienną z logotypem projektu.

W przyszłości do pakietów dołączymy materiały innych partnerów, którzy przyłączą się do naszego projektu.

Konsulat planuje, aby wręczanie wyprawki było początkiem szerokiej kampanii na rzecz promocji języka polskiego i literatury polskiej. W planie jest także zachęcanie do organizowania w bibliotekach – polskich i kanadyjskich – oraz w innych placówkach, spotkań dla dzieci i ich rodziców i opiekunów, gdyż zabawa i wspólne czytanie po polsku są najlepszym sposobem zachowania języka polskiego i kultury polskiej.

Projekt Konsulatu Generalnego RP w Toronto jest pierwszą taką inicjatywą w Kanadzie. „Czytam po polsku” jest jednym z elementów całego cyklu działań Konsulatu Generalnego RP w Toronto promującego naukę języka polskiego i czytelnictwa w języku polskim. W styczniu tego roku sieć bibliotek Mississauga Public Libraries, dzięki wsparciu Konsulatu w Toronto, wprowadziło do kolekcji kilkaset e-booków w języku polskim. Planowane jest rozszerzenie tych działań także na inne biblioteki kanadyjskie.

 

 

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.