Doug Ford wygrał, podobnie jak Trump

0

Wiele godzin trwało w sobotę ustalanie kto de facto wygrał wybory na lidera Partii Konserwatywnej w Ontario. Czekający na ostateczny wynik ludzie zostali wyproszeni, bo wieczorem kończył się kontrakt na wynajem sali, a wiadomości nadal nie było.

Jak się okazało, setki wyborców zostało przyporządkowanych do niewłaściwego okręgu, a to akurat było kluczowe dla wyników. Dlaczego? Ponieważ, podobnie jak w USA, w tych wyborach obowiązuje system elektorski. Jak tłumaczy ekspert Éric Grenier z CBC, każdy okręg otrzymuje 100 punktów (tzw. electoral votes), czy ma 100 członków partii czy 2 tysiące. I mimo że Christine Elliott zdobyła większość absolutną głosów i wygrała w większości okręgów, ale… Ford wygrał wybory ponieważ w okręgach, w których zwyciężył, miał lepsze wyniki procentowe. Tylko w sześciu okręgach, wszystkich w Toronto plus Whitby, w którym Elliott była posłanką, zdobyła ponad 70 proc. głosów w ostatniej rundzie, a Ford w 11 (wszystkie w GTA). W tak dzialającym systemie wyborczym Ford otrzymał 50,6 proc. głosów elektorskich, a Elliott – 49,4.

Przez większość niedzieli Elliott nie chciala zaakceptować wyników, zapowiadając skargi proceduralne, ale wieczorem zmieniła zdanie, podkreślając, że po analizie zgadza sie z nimi.

Według badania Forum Research przeprowadzonego natychmiast po głosowaniu, partia cieszy się poparciem 44 proc., ale Ontaryjczycy nie lubią Forda – negatywnie ocenia go 48 proc., pozytywnie – 36, a 16 nie ma zdania. Zwykle po wyborze nowego przywódcy poparcie dla partii rośnie – tutaj jednak spadło o 5 proc. w stosunku do wyników poprzedniego badania opinii publicznej. Na drugiej pozycji jest NDP (27 proc.), a na trzeciej Partia Liberalna (23 proc.). 

 

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.