Fotosynteza być może pojawiła się miliard lat wcześniej

0

Fotosynteza mogła pojawić się już 3,6 mld lat temu, a więc ok. miliard lat wcześniej, niż dotychczas sądzono. Wyniki badań publikuje pismo “Heliyon”.

Naukowcy powszechnie uważają, że pierwszymi organizmami na Ziemi zdolnymi do fotosyntezy były sinice. Być może jednak było inaczej. Fotosynteza mogła bowiem pojawić się u jakichś mikroorganizmów miliard lat wcześniej – sugeruje badacz dr Tanai Cardona z Imperial College London (W. Brytania). Oznaczałoby to, że tlen był wytwarzany na Ziemi już 3,6 mld lat temu, a więc niedługo po pojawieniu się życia na naszej planecie. Sinice zaś pojawiły się dopiero ok. 2,4 mld lat temu.

Naukowiec podszedł do zagadnienia niestandardowo. Zamiast skupiać się na badaniu i datowaniu skał, w których można odnaleźć ślady fotosyntezy, zajął się datowaniem DNA, a konkretnie genów, które odpowiadają za fotosyntezę.

Fotosynteza jest jednym z najważniejszych procesów życiowych na Ziemi. Istnieją dwa jej typy: fotosynteza oksygeniczna i anoksygeniczna. Najprościej mówiąc, jako produkt uboczny pierwszej wydziela się tlen, w drugiej zaś tlen się nie wydziela. Dotąd uważano, że fotosynteza anoksygeniczna pojawiła się wcześniej. Cardona skoncentrował się na kluczowych dla fotosyntezy kompleksach białek zwanych fotoukładami, a konkretnie jednym z dwóch, które występują w przyrodzie, fotoukładem I. Naukowiec starał się obliczyć, jak dawno temu geny odpowiedzialne za oba typy fotosyntezy zaczęły się różnicować. Jego zdaniem zróżnicowanie genów związanych z fotoukładem I mogło pojawić się ponad 3,4 mld lat temu.

Badacz zastrzega jednak, że trudno jest ustalić, jak szybko przebiegał proces mutacji genów związanych z fotoukładem I, trudno jest zatem jednoznacznie skalibrować metodę obliczania. Pierwsze obliczenia dały mu wynik starszy niż wiek Ziemi. Zapewne więc na samym początku, kiedy klimat na naszej planecie był cieplejszy, mutacje pojawiały się szybciej.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.