Grupa MoCarta w Kanadzie

1

“Jesteśmy na przekór dostojnej powadze sal koncertowych, na przekór nużącej codzienności życia muzyków, na przekór zaprzysięgłym melomanom i na przekór fanom rocka, rapu czy muzyki pop, którzy boją się klasyki jak ognia. Traktujemy naszą Matkę Muzykę z żartobliwą ironią i jesteśmy pewni, że się nie obrazi”.

Grupa MoCarta 

Grupa MoCarta to kwartet smyczkowy o ambicjach kabaretu muzycznego, który powstał w 1995. Podstawą ich repertuaru są dowcipy muzyczne oraz sytuacyjne, zazwyczaj oparte na skojarzeniach muzycznych..

Zespół tworzy czterech absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie i Łodzi: skrzypkowie Filip JaślariMichał Sikorski, altowiolistaPaweł Kowaluk oraz wiolonczelista Bolesław Błaszczyk (zastąpił zmarłego tragicznie 10 października 2000 r. Artura Reniona).

Wspólną działalność muzycy rozpoczęli w 1995. Wtedy to z Grupą MoCarta występował tragicznie zmarły w 2000 roku wiolonczelista Artur Renion. Początkowo muzycy współpracowali z telewizją Canal+ prezentując krótkie żarty muzyczne, a ich debiut przed publicznością miał miejsce na XIII Przeglądzie Kabaretów “PaKa 97”.

Grupa MoCarta szybko zaczęła zdobywać prestiżowe nagrody w Polsce i za granicą, wśród których warto wymienić np: Grand Prix XVIII Biesiad Satyry i Humoru “Złota szpilka” 1997, II nagroda Przeglądu Kabaretów PaKa 1998 i 2000, “Pingwin z brązu” – nagroda zielonogórskiego środowiska kabaretowego, Grand Prix Festiwalu Dobrego Humoru w Trójmieście (2002); Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyjątkowe zasługi dla kultury polskiej (2010) czy też GRAND PRIX i Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Dziennikarzy na 10 Międzynarodowym “Festival des arts Burlesques” w St. Etienne we Francji w 2013 r.

This slideshow requires JavaScript.

Poza działalnością kabaretową, Grupa MoCarta zajmuje się także muzyką rozrywkową – współpracowała m.in. z takimi artystami jak Włodzimierz Korcz, Artur Andrus, Czerwony Tulipan, Kayah, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Grupa pod Budą, Marian Opania oraz Wojciech Karolak. Grupa Mo- Carta często występuje także z mimem Ireneuszem Krosnym, z którym stworzyła wiele wspólnych skeczy kabaretowych. Grupa współpracuje także z Maciejem Niesiołowskim współtworząc razem widowisko sceniczne – “Z batutą i MoCartem”. To projekt grany na żywo w filharmoniach w całej Polsce, w którym kwartet smyczkowy rozrasta się do rozmiarów orkiestry symfonicznej, stając się “jedną wielką Orkiestrą MoCarta”.

W lipcu 2002 kwartet wziął udział w koncercie znanego artysty jazzowego Bobby McFerrina podczas Warsaw Summer Jazz Days. Było to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu artystycznym Grupy MoCarta. Grupa występuje również cyklicznie w Teatrze Syrena w spektaklu “Zamach na MoCarta” razem ze Zbigniewem Zamachowskim i Wojciechem Malajkatem. Reżyserem spektaklu jest Krzysztof Jaślar. Oprócz działalności koncertowej i teatralnej, muzycy zapraszani są także do telewizji. Wystąpili w wielu programach telewizyjnych, spośród których można wymienić np: “Tok szok”, “Kraj się śmieje”, “Galaktyka Chopin”, “Kuba Wojewódzki show”, “Kabaretowy Klub Dwójki”, “Dzięki Bogu już weekend”, “Kabaret na żywo”.

Grupa MoCarta prowadzi intensywną działalność koncertową także za granicą, podbijając sceny muzyczne i serca publiczności na całym świecie. Do tej pory muzycy zagrali w kilkudziesięciu krajach na 4 kontynentach m.in. w Chinach, Singapurze, Szwajcarii, Francji, Niemczech, Włoszech, USA, Kanadzie i w Izraelu. Muzycy mogą się pochwalić koncertem w prestiżowej Sali koncertowej Royal Concertgebouw w Amsterdamie oraz na festiwalu kabaretowym w Szwajcarii Arosa Humorfestival. W 2016 r. Grupa zagrała 20 koncertów w jednym miejscu w Paryżu – w Théatre Antoine, a rok później, wzięła udział w festiwalu “Just for Laughs” Montrealu, podczas którego także zagrała 20 koncertów, zyskując niezwykły aplauz wśród festiwalowej publiczności.

Swoje wrażenia z podróży zagranicznych kwartet zawarł w koncercie kabaretowym pt “Ale czad – czyli podróże Grupy Mo- Carta, który został zarejestrowany na płycie DVD o tym samym tytule. W dorobku Grupy MoCarta znajdują się 4 płyty CD i 5 płyt DVD.

W roku 2015 Grupa MoCarta hucznie świętowała swój jubileusz dwudziestolecia. Z tej okazji w Teatrze Polskim w Warszawie, odbył się koncert, w którym na scenie pojawili się wyjątkowi goście: Artur Andrus – w roli prowadzącego, Włodzimierz Korcz, Andrzej Poniedzielski, Wojciech Malajkat, Adam Sztaba, Ireneusz Krosny, Piotr Bukartyk, Joanna Kołaczkowska, Katarzyna Jamróz, Krzysztof Kawałko i Roman Hudaszek. 

Rok 2016 i 2017 to czas występów z programem “XX-lecie Grupy MoCarta”, który powstał na kanwie koncertu jubileuszowego. 

Rok 2017 stał pod znakiem największego festiwalu komediowego na świecie Just for Laughs w Montrealu, podczas którego zagrali 20 koncertów, zyskując niezwykły aplauz wśród festiwalowej publiczności. Ich sukces był tym większy, że byli główną grupą 35 edycji tego festiwalu.

A 16 marca, 2018 o godz. 20:00 zagrają z zupełnie nowym programem w Living Arts Centre w Mississaudze w ramach tournée po Ameryce Północnej.

Niespodzianką wieczoru jest to, że w koncercie weźmie też udział Ilona Anna Kowalik, która tym samym rozpocznie promocję swojej nowej, autorskiej płyty p.t. Handcrafted Love. Właściwy koncert premierowy płyty odbędzie się także w Living Arts Centre, w RBC Theatre, 4 maja 2018 roku.

Więcej informacji oraz bilety online: http://www.atlasstage.com/mozartgroup/ 

 

 

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

1 Comment

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.