Mało wiemy o znanych kobietach

0

Najnowsze badanie pokazuje, że Kanadyjczycy nie mają zbyt dużej wiedzy na temat osiągnięć swoich sławnych kobiet.

Badanie opinii publicznej przeprowadzone przez IPSOS w imieniu Historica Canada wykazało, że większość Kanadyjczyków nie potrafi powiedzieć z czego znane są słynne kobiety takie jak Emily Carr czy Lucy Maud Montgomery. Zaledwie 37 proc. zapytanych o zdanie kobiet prawidłowo powiedziało, że Carr była znakomitą malarką, a tylko 27 proc. wiedziało, że Montgomery była słynną autorką klasycznego cyklu książek o Ani z Zielonego Wzgórza.

Jeżeli chodzi natomiast o osiągnięcia znanych kobiet ludności rdzennej to wiedza była prawie zerowa.

Kanadyjczycy zdają sobie jednak sprawę z tej luki w swojej wiedzy. Zaledwie 30 proc. uważa, że kraj dobrze sobie radzi z uczeniem młodzieży o osiągnięciach kobiet.

Historica Canada mówi, że ta organizacja stara się zwiększyć wiedzę na temat osiągnięć kobiet kanadyjskich.

Badanie przedstawiło ankietowanym listę 15 kobiet głównie ze środowisk artystycznego, politycznego i aktywistek walczących o prawa człowieka i zapytało o to z czego są one znane. Nie było pytań o konkretne osiągnięcia tych kobiet tylko o sferę działania, w której były znane.

40 proc. zapytanych nie miało żadnej wiedzy na temat którejkolwiek z tych 15 kobiet. Najwięcej 37 proc. słyszało o Carr, słynnej malarce z Kolumbii Brytyjskiej, która przedstawiała w swoich obrazach kulturę ludności rdzennej i piękno natury kanadyjskiej. Kolejną najlepiej rozpoznawalną była Lucy Maud Montgomery 27 proc., natomiast zaledwie 16 proc. słyszało o sufrażystce Nellie McClung, która zajęła trzecie miejsce jeśli chodzi o rozpoznawalność.

This slideshow requires JavaScript.

W badaniu również spojrzano na kanadyjskie reakcje na ruch #MeToo i stwierdzono, że około 50 proc. zapytanych uważa, iż Kanada odnosi sukcesy w powodowaniu, że kobiety czują się bezpieczne i że nie grozi im przemoc seksualna w miejscu pracy czy generalnie w społeczeństwie. 51 proc. mężczyzn zapytanych stwierdziło, że Kanada czyni w tym kierunku duży postęp. Takie samo zdanie miało 45 proc. zapytanych kobiet.

Procent ankietowanych, którzy rozpoznali słynne w Kanadzie kobiety:

Emily Carr – 37 proc.

Lucy Maud Montgomery – 27 proc.

Nellie McClung – 16 proc.

Gabrielle Roy – 14 proc.

Viola Desmond – 13 proc.

Therese Casgrain – 10 proc.

Rosemary Brown – 8 proc.

Agnes Macphail – 7 proc.

Emily Stowe – 7 proc.

Mary (Molly) Brant, lub Konwatsi’tsiaiénni – 3 proc.

Bertha Wilson – 3 proc.

Daphne Odjig – 2 proc.

Mary Ann Shadd Cary – 2 proc.

Kenojuak Ashevak – 1 proc.

Bobbie Rosenfeld – 1 proc.

Żadnej z nich nie rozpoznało 40 proc. ankietowanych.

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.