Masz ponad 70% “szans” na niedobór tego ważnego składnika mineralnego

0

Szanowny Czytelniku,
ponad 70% Europejczyków i Amerykanów ma niedobory magnezu, zaś niektórzy bardziej niż inni w związku z uwarunkowaniami genetycznymi1.

Taki przewlekły deficyt wywołuje błędne koło nadwrażliwości na stres. Stres wywołuje bowiem podwyższenie poziomu niektórych hormonów we krwi (kortyzolu, adrenaliny). Aby powrócić do normy, organizm musi sięgnąć po zapasy magnezu znajdujące się w komórkach i kościach.

W razie braku magnezu, poziom stresu wzrasta, ale nie jesteśmy w stanie powrócić do normy, co dalej podwyższa poziom stresu i zwiększa deficyt. Ponadto, niski poziom magnezu stanowi czynnik podwyższający ryzyko chorób serca, skurczów, mrowień oraz oczywiście zwiększa kruchość kości.

Słusznie zatem suplementy magnezu znajdują się wśród najpopularniejszych suplementów diety. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest, w jakiej postaci chemicznej przyjmujemy magnez: pidolan magnezu, cytrynian magnezu, diglicynian magnezu, glicerofosforan magnezu… Te skomplikowane nazwy zniechęcają wiele osób, nie pozwalając im szukać głębiej.

A jednak te różne postaci nie mają ze sobą absolutnie nic wspólnego. Stosowanie suplementów w nieodpowiednich formach nie tylko oznacza stratę czasu (i pieniędzy), ale także narzucanie sobie ograniczającego, zbędnego i nieprzyjemnego rytuału, kiedy trzeba przy śniadaniu połknąć jedną z tych kapsułek o mdłym i obrzydliwym smaku.

Tych postaci magnezu bezwzględnie unikaj!
Na przykład pidolan magnezu to jedna z tych szczególnych postaci chemicznych zawierających niewiele magnezu (8,7% całkowitej wagi). Natomiast pozostałe 91,3% są z dietetycznego punktu widzenia całkowicie bezużyteczne.

I tak, jakkolwiek niewiarygodne się to wydaje, w 1500 mg znajdujących się w ampułce preparatu z pidolanem magnezu otrzymujesz tylko 122 mg magnezu, czyli mniej niż niezbędne minimum. Nie dziwi więc, że w tych okolicznościach producenci zalecają stosowanie nie mniej niż 3 do 4 ampułek dziennie! A zatem wielkie opakowanie wystarczy Ci zaledwie na trochę ponad tydzień…

Jeszcze gorsze są preparaty zawierajacą kwas mlekowy (pod nazwą mleczanu magnezu), substancję, która w stanie zmęczenia gromadzi się w mięśniach, wywołuje zakwasy, a ponadto może również wywoływać stany niepokoju.

Magnez jest także często sprzedawany w postaci asparaginianu magnezu. Asparaginian to niebezpieczna dla komórek nerwowych pobudzająca neurotoksyna, szczyt wszystkiego w przypadku tabletek przyjmowanych po to, by się wyciszyć!

Niektórzy producenci nie wahają się sprzedawać tlenku -i-wodorotlenku magnezu po najniższych cenach, twierdząc, że zawierają one cztery do sześciu razy więcej magnezu niż preparaty z pidolanem magnezu (po co przepłacać?)2. Zapominają jednak powiedzieć, że tlenek i wodorotlenek magnezu charakteryzują się bardzo niską biodostępnością (słaba przyswajalność przez organizm). Nie wystarczy zwiększyć dawki, gdyż wywoła to skutek odwrotny: im więcej będziesz przyjmować magnezu w tych postaciach, tym mniej go będzie wchłaniał. Twój organizm i tym większe będzie ryzyko wystąpienia biegunki.

Co myśleć o chlorku magnezu?
Chlorek magnezu jest bardzo popularny, zwłaszcza w celu zwalczania infekcji. Zaleca się go osobom, których żołądek nie wytwarza wystarczającej ilości kwasu chlorowodorowego, albo tym, w których organizmie poziom chloru i magnezu jest niezwykle niski.

A mimo to, w porównaniu z innymi związkami magnezu, zawartość magnezu (12%) i biodostępność są na średnim poziomie.

Wiadomo jednak, że chlorek magnezu ma działanie zakwaszające. I to jemu zawdzięcza skuteczność w przypadku stanów zapalnych: mikroby także nie lubią kwasu. Tylko że nasza dieta jest już z założenia zbyt zakwaszająca. Jest to zwłaszcza kłopot dla osób w starszym wieku, u których buforowe układy krwi nie są już w stanie przywrócić równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Należy również wiedzieć, że chlorek magnezu ma działanie przeczyszczające.

Najlepsze postaci magnezu
Pogłębione badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z-LaNutrition.fr-umieszcza cytrynian i diglicynian magnezu na samym szczycie klasyfikacji różnych postaci magnezu dostępnych w suplementach diety3. Proporcjonalnie zawierają dwa razy więcej magnezu niż inne postaci (jak np. pidolan magnezu), a ponadto mają wyższą biodostępność (czyli lepiej wchłaniają się w organizmie – zarówno w układzie pokarmowym, jak i na poziomie komórkowym).

Niezbędne substancje towarzyszące magnezowi
Prawdę powiedziawszy, szkoda byłoby przyjmować tylko sam magnez, wiedząc, że w towarzystwie właściwych kofaktorów będzie on lepiej wchłaniany i lepiej wykorzystany przez organizm.

Te kofaktory to:
• Witamina B6: podwaja wchłanianie magnezu przez organizm4. Ponadto uczestniczy w syntezie serotoniny (hormonu relaksu)5.
• Tauryna: to pochodna aminokwasu zawierającego siarkę. Poprawia przenikanie magnezu na poziomie komórkowym. Jest również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu6.

Idealnie byłoby znaleźć preparat, w którego składzie znajdą się te trzy substancje. Innymi słowy:-witamina B6, tauryna i magnez w dobrze przyswajalnej postaci, np. jako-cytrynian magnezu albo diglicynian magnezu.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

Źródła:

1) Etude Su.Vi.Max

2) Driessens F.C.M.; Boltong M.G.; Planell J.A. On formulas for daily oral magnesium supplementation and some of their side effects. Magnesium, Bulletin 1993, vol. 15, no1, pp. 10-12.

3) Quel magnesium choisir. https://www.lanutrition.fr/biendans- sa-sante/les-complementsalimentaires/ les-principaux-complements- alimentaires/les-complements- correcteurs-de-l-alimentation/ le-magnesium/quelmagnesium- choisir

4) Eisinger J, Dagorn J. Vitamin B6 and magnesium, Magnesium, 1986.

5) Serotonin: What Does Serotonin Do? https://www.medicalnewstoday. com/kc/serotoninfacts- 232248

6) Eisinger J, Dagorn J. Vitamin B6 and magnesium, Magnesium, 1986.

Poleć:

O Autorze:

Polskojęzyczna wersja francuskiego newslettera Santé Nature Innovation. Dostarcza on informacji o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom potwierdzonych wieloma światowymi badaniami naukowymi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.