Muzeum Stutthof apeluje o pamiątki

0

Przygotowujące nową odsłonę stałej ekspozycji Muzeum Stutthof apeluje o przekazywanie placówce pamiątek związanych z więźniami obozu. Placówka chce też nawiązać ściślejszą współpracę z rodzinami więźniów, aby wspólnie kultywować pamięć o nich.

Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Stutthof, Piotr Tarnowski, apel o przekazywanie Muzeum pamiątek związany jest z przekonaniem, że “za pomocą autentycznych przedmiotów najskuteczniej można nie tylko opowiadać o losach więźniów, ale też budować empatię u osób odwiedzających muzeum”.

Tarnowski podkreślił, że z badań prowadzonych m.in. przez Muzeum Stutthof wynika, iż na ogół takie placówki odwiedza się raz w życiu. “Mamy więc w muzeum jedną szansę na to, by goszczące u nas osoby otrzymały bardzo jednoznaczny, wyrazisty przekaz” – zaznaczył dyrektor.

Dodał, że jak najlepszemu wykorzystaniu tej szansy ma służyć nie tylko nowa wystawa stała, nad którą pracuje placówka, ale też m.in. wprowadzane w Muzeum nowe podejście do działalności edukacyjnej. “Dziś takie placówki powinny nie tylko opowiadać o faktach, zdarzeniach, ale też wiedzieć, jak dotrzeć do młodych ludzi w taki sposób żeby zrozumieli, co czuli, jak żyli więźniowie Stutthofu” – powiedział PAP Tarnowski.

“Naszym zadaniem jest też między innymi uświadomienie młodym ludziom, jakie procesy społeczne doprowadziły do tego, że możliwe było utworzenie obozów koncentracyjnych i pokazanie tych mechanizmów, które przecież działają także współcześnie” – dodał Tarnowski. Wśród zadań, które na najbliższy czas stawia też sobie Muzeum Stutthof, jest nawiązanie trwałych relacji z potomkami więźniów Stutthofu. Placówka chce realizować ten cel poprzez projekt nazwany Koalicją Pamięci.

“Koalicja Pamięci ma zrzeszać wszystkich, którzy chcą działać na rzecz zachowania i kultywowania pamięci o historii obozu Stutthof. Głównie myślimy tu o dzieciach więźniów, bo tych bezpośrednich świadków historii z roku na rok jest coraz mniej” – powiedział PAP Tarnowski. “Chcielibyśmy zaprosić ich do stałej współpracy, aby poprzez ich głos – głos tych najbliższych, który pozostanie nam w momencie, gdy odejdzie ostatni świadek tych wydarzeń – przypominać i kultywować pamięć” – podkreślił.

Obóz koncentracyjny Stutthof powstał 2 września 1939 r. nieopodal miejscowości, która dziś nosi nazwę Sztutowo, a która przed II wojną światową wchodziła w skład Wolnego Miasta Gdańska. Początkowo obóz był przeznaczony dla Polaków z Pomorza. Od 1942 r. do obozu zaczęli trafiać Polacy z innych regionów (w tym, w 1944 r. – uczestnicy powstania warszawskiego) a także Żydzi i grupy osób innych narodowości – Rosjanie, Norwedzy i Węgrzy. Z czasem z niewielkiego obozu KL Stutthof rozrósł się do ponad 120 ha, miał też liczne podobozy.

Do obozu Stutthof trafiło w sumie około 110 tys. więźniów. Liczbę ofiar szacuje się na około 65 tys., spośród których ok. 28 tys. stanowiły osoby pochodzenia żydowskiego.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.