Nastoletni gracze mają tyle samo przyjaciół, co nie-gracze

0

Młode osoby pasjonujące się grami komputerowymi mają w szkole tyle samo przyjaciół, co ich niegrający rówieśnicy – wykazały dwa badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja).

Artykuł na ten temat ukazał się na łamach pisma “Computers in Human Behavior”

W swoich badaniach Lina Eklund i Sara Roman badały, w jaki sposób gry komputerowe wpływają na kształtowanie przyjaźni wśród młodych osób. Analizowały przypadki 115 uczniów pierwszych klas szkół średnich (16-18 lat) mieszkających w szwedzkiej metropolii. Sprawdzały, w jaki sposób młodzi ludzie nawiązują ze sobą relacje, jak wyglądają ich sieci społeczne i jak zmieniają się one w czasie pierwszego roku nauki w nowej szkole.

Jak pokazały wyniki, ani nastolatkowie, którzy spędzali dużo czasu na graniu, ani nawet ci, którzy identyfikowali się jako nałogowi gracze, nie mieli w szkole mniej przyjaciół, niż ich rówieśnicy, którzy grali mało lub wcale. Co więcej, wielu uczniów pasjonujących się grami komputerowymi zawierało między sobą realne i trwałe przyjaźnie. “Innymi słowy, wspólne zainteresowanie grami cyfrowymi wydaje się dawać początek nowym relacjom rówieśniczym” – twierdzą autorki.

“Wyniki te są dla nas zarówno zaskakujące, jak i oczekiwane – podsumowują Eklund i Roman. – Zaskakujące, bo dużo mówi się o tym, że gry komputerowe zaburzają relacje między młodymi ludźmi i odciągają ich od realnego życia. Oczekiwane, bo rzeczywiście spodziewałyśmy się, iż wspólna pasja, jaką są gry, może sprzyjać zawieraniu przyjaźni”.

Jak dodają, “gaming” jest bardzo ważną częścią dzisiejszej kultury młodzieżowej. A wspólne zainteresowania łączą ludzi. “To tak, jak kiedyś było ze wspólnymi gustami muzycznymi, które łączyły ludzi w subkultury” – wyjaśniają badaczki.

“Nasze badanie pokazuje więc jasno, że nastoletni gracze wcale nie są mniej towarzyscy ani nie narzekają na brak przyjaciół w szkole” – podkreśla Lina Eklund.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.