Pij witaminy, żebyś miała siły obalać rządy!

0

FELIETON Z POLSKI/AUSTRII: Z 8-go piętra

Nie trzeba słów, żeby zasygnalizować wiele. Pokazała to księgarka z Kamiennej Góry, pani Krystyna Czerniga podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w tym miasteczku. Zamówiła do swojej księgarni “Atena” w rynku 200 egzemplarzy Konstytucji RP i wystawiła je w oknie wystawowym. Chciała mu przypomnieć, że przysięgał na tę właśnie Konstytucję jej przestrzegać i postępować w jej duchu i zgodzie z jej zapisami. Czy aluzju poniał? Wątpliwości mam coraz większe, a przekonanie co do odporności “głowy państwa” na głosy z rzeczywistości także rośnie. Skrzeczy i parszywieje ta oto polska rzeczywistość, ale cieszy coraz większa liczba spotkań, dyskusji, debat, jak z prof. Barbarą Engelking (Żydowski Instytut Historyczny, PAN, Rada Oświęcimska) i dr. Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich w ramach Edukacji Obywatelskiej, prof. Pawłem Śpiewakiem na uniwersytecie w ramach Złotych Wykładów, i to wszystko w maleńkim Opolu, w jednym tygodniu. Przy chodzi po 50-60 osób, a niechże i tyle. Latające uniwersytety, tajne komplety, każda forma edukacji, wymiany, możności wysłuchania, wspólnej refleksji, różnych punktów widzenia jest nie do przecenienia w czasie, kiedy to oficjalnie bracia KACZYŃSCY stworzyli Wolną Polskę i wszelkie dobro.

Dzięki wystawie w mieście, w którym nie ma Żydów, ale wreszcie przypomina się, że byli, w Muzeum Śląska Opolskiego dowiaduję się dzięki sprawozdaniom o sytuacji miasta zachowanym w Archiwum Państwowym: 1 osoba w maju 1945 deklarowała narodowość żydowską lub wyznanie mojżeszowe. W czerwcu już 2, w lipcu -13, w październiku – 71, w styczniu 1947 – 824 osoby. W 1968 też jeszcze byli. Prof. Maurycy Horn, jeden z najwybitniejszych uczonych związanych z Opolem, wcześniej ze Lwowem, urodzony w Wiedniu, znawca dziejów Żydów polskich, współtwórca opolskich studiów historycznych, rektor opolskiej WSP, potem dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, stracił stanowisko rektora w 1968 za ochronę studentów i ich wolności w miasteczku studenckim w Opolu. Pochodzenie nie było bez znaczenia, syjoniści mieli jechać do Syjonu. Izraela znaczy, bo “protestujący” nie wiedzieli co to “sjoniści” czy “syjoniści”, niektórzy pamiętali, że przed wojną pisało się to na literę “ż”.

Prezydent Austrii, Alexander Van der Bellen ogłasza w 80-lecie Anschlussu, że Austria będzie pogłębiać badania nad jej udziałem w III Rzeszy, okupacjach, okrucieństwach, Zagładzie. Na Heldenplatz co godzinę wybrzmiewa dźwiękowa instalacja szkockiej artystki, nawiązująca do wydarzeń po Anschlussie… Nawet brunatni, przepraszam, niebiescy w rządzie, których partia FPOe tworzona była 60 lat temu przez dawnych członków NSDAP, robią dobre miny. Dziś wciąż pełna jest burszenszafterów, czyli członków prawicowych związków akademików o sympatiach “wielkoniemieckich” i narodowych. Bardzo dziwnie przeżywa się uroczystości wspomnienia o Anschlussie, dość jednoznacznym wydarzeniu, w Austrii współrządzonej przez dalekich, ale jednak – spadkobierców sił narodowo- socjalistycznych. Ci z kolei, “wolnościowcy” z FPOe zawsze w maju, kiedy obchodzone jest święto radości z upadku III Rzeszy i zwycięstwa nad nią, obchodzą dzień pamięci żołnierzy, kamratów, którzy wtedy zginęli. Austriacka mała schizofrenia.

My, kobiety znowu musimy łapać się za brzuchy i głowy. Marta Lempart z Wrocławia, to dzięki niej Czarny Protest się narodził, znowu ma co robić, jako i my, mam nadzieję, kobiety i rozsądni mężczyźni, mamy co robić, bo “idą po nas”! Jak można spokojnie się kochać, pisać, pracować, chorować, budować, czerpać z kultury, wspominać, kiedy trzeba mieć czujki, czujniki wciąż włączone, bo albo w niedzielę jakiś Duda od związków zawodowych zakazuje nam nie kupować w sklepach, bo chce wszystkie wyzamykać, albo komisja sejmowa (Sprawiedliwości i Praw Człowieka) zaczyna z cicha pęk prace nad projektem zakazu aborcji z powodu nieusuwalnych wad płodu, a bezdzietne panie i wielodzietni panowie dzięki brzuchom swych żon wiedzą znowu lepiej i bezczelniej. Jak to dobrze nie chodzić do kościoła, nie patrzeć w kierunku hierarchów, przestać być z wyboru członkiem instytucji rządzącej duszami i macicami, a posłuchać czasem papieża, jak nie odbiera wierzącym/niewierzącym/ innym prawa do bycia dobrym człowiekiem i zbawienia, jeśli tej nadziei potrzebują. Albo zapatrzeć się w dal z 8-go piętra, bez lęku, że min. Ziobro utrudni komuś rozwód, bo stanie się on za drogi, więc niech żona dostanie w mordę, nerę raz kolejny, bo i tak jest zależna ekonomicznie od męża. Takie odkrycie w polskim prawie może nareszcie znajdzie zapis: przemoc ekonomiczna. Ale co z tego, skoro jeszcze trudniej będzie się z oprawcą rozstać, nad czym pracuje sztab Ziobry, dobrego katolika, który dyszy z zemsty nad lekarzem, jakoby winnym śmierci jego ojca. Karleje polityczna klasa, skarlała tak, że gdyby jakaś lokalna Etna wyrzut lawy uczyniła zachowałyby się formaty najbrzydszych, najbardziej wykrzywionych, najkarlejszych politycznych krasnoludów. I chyba nikt nie chciałby ich u siebie ustawić w ogrodzie. Bo przypominałyby podłe, niszczące polskie dwa lata. A jeszcze tyle samo przed nami.

Łapię się za brzuch, zmawiamy się z kobietami, co dalej. “Pij witaminy, żebyś miała siłę obalać rządy, kiedy dorośniesz”, rysunkowa mama czule do córki podając te właśnie. Dzięki, Marta Frej!!! (autorka rysunku).

Poleć:

O Autorze:

Beata Dżon Ozimek

Publicystka, tłumaczka, autorka scenariuszy (TVP - Etniczne Klimaty 2008-2010), dokumentacji filmowych, asystent reżysera, rzecznik prasowy projektów offowych (np. film „Jan z drzewa”, "Marzenie"),organizatorka, moderatorka spotkań z artystami i myślicielami, jurorka międzynarodowych festiwali filmów niezależnych m.in. w Polsce, Kosowie, Austrii, Niemczech, Turcji. Korespondentka z Wiednia/Austrii dla Przeglądu, Angory; autorka Focusa Historii, GW, innych. Tłumaczka m.in. „Dziewczynki w zielonym sweterku” dla PWN, 2011, historii-kanwy filmu A. Holland, nominowanego do Oscara (2012) „W ciemności”.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.