Reżim Asada, Rosja i Iran odpowiedzialne za zbrodnie w Syrii

0

Parlament Europejski uznał w czwartek, że reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada, Rosja oraz Iran odpowiedzialne są za “haniebne” zbrodnie w Syrii. Wezwał też władze w Damaszku oraz Moskwę i Teheran do respektowania 30-dniowego zawieszenia broni.

Europosłowie w rezolucji potępili “okrucieństwa, ostrzał cywilów i powszechne łamanie praw człowieka oraz prawa międzynarodowego popełnione w Syrii w trakcie siedmioletniego konfliktu”.

Ich zdaniem najnowszym świadectwem spirali przemocy jest ofensywa syryjskiego reżimu przeciwko zbuntowanej prowincji Wschodnia Guta. Posłowie wezwali wszystkie strony, w szczególności reżim Asada, Rosję i Iran, do wdrożenia 30-dniowego zawieszenia broni ustalonego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ 24 lutego i udzielenia ludności pomocy humanitarnej.

Podkreślili, że reżim syryjski i jego sojusznicy, Rosja i Iran, “są odpowiedzialni na mocy prawa międzynarodowego za haniebne zbrodnie, które nadal popełniane są w Syrii, oraz gospodarcze konsekwencje interwencji wojskowych”.

“Powtarzające się rosyjskie weto w Radzie Bezpieczeństwa w sprawie Syrii i wysiłki na rzecz wznowienia dochodzeń ONZ w sprawie ataków chemicznych w Syrii są haniebne” – wskazali, dodając, że “utrudnianie międzynarodowych dochodzeń jest bardziej niż cokolwiek innego oznaką winy”.

W debacie brała udział m.in. polska europosłanka Anna Fotyga (PiS). Podkreśliła, że sytuacja we Wschodniej Gucie od czasu przyjęcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nie uległa poprawie. “Co więcej, siły Baszara el- Asada popełniają tam coraz więcej zbrodni wojennych” – dodała, zwracając uwagę, że krwawą politykę Asada wspierają nawet niektórzy członkowie RB ONZ, jak Rosja.

Posłowie PE opowiedzieli się również za utworzeniem trybunału ds. zbrodni wojennych w Syrii, w oczekiwaniu na skuteczne przekazanie sprawy do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.