Stephen Hawking i Kanada

3

Cały świat nauki, a także miliony ludzi na świecie przeżywa śmierć 76-letniego wybitnego astrofizyka Stephena Hawkinga. Zwrócono uwagę na jego ciekawe powiązania z Kanadą.

Hawking odegrał ogromną rolę w propagowaniu kanadyjskiej fizyki w 2008 roku kiedy przyjął katedrę Perimeter Institute for Theoretical Physics w Waterloo w Ontario, który to ośrodek odwiedził w 2010 i w 2012 roku. Jak powiedział Neil Turo, dyrektor instytutu i przyjaciel Hawkinga, który pracował z nim na uniwersytecie w Cambridge, był to człowiek niezwykle heroiczny, a także wizjoner. Miał niesłychaną moc i determinację walki z najtrudniejszymi warunkami, a jego umysł był niezwykły. Hawking szeroko propagował pionierską pracę Perimeter Institute, który w chwili obecnej ma budynek badawczy (na zdj.) i katedrę teoretycznej kosmologii noszące jego imię.

Jak mówił sam Hawking po swojej pierwszej wizycie w tym ośrodku, Perimeter jest niezwykłym eksperymentem w dziedzinie teoretycznej fizyki i jego dwa główne nurty badań są bliskie jego sercu i kluczowe do wyjaśnienia pochodzenia wszechświata.

Stephen Hawking w Waterloo

Drugą instytucją, którą Hawking się szczególnie interesował i spowodował jej rozpropagowanie w świecie, był SNOLAB obserwatorium w Sudbury w Ontario, które przedstawiał w cyklu swoich dokumentalnych filmów w 2015 roku pod tytułem “Brave New World with Stephen Hawking”. Hawking odwiedził SNOLAB w 1998 roku i był zafascynowany pracą tamtejszych naukowców, wspominają członkowie grupy badawczej. “Wszystko co robimy doskonale rozumiał, zadawał niesłychanie wnikliwe pytania, co zrobiło na nas ogromne wrażenie,” powiedział Richard Ford, dyrektor programowy SNOLAB, który był doktorantem w czasie gdy Hawking odwiedził SNOLAB w 1998 roku.

W czasie drugiej wizyty w 2012 Hawking mówił o tym, że konieczne jest aby fizyka stała się dostępna dla zwykłych ludzi. O Hawkingu mówi także kanadyjski profesor z Uniwersytetu McGill Robert Brandenberger, który robił badania podoktorskie pod kierownictwem Hawkinga w latach 80-tych. Zwracał uwagę nie tylko na jego niesłychany umysł ale także na cechy jego osobowości. “Był niezwykle optymistyczny i towarzyski, był jak ojciec wszystkich nas studentów,” opowiada. Właśnie w tym czasie stracił głos i zaczynał używać komputerowego systemu komunikacji. Mimo to zawsze spotykał się ze studentami po południu na podwieczorek i zawsze chciał słuchać o ich życiu prywatnym i akademickim. Był chętny by chodzić z nimi np. do kina.

Miał duże poczucie humoru, wspomina noblista w dziedzinie chemii John Polanyi, wieloletni profesor na University of Toronto. “Byłem nim niesłychanie oczarowany i również byłem pod jego wielkim wrażeniem. To była mityczna postać w nauce, która będzie pamiętana przez kolejne pokolenia, mimo, że miał takie poważne problemy.”

CEO ALS Canada Tammy Moore powiedziała, że Hawking był zawsze promieniem nadziei dla ludzi, którzy chorzy są na tę chorobę: “Zawsze uważał, że potrafi przekroczyć jej ograniczenia.”

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

3 Comments

 1. Katarzyna Jachiewicz on

  @ MAREK MACIOLOWSKI – czytam od czasu do czasu panskie komentarze i ręce mi opadają. Jak śmie Pan kwestionować geniusz uznanego na świecie wybitnego astrofizyka. Kim pan jest żeby swoimi dyletanckimi opiniami zaśmiecać to forum? Jak pan może porównywać dyktatora i pseudonaukowca do jednego z największych umysłów nauk ścisłych??? Redakcjo, czy musicie publikować te totalne bzdury??? Czytanie tego i innych komentarzy tego czytelnika obraża moją inteligencję…
  Pisze pan bez sensu: “Wielki fizyk zszedl z tego padolu bezemocjonalnie – no, tak po angielsku. Wbrew doniesieniom prasowym.” – lepiej niech się pan zmusi do lektury żeby doedukować ten swój umysł:
  http://www.abc.net.au/news/2018-04-01/stephen-hawking-farewelled-at-funeral-in-cambridge/9607702
  https://www.thedailymeal.com/eat/stephen-hawking-funeral-homeless-easter/040418

  • Marek Maciolowski on

   @Katarzyna Jachiewicz
   Poza inwektywami czy potrafi Pani uzasadnic domniemana wielkosc tego uczonego Anglika ?
   W Angli wraz ze smiercia ksiezniczki Diany nastapila rewolucja cywilizacyjna – z rezerwy uczuciowej Anglicy oddali sie publicznej histerii. Pani podobnie.
   Mam prawo kwestionowac ten “geniusz ” poniewaz mysle. A Pani ?

 2. Marek Maciolowski on

  To wielka przesada pisac ze az ” caly Swiat ” przezywa smierc tego naukowca.
  Podobnie ” caly Swiat ” przezywal w 1953 smierc wybitnego ” lingwisty ” Jozefa Stalina.
  Pozornie tylko ” wybitny ” fizyk i lingwista z soba nie maja nic wspolnego – wrecz przeciwnie, maja z soba to co w zyciu publicznym jest najwazniejsze – wspolna Ideologie.
  Obaj byli niestrudzonymi propagatorami ideologii materialistycznej. Jeden propagowal knutem i lagrem, drugi mamiac nieswiadomych teoriami naukowymi.
  Roznili sie metada, nie ideologia.
  Obu tych smierci wybitnych ideologow XX wieku jakos nie potrafilem ” przezywac ” , widocznie jestem uczuciowo ulomny w odroznieniu od ” calego Swiata ” ktory roni sazniste lzy wspolczucia i zalu.
  Warto pamietac ze w 1953 ludzie naprawde plakali na wiesc o smierci wielkiego lingwisty. Czy byly to lzy radosci czy zalu ?
  Wielki fizyk zszedl z tego padolu bezemocjonalnie – no, tak po angielsku. Wbrew doniesieniom prasowym.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.